۱۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۰
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83546114
۲ نفر

برچسب‌ها

لکه‌برهای نانو ایرانی بدون نیاز به شستشو تولید شد

تهران- ایرنا- یک استارتاپ فعال در صنعت شیمی موفق شد با استفاده از فناوری نانو لکه‌برهای تخصصی بدون نیاز به شستشو طراحی و تولید کند.

«امید فضل الله زاده» فارغ التحصیل دکتری شیمی و مدیر عامل این شرکت نوپا روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: هدف از این طرح تولید محصولات پاک کننده و لکه بر تخصصی و بدون نیاز به شستشو بوده که برای کاربردهای مختلف متناسب با نوع لکه طراحی و تولید شده است.

وی بیان کرد: برخی از محصولات برای اولین بار به بازار ایران معرفی شدند، این محصولات شامل ترکیبات مختلفی شامل حلال در آب و غیر حلال  در آب هستند که ایجاد اثر سینرژیک بین مواد از طریق انحلال یا تخریب ساختار لکه ها در عرض چند دقیقه و بدون نیاز به شستشو، به طور تخصصی لکه های مختلف را از سطوح مختلف پاک می کنند.

این فعال حوزه استارتاپ اظهارکرد: این محصول  با استفاده از فناوری نانو، به طور تخصصی جهت پاک کردن لکه‌ها  از روی سطوح  از جمله پارچه و لباس، فرش. و موکت، چوب، سرامیک و کاشی، چرم، فلز  به کار می‌رود، پایداری حداقل ۲۴ ماه، حذف لکه ها به طور کامل و در کمتر از یک دقیقه، قابل استفاده بر روی سطوح مختلف، عدم استفاده از حلال های خطرناک، فرمولاسیون پیچیده و منحصر به فرد  از جمله ویژگی های این محصول است.

فضل الله زاده گفت: در این محصول  لکه‌ها دسته بندی شده‌اند، برای پاک کردن لکه هایی مثل خودکار، چای و قهوه، لکه برهایی که در بازار وجود دارد، هیچ اثری بر این  لکه ها نمی‌گذارد، بنابراین در محصول طراحی شده  لکه‌ها به  دسته‌های مختلف تقسیم شدند، در این دسته‌بندی به ۸ لکه خاص دست یافتیم.

وی ادامه داد: لکه انواع نوشیدنی از قبیل چای قهوه و آبمیوه، لکه انواع چسب و لیبل کالا، لکه  انواع جوهر که بر روی سطوح مانند لباس، مبلمان استفاده شود، لکه انواع لوازم آرایشی، شکلات، چمن، لکه انواع سس، روغن و خون، لکه ترشحات و بوی حیوانات خانگی، لکه رنگ، وارنیش و لاتکس از جمله  لکه هایی هستند که با لکه بر نانویی قابل پاک شدن بدون نیاز به شستشو هستند.

فضل الله زاده اضافه کرد: ما محصولی را تهیه کرده ایم که به راحتی بر روی سطح اسپری می شود و بعد از آن به راحتی لکه پاک شده و نیاز به شسته شو ندارد، این محصول دارای فرمولاسیون خاص است و در حال حاضر دو شرکت در خارج از کشور مشابه محصول ما را تولید کرده اما محصول ایرانی از قابلیت پاک کنندگی بیشتری برخوردار است.

وی گفت: در تولید این محصول از حلال‌های خطرناک استفاده نشده بلکه از قابلیت  فرمولاسیون سینرژیک بین مواد در جهت پاک کنندگی لکه‌ها استفاده شده است، در این فرمولاسیون با استفاده از تکنولوژی نانو، لکه بر لکه‌ها را در خود جذب می‌کند و باعث می‌شود لکه پاک شود و از بین برود.

این فعال حوزه استارتاپ با اشاره به اینکه برای هرخانواده از لکه ها، یک لکه بر تهیه شده است گفت: بر اساس بررسی و تست های انجام شده از لکه برهای موجود در بازار دیده شد که هیچکدام از آنها لکه ها را از بین نمی‌برد بلکه فقط پاک کننده سطح هستند، اما این محصول ۸ خانواده از لکه ها را به راحتی و بدون نیاز به شستشو از بین می برد.

فضل الله زاده یادآور شد : این لکه برها، بر اساس استفاده از فناوری نانو تولید شده است، به این صورت که برخی از مواد شیمیایی به تنهایی قادر به پاک کنندگی لکه نیستند بنابراین برای تولید این لکه برها با استفاده از اثر سینرژیک بین مواد و همچنین تبدیل فاز روغنی حلال ها به فاز آبی، توانستیم ذرات را در سایز نانو ایجاد کنیم و تنها یک فاز آبی به وجود بیاوریم، بنابراین لکه ها به راحتی از بین می‌روند.

وی گفت: در حال حاضر محصول ما به صورت فروشگاه اینترنتی در بازار عرضه شده است، ونیاز به حمایت سرمایه گذار برای تولید انبوه و صنعتی هستیم.

لکه برهای نانو ایرانی بدون نیاز به شستشو امسال در دوازدهمین جشنواره فناوری نانو که در مهرماه سال جاری در نمایشگاه دائمی تهران برگزار شده بود، در معرض دید عموم قرار گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =