تصویب FATF در شرایط کنونی به مصلحت کشور است

اراک - ایرنا - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب لوایح FATF در شرایط کنونی به مصلحت کشور است و فواید پیوستن به آن در بهبود مناسبات اقتصادی زیاد است.

سید «مهدی مقدسی» روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: پیوستن به FATF الزام بین‌المللی است که اگر صورت نگیرد جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند مبادلات مالی حتی با کشورهای دوست داشته باشد.

وی بیان کرد: در خصوص پیوستن به FATF دولت لوایحی را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد و موضوعات مختلف در کمیسیون مربوطه در خصوص سوء استفاده‌ها بررسی شد اما هنور موضوعاتی در آن بود که باید بیشتر ارزیابی می‌شد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید ادامه داد: برخی از این لوایح نتوانستند نظر شورای نگهبان را کسب کند و به‌دلیل حساست موضوع به شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده است.

مقدسی اظهار داشت: شمار کشورهایی که در دنیا به FATF نپیوسته‌اند به اندازه انگشتان یک دست نیست و این مهم نباید با نگاه سیاسی دیده شود.

وی گفت: پیوستن به هر معاهده بین‌المللی ممکن است اثرات منفی نیز داشته باشد اما عملکرد جمهوری اسلامی ایران شفاف است و عملکرد آمریکا و برخی دیگر از کشورها دارای ایراد است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ضررهای نپیوستن به FATF بیشتر از مزایای آن است و امید می‌رود که مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به تاکیدات دولت، رئیس‌جمهوری، وزرای مربوطه و مسئولان دولتی، تمام فواید و ضررهای پیوستن و نپیوستن به FATF را بررسی کنند و بهترین تصمیم را برای منافع ملی و مردم اخذ کنند.

مقدسی تصریح کرد: مراودات مالی با دنیا غیرقابل انکار است و اگر جمهوری اسلامی ایران به FATF نپیوندد در لیست سیاه قرار می‌گیرد و امکان مراودات مالی برای کشور با خارج قطع می‌شود که این امر چالش‌هایی را به‌وجود می‌آورد.

وی تاکید کرد: این موضوع باید دور از آمیختگی با سوگیری سیاسی و با در راستای مصالح عمومی کشور و ضرورت اقتصادی در شرایط حساس فعلی دیده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =