ابراز امیدواری ولیعهد سعودی نسبت به شکل‌گیری توافق جامع در یمن

تهران- ایرنا- «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی روز جمعه در دیدار با «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، ابراز امیدواری کرد که توافق میان یمنی ها منجر به دستیابی به راه‌حل سیاسی جامع برای پایان بحران این کشور شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، بن سلمان ابراز امیدواری کرد که توافق ریاض میان دولت مستعفی یمن و شورشیان جنوب این کشور، راه را برای رسیدن به تفاهم‌هایی بزرگتر و جامع‌تر باز کند.

وی مدعی شد که تأکید عربستان سعودی بر تحقق امنیت، ثبات و منافع مردم یمن است.

بر اساس این گزارش، دو طرف همچنین در خصوص آخرین تحولات یمن و تلاش های صورت گرفته در این زمینه، بحث و گفت وگو کردند.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که پیش‌تر، منابع خبری گزارش کرده بودند که گریفیتس در سفر به صنعا، پایتخت یمن با مقام‌های انصارالله گفت وگو کرده است.

پیش‌تر، شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از منابع مطلع خود مدعی شده بود که هم اکنون مذاکرات بین عربستان و کمیته‌ های مردمی یمن به منظور برقراری آتش‌بس دوجانبه جریان دارد.

منابع مزبور خاطرنشان کردند که دو طرف، یک کمیته سیاسی نظامی به منظور بررسی اقدامات لازم برای توقف نبرد در مرزها و پایان یافتن حملات هوایی تشکیل داده اند.

عربستان همراه با امارات، بحرین، کویت، سودان و مصر از ششم فروردین ۹۴ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به منظور بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد.

کشورهای همپیمان عربستان در این جنگ به دنبال مشاهده بی نتیجه بودن آن، بتدریج خود را از ائتلاف عربی کنار کشیدند و فقط امارات به دلیل داشتن اهداف توسعه طلبانه و طمع ورزی های خاص خود در یمن، تا امروز به حضور نظامی اش در این جنگ ادامه داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =