سران فرانسه، ترکیه، انگلیس و آلمان مسایل سوریه را بررسی می‌کنند

تهران - ایرنا - نشست سران کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه، و ترکیه درباره سوریه روزهای۱۲ و ۱۳ آذر در لندن برگزار می‌شود.

شبکه خبری "آرته" فرانسوی روز شنبه گزارش کرد: این نشست قرار است در حاشیه اجلاس بعدی ناتو به میزبانی انگلیس برگزار شود. به مساله سرنوشت کردها باید به طور ویژه پرداخته شود؛ این اعلام توسط «ابراهیم کالن» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه پس از برگزاری نشست های مقدماتی با حضور نمایندگان فرانسه، آلمان و انگلیس انجام شده است.

آرته نوشت: این نشست چهارجانبه در میان تنش های شدید میان اتحادیه اروپا و ترکیه پس از آنکه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تصمیم به مداخله در شمال سوریه گرفت، برگزار می شود.

این رسانه افزود: اردوغان با این مداخله به دنبال آن است که از قانون اساسی تشکیل یک کشور با منشا دولت کردی در مرزهای جنوبی ترکیه ممانعت به عمل آورد.

آرته همچنین افزود: پیش از این، چندین نشست سه جانبه بین ترکیه، روسیه و ایران پیشرفت مثبتی در حل یک درگیری هشت ساله(در سوریه) داشته است.

در پی وقوع یک جنگ مسلحانه در سال ۲۰۱۱ با حمایت آمریکا،اسرائیل، کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه، فرانسه و انگلستان، بروز جنگ داخلی در سوریه تاکنون منجر به کشته شدن ۵۰۰ هزار نفر شد.

ترکیه از ۲۵ مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد؛ یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در حدفاصل شهرهای راس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =