۲۲ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۸
کد خبرنگار: 1120
کد خبر: 83547072
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش طلاق در ۵ سال اول زندگی مشترک

تهران-ایرنا- وقوع بیشترین آمار طلاق در ۵ سال اول زندگی پدیده‌ای قابل تأمل است که بدون شک دلایل خاص خود را داشته و باید در برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های حوزه خانواده بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا- طلاق به عنوان یک مساله اجتماعی که در برگیرنده انحلال قانونی ازدواج و جدایی زن و شوهر است، به لحاظ تاثیرات گسترده و روند رشد جمعیت و همچنین دگرگونی ساختار خانواده حائز اهمیت بسزایی است. به واسطه همین امر سازمان ثبت احوال در کنار درج  دو واقعه مرگ و میر و ولادت به ثبت آمار ازدواج و طلاق‌های جاری سالانه می‌پردازد. نگاهی به وضعیت طلاق در ایران نشان می‌دهد که میزان طلاق طی سال‌های اخیر سیر صعودی داشته و این آمارها مساله بودن موضوع طلاق را نشان می‌دهد.

نسبت وقوع طلاق بر حسب طول مدت ازدواج

یکی از مهمترین شاخصهایی که در موضوع طلاق مطرح می شود، طول مدت زندگی مشترک است. شاخصی که چندان حال خوشی در کشور ما ندارد. مطالعه سه دوره یعنی سال های ۸۵، ۹۰ و ۹۴موید این مطلب است.

تعداد طلاق های ثبت شده در سال های ۸۵، ۹۰ و ۹۴ برحسب طول مدت ازدواج
طول مدت زنگی جمع درصد طول مدت زندگی جمع درصد طول مدت زندگی جمع  درصد
کمتر از ۱سال ۱۵۳۳۱ ۱۶.۳۰ کمتر از ۱سال ۱۹۷۳۰ ۱۳.۸۱ کمتر از ۱سال ۲۱۴۵۱ ۱۳.۰۹
۱تا۲ سال ۱۲۹۸۶ ۱۳.۸۰ ۱تا۲سال ۱۷۰۹۱ ۱۱.۹۶ ۱تا۲سال ۱۸۴۸۱ ۱۱.۲۸
۲تا۳سال ۹۴۹۹ ۱۰.۱۰ ۲تا۳سال ۱۳۷۶۱ ۹.۶۳ ۲تا ۳سال ۱۴۶۵۰ ۸.۹۴
۳تا۴سال ۷۶۳۵ ۸.۱۱ ۳تا۴سال ۱۱۷۶۳ ۸.۲۳ ۳تا۴سال ۱۲۳۹۰ ۷.۵۶
۴تا۵سال ۶۱۹۵ ۶.۵۸ ۴تا۵سال ۹۳۳۹ ۶.۵۳ ۴تا۵سال ۱۰۴۴۸ ۶.۳۷
جمع ۵۱۶۴۶ ۵۴.۹۱ جمع ۷۱۶۸۴ ۵۰.۱۸ جمع ۷۷۴۲۰ ۴۷.۲۷
تعداد کل طلاق های سال ۸۵ ۹۴۰۳۹ تعداد کل طلاق های ثبت شده سال۹۰ ۱۴۲۸۴۱ تعداد کل طلاق های ثبت شده سال۹۴ ۱۶۳۷۶۵

مقایسه سه دوره از آمارهای سازمان ثبت احوال کشور (سال های ۸۵، ۹۰ و ۹۴) نشان می‌دهد، به طور کل تعداد طلاق‌ها در طی سال‌ها روند صعودی داشته است؛ در این دوره زمانی تعداد طلاق ها از ۹۴ هزار و ۳۹ مورد در سال ۸۵ به۱۴۲ هزار و ۸۴۱  مورد در سال ۹۰ و ۱۶۳ هزار و ۷۶۵ مورد طلاق در سال ۹۴ رسیده است.

همچنین آمارها نشان می‌دهند که تعداد طلاق‌های ثبت شده در نخستین سال‌های زندگی به ویژه تا ۵ سال نخست زندگی مشترک نسبت به سال‌های دیگر بیشتر است. آنچنان که بیش از ۵۰ درصد طلاق ها در سال ۸۵ برای ۵ سال نخست زندگی مشترک بوده است. در سال ۹۰ نیز  ۵۰.۱۸ درصد طلاق در۵ سال اول زندگی بوده است.به همین ترتیب  شاهد این روند در سال ۹۴ نیز هستیم اما مقداری کمتر از دو سال یاد شده است. در این سال ۴۷.۲۷ درصد طلاق ها مربوط به ۵ سال اول زندگی است.

از طرفی ستون تعداد طلاق‌های ثبت شده بر حسب طول مدت زندگی مشترک نشان می‌دهد، معمولا تعداد طلاق‌های ثبت شده زیر ۱ سال در هر سه دوره بیشتر بوده است. برای مثال در سال ۸۵ تعداد ۱۵ هزار و ۳۳۱ مورد یعنی حدود ۱۶.۳۰درصد برای طول مدت ازدواج کمتر از یک سال بوده و به همین ترتیب هر چه بر تعداد سال‌های زندگی مشترک افزوده می‌شود از میزان طلاق‌های ثبت شده نیز کاسته می‌شود. موید این نکته این امر است که تعداد طلاق‌های ثبت شده برای طول مدت زندگی ۱ تا ۲ سال در سال ۸۵، معادل ۱۳.۸۰ درصد بوده که این رقم نسبت به طول مدت زندگی کمتر از یک سال کمتر بوده است.

در نمودارهای زیر تعداد طلاق‌های ثبت شده بر حسب طول مدت ازدواج برای سال‌های 1385، 1390 و 1394 نشان داده شده است.

                                                                               تعداد طلاق های ثبت شده برحسب طول مدت ازدواج سال 94

                                                                

بنابراین آنچنان که مشخص است نه تنها طلاق در طی سال‌ها روند صعودی داشته، بلکه تعداد طلاق‌های ثبت شده در نخستین سال‌های زندگی مشترک نسبت به سال‌های دیگر بیشتر بوده و خصوصا این امر در ازدواج‌هایی که به مدت کمتر از ۱ سال به طول انجامیده مشهود است. افزایش میزان طلاق در سال‌های نخست زندگی نشان دهنده این نکته است که دلایل مختلفی از قبیل انتخاب نادرست، تغییر نگرش‌های افراد در طی زمان، فقدان فراگیری مهارت‌های زندگی، پایین بودن سطح تاب آوری و مسائلی از این دست برای این پدیده وجود دارد.

مهارت‌های زندگی از جمله مواردی است که می‌تواند تا حدود زیادی از آمار وقوع طلاق بکاهد. منظور از مهارت‌های زندگی اموری نظیر گفت و گو، گوش کردن، همدلی، صبر، گذشت، مسئولیت‌پذیری و تعهد و مدیریت هیجان‌ها خصوصا خشم است. از آنجاییکه فراگیری و کاربردی شدن این مهارت‌ها به زمان و ممارست احتیاج دارد و زوجین پس از ازدواج این فرصت را به طرف مقابل نمی‌دهند، بهتر است افراد در دوران مجردی این مهارت‌ها را بیاموزند تا در اوایل زندگی با مشکل رو به رو نشوند.

در خصوص انتخاب نادرست و تاثیرش بر جدایی زوجین «شکوه نوابی نژاد»، مشاور و استاد دانشگاه در گفت و گویی به خبرنگار ایرنا گفت: انتخاب همسر مبنای عقلانی و احساسی دارد و چنانچه بطور صرف با احساسات و عواطف و عشق و عاطفی صورت بگیرد پس از رسیدن زوجین به یکدیگر بعد عقلانی و ویژگی های شخصیتی و رفتاری آنها خود را نشان می‌دهد.

نگرش نیز به عنوان یکی از موارد مهم دارای سه بعد شناختی، احساسی- عاطفی و رفتاری است. معمولا نگرشی که افراد در دوران قبل از ازدواج نسبت به زندگی مشترک دارند با ازدواج کردن تغییر زیادی می‌کند و بنابراین افرادی که به این نکته بی توجه هستند، زود تسلیم جدایی می‌شوند.

نکته آخر اینکه مهم است که زوجین در مورد انتظارات خود  به طور دقیق با یکدیگر صحبت کنند تا بتوانند تصویر واضحی از وظایف و نقش‌های خود در زندگی مشترک داشته باشند، اگر این مورد قبل از ازدواج به روشنی مورد توجه و بحث قرار نگیرد، زوجین پس از آغاز زندگی دائما دچار تعارض و اختلاف خواهند شد و نتیجه این امر جدایی و طلاق خواهد بود.

برچسب‌ها

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha