۱۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۲
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83546939
۰ نفر

برچسب‌ها

قدردانی مودی از عمران خان

تهران- ایرنا- نخست‌وزیر هند از همتای پاکستانی‌اش به خاطر همکاری در زمینه فراهم کردن امکان سفر بدون روادید سیک ها به کارتارپور قدردانی کرد.

روزنامه "تایمز ایندیا" به نقل از "نارندرا مودی" نوشت:‌ مایلم از "عمران خان" به خاطر احترام به دیدگاه های هند و همکاری اش تشکر کنم.

**بازگشایی مرز کارتاپور 
گذرگاه کارتاپور امروز(شنبه) طی مراسمی رسمی با حضور عمران خان و برخی اعضای دولت او به روی سیک ها گشوده شد. 

"شاه محمود قریشی"، وزیر خارجه پاکستان در این مراسم گفت،‌ درهای کارتاپور به روی شما باز شد. پیام گورو نانک، پیام صلح و عشق بود اما، بذر نفرت در این منطقه کاشته شد. 

سیک های هند به منظور زیارت آرامگاه گورو نانک در کارتارپور امروز(شنبه) از مرز پاکستان وارد این منطقه شدند.  

"مانموهان سینگ"، نخست وزیر سابق هند، سرپرستی اولین هیئت زایران سیک را که از گذرگاه کارتارپور وارد پاکستان شدند، به عهده داشت. سینگ گفت: با توجه به باز شدن این گذرگاه، امیدوارم رابطه هند و پاکستان پیشرفت خوبی بکند.

عمران خان، پروژه گذرگاه کارتارپور را در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۸ کلید زد و با وجود روابط متشنجی که از فوریه امسال تاکنون بین پاکستان و هند حاکم است، اجرای این پروژه مذهبی طی یکسال به پایان رسید.

معبد کارتارپور واقع در حدود پنج کیلومتری مرز بین المللی منطقه ناروال پاکستان، آرامگاه "گورو نانک"، ‌ بنیانگذار آئین سیک است که ۱۸ سال پایانی زندگی اش را در آنجا گذراند.

سیک های هند از دیرباز خواستار حق عبور از این گذرگاه به منظور سفر به مکان مقدس گورداوارا داربر صاحب کارتارپور در پاکستان و برگزاری مراسم مذهبی شان هستند.

مذاکرات مربوط به این گذرگاه به سال ۱۹۹۸ برمی گردد. پاکستان و هند ۳۰ مهر امسال، در بحبوحه تنش های اسلام آباد و دهلی بر سر کشمیر، توافقنامه گذرگاه کارتارپور را امضا کردند که به موجب آن، زایران سیک هند اجازه دارند بودن روادید به این مکان مقدس در استان پنجاب پاکستان سفر کنند.

امضای این توافقنامه همزمان با تداوم تنش های هند و پاکستان بر سر کشمیری هستند که دهلی با ابطال ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند و مخالفت با خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و اختیارات ویژه این منطقه به آن دامن زد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =