برای راه‌اندازی تله‌سیژ خلخال ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه‎‌گذاری می‌شود

اردبیل _ ایرنا _ مشاور طرح تله‌سیژ تفرجگاه اندبیل خلخال گفت: برای راه‌اندازی تجهیزات تله‌سیژ این منطقه ۶۰۰ میلیارد ریال از سوی سرمایه‌گذار بخش خصوصی هزینه خواهد شد.

علی شکرابی روز جمعه در جریان بازدید استاندار اردبیل از تفرجگاه اندبیل خلخال در گفت و گو با ایرنا افزود: در صورت فراهم شدن نیازهای پروژه از جمله تجهیزات ،راه‌اندازی تله‌سیژ تفرجگاه اندبیل بین ۱۶ تا ۱۸ ماه زمان خواهد برد.

وی بیان کرد: پیش از این در سال ۸۷ طرح راه‌اندازی تجهیزات تله‌کابین اندبیل توسط شرکت مشاوره طرح‌های تله‌سیژ و تله‌کابین کشور مطالعه و قرار بود این پروژه توسط شهرداری خلخال اجرا شود اما این مهم عملیاتی نشد.

او اظهارداشت: در سال ۹۷ به درخواست استاندار اردبیل دوباره  طرح راه‌اندازی تله‌سیژ در این تفرجگاه از سوی این شرکت آغاز و طرح مطالعه شده در اختیار سرمایه‌گذار بخش خصوصی قرار گرفت.

وی  گفت: در حال حاضر بخشی از ماشین‌آلات از اتریش خریداری و به داخل کشور حمل شده،کار مشاوره طرح انجام یافته و با توجه به استعداد برفی منطقه در صورت بارش ۳۰ تا ۴۰ سامتیمتر برف در این منطقه می‌توان از پیست اسکی اندبیل به عنوان یک پیست مناسب برای برگزاری تمرینات و مسابقات اسکی بصورت استاندارد استفاده کرد.

شکرابی با بیان اینکه طول مسی تله‌سیژ اندبیل هزار و ۶۰۰ متر و بالابرهای آن چهار نفره طراحی شده است، اظهار کرد: در صورت راه‌اندازی این تجهیزات تله‌سیژ اندبیل به عنوان دومین تله‌سیژ استان اردبیل خواهد بود که می‌تواند با ۲ هدف گردشگری و ورزشی در زمستان و تابستان مورد استفاده  شهروندان و گردشگران قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر ۴۷ خط تله‌سیژ و تله‌کابین با اهداف گردشگری تابستانی و زمستانی در مناطق مختلف کشور از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی راه‌اندازی شده و فعالیت می‌کنند.

وی از فعالیت ۱۱ خط تله‌سیژ در تهران ، ۲ خط در همدان ،یک خط در اصفهان ،یک خط در آلوارس سرعین اردبیل ، یک خط در شیراز ، یک خط در شهمیرزاد سمنان و یک خط در قزوین به عنوان خطوط فعال در کشور یاد کرد و گفت: با نصب و راه‌اندازی چند خطوط جدید از جمله خط تله‌سیژ تفرجگاه اندبیل تعداد تله‌سیژهای کشور از ۱۷ مورد به ۲۲ خط خواهد رسید.

وی اظهارداشت: هم‌اکنون ۶ خط تله‌کابین در تهران ، ۲ خط در نمک آبرود چالوس ، یک خط در لاهیجان ، یک خط در همدان ، یک خط در شیراز و یک خط در اصفهان فعال بوده و خطوط در حال نصب و راه‌اندازی تله‌کابین‌های کرمان ،لنگرود و کیش بزودی به جمع خطوط فعال اضافه خواهند شد.

او با بیان اینکه راه‌اندازی خطوط تله‌سیژ و تله‌کابین در مناطق مختلف کشور بر اساس نیازهای گردشگری و نوع و نحوه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی صورت می گیرد، به هزینه‌های بسیار بالای خرید تجهیزات این امکانات تفریحی از کشورهای خارجی و مشکلات مربوط به اعمال تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی راه‌اندازی خطوط تله‌سیژ متوسط نیازمند ۶۰۰ میلیارد ریال و تله کابین ۹۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =