۱۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83546713
۰ نفر

برچسب‌ها

آزادی «لولا»، چالشی برای راست‌گراهای برزیل

تهران - ایرنا - آزادی «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهوری سابق برزیل از زندان در روز گذشته (جمعه) از یک سو می‌تواند منجر به تقویت جایگاه ضعیف چپ‌گراها و از سوی دیگر چالشی جدی برای دولت راست افراطی این کشور شود.

آزادی رئیس‌ جمهوری سابق و چپ‌گرای برزیل که از آوریل ۲۰۱۸ به اتهام فساد مالی در زندان به سر می برد، خشم راست گراها را برانگیخته و می تواند عرصه سیاست داخلی برزیل را به دنبال تقابل جدید احتمالی میان چپ‌گراها و راست‌گراها با چالش‌هایی روبرو کند.

با توجه به اینکه لولا داسیلوا به دلیل محکومیت اکنون نمی‌تواند سمت سیاسی داشته باشد، مشخص نیست وی به دنبال این است که در این شرایط چه نقش سیاسی را در برزیل به دنبال آزادی‌ خود ایفا کند.

با توجه به محبوبیت بالای لولا داسیلوا در برزیل موضع‌گیری‌های وی می‌تواند شرایط این  کشور را دستخوش تغییرات جدیدی کند.

لولا داسیوا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهوری برزیل بود، قرار بود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ نیز شرکت کند و براساس نظرسنجی ها وی می توانست به راحتی پیروز شد اما صدور حکم محکومیت، مانع از نامزدی وی در انتخابات شد.

رئیس جمهوری سابق برزیل پیشتر اعلام کرده بود که اهداف سیاسی پشت پرده صدور حکم علیه وی به اتهام فساد مالی بوده چون راست گراها قصد داشتند با طرح این پرونده اجازه ندهند وی به عرصه سیاست بازگردد.

 سال ۲۰۱۴ به دنبال آغاز بررسی پرونده فساد مالی در شرکت نفتی دولتی «پتروبراس» در برزیل، شمار زیادی از مقامات این کشور با اتهامات فساد مالی روبرو شدند.

این پرونده جنجال های بسیاری را در این کشور منطقه آمریکای جنوبی به همراه داشت. داسیلوا نیز در حالی به دریافت رشوه از یک شرکت ساختمانی به نام «او ای اس» محکوم شد که براساس اعلام دادستان ها هدف از این کار تسهیل قرارداد این شرکت ساختمانی به شرکت «پتروبراس» بود.

از زمان زندانی شدن داسیلوا برای گذراندن محکومیت ۱۲ ساله، حامیان وی بارها به این حکم اعتراض کرده و خواهان آزادی رئیس او شده بودند.

باید به این موضوع نیز اشاره شود که لولا داسیلوا در حالی روز گذشته به دنبال حکم یک قاضی آزاد شد که ممکن است بار دیگر زندانی شود چون براساس حکم دادگاه، همه درخواست های تجدیدنظر محکومان باید رد شده باشد تا آنها روانه زندان شوند.

لولا داسیلوا پس از آزادی اعلام کرده که به دنبال سفر به سراسر برزیل برای دیدار با حامیان خود است.

این موضوع می تواند نگرانی هایی را برای دولت راست گرای برزیل ایجاد کند.

«ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری کنونی و تندرو برزیل در این راستا ممکن است با چالش هایی در ادامه مسیر پیش روی اجرای سیاست های خود روبرو شد.

وی که پیشتر با انتقادهایی به دلیل رویکردش در یکسری سیاست ها مواجه شده، بطور قطع نگران چالش تقویت روحیه چپ گراها به دنبال آزادی لولا داسیلوا است و با توجه به ناآرامی های اخیر در چند کشور آمریکای لاتین، این امکان وجود دارد که مخالفان و چپ گراها با هدایت لولا داسیلوا به دنبال سازماندهی اعتراض های عمومی باشند.

۱۰۷۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =