۱۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۰
کد خبرنگار: 1449
کد خبر: 83546709
۳ نفر

برچسب‌ها

نخستین شهرک مبلمان کشور در گام دوم توسعه

همدان- ایرنا- شهرک صنعتی ملایر ۲ شامل خوشه صنعتی مبلمان و دکوراسیون، نخستین شهرک مبلمان کشور است که در ۲۰ هکتار زمین احداث شد و حال در گام دوم توسعه ۲۰ هکتار دیگر به مساحت آن اضافه می‌شود.

این شهرک صنعتی که حدود ۱۰ سال پیش احداث شد، برای واگذاری ۲۰۷ قطعه زمین به فعالان مبل و منبت برنامه ریزی داشت.

اما هم اینک ۲۰۰ قطعه برای کارگاه‌های تولیدی و ۶۵ قطعه نیز برای واحدهای نمایشگاهی به متقاضیان مبل و منبت واگذار و زمینه ۵۰۰ فرصت شغلی در این شهرک مهیا شده است.

زمانی که ملایر به عنوان شهر ملی منبت ثبت شد، آهنگ رشد و توسعه شهرک صنعتی مبلمان این شهرستان نیز سرعت گرفت و زیرساخت‌های لازم به سرعت در این شهرک ایجاد شد تا بتواند یکی از قطب‌های تولیدی و نمایشگاهی صنعت مبل و منبت استان و کشور باشد.

از سه سال پیش و پس از ملی شدن هنر صنعت منبت ملایر، مقرر شد ۱۰۰ واحد نمایشگاهی در این شهرک ایجاد شود که تاکنون ۶۵ واحد نمایشگاهی از این تعداد واگذار شده و ۳۰ واحد دیگر در حال ساخت و ساز و تکمیل طرح و تعدادی نیز در مرحله تهیه نقشه هستند.

در این راستا با پیگیری نمایندگان مجلس و مسئولان مرتبط مقرر شد از طریق صندوق کارآفرینی امید به هر واحد نمایشگاهی ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره ارائه شود؛ تسهیلاتی به‌جا و کارآمد برای فعالان صنعت مبل و منبت که البته نقش نمایندگان ملایر در حل مشکلات تامین وثیقه و ضمانت نامه بانکی قابل توجه است.

۲۰ هکتار به شهرک صنعتی مبلمان اضافه می شود

حال که هنر صنعت مبل و منبت ملایر در آستانه جهانی شدن است، به موازات این بالندگی، شهرک صنعتی مبلمان نیز در صدد توسعه است و بنا دارد ۲۰ هکتار به وسعت خود اضافه کند.

به گفته رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی ملایر پس از گرفتن جواب استعلام‌ها به دنبال اخذ مصوبه از سازمان شرکت شهرک‌های صنعتی برای خرید زمین هستیم.

فرشاد فرجی روز شنبه در نشست پیگیری مشکلات شهرک صنعتی مبلمان حاجی آباد ملایر و طرح توسعه این شهرک بیان کرد: چنانچه زمین مورد نظر تملک شود، در ۲ فاز ۱۰ هکتاری برای ایجاد واحدهای کارگاهی و نمایشگاهی در شهرک اقدام می‌شود تا در این مرحله کار سریعتر انجام شود.

بازدید مسئولان از شهرک صنعتی مبلمان ملایر

وی افزود: امسال سه میلیارد تومان طرح در شهرک صنعتی مبلمان ملایر تعریف کردیم که آسفالت و جدول‌گذاری آن به اتمام رسیده و طرح سر در ورودی شهرک نیز در حال اجرای فونداسیون است.

رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی ملایر با بیان اینکه زیرساخت‌های شهرک هم اکنون مهیا است گفت: برای تملک ۲۰ هکتار بالای شهرک مالکان زمین ها قیمت‌های بالایی را پیشنهاد کرده‌اند که امیدواریم به توافق برسیم.

فرجی ادامه داد: نقشه کار آماده است و چنانچه زمین تملک و در اختیار شرکت شهرک‌ها قرار گیرد، واگذاری انجام و متقاضیان سریع شروع به ساخت و ساز می‌کنند.

وی درباره تکمیل ورودی و خروجی شهرک نیز اظهار داشت: هنوز مشکل ورودی و خروجی حل نشده و با توجه به زمان‌بر بودن اجرای زیرگذر برای شهرک، بهترین گزینه ایجاد دوربرگردان و آسفالت لاین کندرو در مسیر این شهرک است.

فرجی گفت: با توجه به اینکه روزانه حدود یک‌هزار نفر در شهرک صنعتی مبلمان تردد می‌کنند، ورودی و خروجی شهرک باید هر چه سریعتر ساماندهی شود.

نشست بررسی مشکلات شهرک صنعتی مبلمان ملایر

واحدهای فعال در شهرک صنعتی مبلمان حاجی آباد ملایر بسیار خرسند از روند رو به رشد آن در دو سه سال گذشته هستند، به گونه‌ای که بسیاری از واحدهای فعال در سطح شهر نیز تمایل به فعالیت در این شهرک دارند.

از طرفی رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی ملایر تداوم رشد و توسعه شهرک را در گرو همکاری و تعامل واحدهای فعال مستقر در شهرک صنعتی مبلمان و پرداخت هزینه‌های مورد نیاز برای حفظ و نگهداری آن دانست.

این در حالیست که واحدهای مستقر در شهرک صنعتی مبلمان تاکید دارند به جای خصوصی‌سازی، شهرک در اختیار شرکت شهرک‌ها باشد، چراکه این روند از بروز مشکلاتی در حفظ و نگهداری شهرک جلوگیری می‌کند.

فرجی در این باره پاسخ داد: تاکنون هزینه ای برای حفظ و نگهداری شهرک از واحدهای فعال در این شهرک اخذ نشده و تا زمانی که شرکت خدماتی خصوصی در شهرک تشکیل نشود، این شهرک توسط شرکت شهرک‌های صنعتی اداره می‌شود.

محمد کاظمی نماینده ملایر

زیرساخت شهرک متناسب با شهر جهانی منبت باشد

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، آهنگ رشد و توسعه شهرک صنعتی مبلمان ملایر را طی سه سال گذشته پر سرعت و شتابان توصیف کرد.

محمد کاظمی طرح توسعه شهرک را ضروری خواند و افزود: نقشه کار و تعداد متقاضیان باید آماده باشد تا به محض تملک زمین، واگذاری انجام و اقدامات عمرانی شروع شود.

وی با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی برای حل مشکل وثیقه و ضمانت بانکی برای اعطای تسهیلات به واحدهای مستقر در این شهرک انجام شد ادامه داد: پس از چندین جلسه با مدیرعامل بانک، صندوق کارآفرینی امید پذیرفت که جواز ملک واگذار شده را به عنوان وثیقه بپذیرد.

نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم بیان کرد: تاکنون ۳۰ نفر از متقاضیان تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی را دریافت کرده اند و بانک نظارت کامل را در پرداخت مرحله‌ای تسهیلات دارد.

کاظمی تاکید کرد: هم اکنون که در آستانه ثبت جهانی منبت ملایر هستیم، زیرساخت‌های شهرک باید متناسب با این عناوین مهم ملی و جهانی باشد.

وی با بیان اینکه شاخص‌ها و معیارها باید مطابق با ضوابط سازمان جهانی صنایع دستی باشد گفت: تمام تلاشمان باید در راستای تامین این معیارها باشد و شهرک در راستای این شاخص‌ها توسعه یابد.

عضو ارشد فراکسیون امید مجلس دهم از فعالان صنعت مبل و منبت ملایر درخواست کرد: متناسب با نام بلندآوازه این هنر صنعت و ثبت جهانی آن، طرح‌ها باید بومی باشد و برای توسعه فضاهای نمایشگاهی و کارگاهی تلاش کنید.

اعطای تسهیلات به فعالان مبل و منبت

به گفته وی پس از بازدید معاون اول ریاست جمهوری، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دیگر مسئولان ارشد کشوری از شهرک صنعتی مبلمان ملایر، این شهرک شهرت قابل قبولی پیدا کرد و در این راستا توسعه آن مطرح شد و نمایندگان مجلس نیز مسائل و مشکلات را برای تحقق آن پیگیری می‌کنند.

کاظمی درباره خصوصی‌سازی شهرک نیز بیان کرد: اینکه شهرک صنعتی مبلمان دست شرکت شهرک‌های صنعتی بماند، شرط آن همکاری واحدهای فعال در این شهرک است.

وی همچنین به ملاقات اخیر با مدیرعامل بانک توسعه کشور اشاره کرد و افزود: دستور خوبی برای اعطای تسهیلات به فعالان مبل و منبت به استان همدان داده شد که با توجه به آماده بودن زمینه برای اعطای تسهیلات، این موضوع باید پیگیری شود.

در ادامه این نشست از واحدهای نمایشگاهی و کارگاهی احداث شده، زمین‌های مستقر در طرح توسعه شهرک و روند آسفالت معابر شهرک صنعتی مبلمان ملایر با حضور اعضای هیات مدیره شهرک بازدید شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha