کاهش تعهدهای هسته‌ای اقدامی سنجیده در مقابل بدعهدی است

مهاباد- ایرنا- امام جمعه مهاباد با اشاره به گام چهارم کاهش تعهدهای هسته‌ای ایران گفت: این اقدام حرکتی سنجیده در مقابل بدعهدی‌های آمریکا و ناتوانی اروپا در عمل به قول‌های خود است.

ماموستا عبدالسلام امامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مهاباد افزود: از اقدام دولت و سازمان انرژی اتمی در برداشتن گام چهارم کاهش تعهدهای هسته‌ای ایران تشکر می‌کنیم و آن را یک جواب مثبت در برابر بدعهدی‌های طرف مقابل می‌دانیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی تاکنون به تمام تعهدهای خود در برجام عمل کرده است اظهار داشت: کاهش تعهدات هسته‌ای به صورت گام به گام و بر اساس عملکرد کشورهای حاضر در برجام و با هماهنگی کامل آژانس بین‌المللی انجام شده است.

ماموستا امامی اظهار داشت: از کشورهای طرف مقابل به خصوص اروپایی‌ها انتظار می‌رود که نسبت به اجرا تعهدات خود در ارتباط با برجام اقدام کنند تا ایران نیز بتواند به اهداف خود در این توافق برسد.

امام جمعه مهاباد بیان کرد: همانطور که برداشتن گام اول، دوم و سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران نقشه‌های دشمن را بر هم زد، در گام چهارم نیز انتظار داریم این اقدام انقلابی برای دشمنان مایوس کننده باشد.

وی همچنین در ادامه با اشاره به زلزله آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: در این حادثه متاسفانه تعدادی از هموطنان‌مان کشته و مصدوم شدند  که باید تلاش کرد تا مشکلات ناشی از این حادثه به درستی مدیریت و برطرف شود.

ماموستا امامی ابراز امیدواری کرد تا هموطنان به مانند گذشته در صورت نیاز کمک‌های مالی و مادی به خانواده زلزله‌زده‌ها مشارکت کنند.

توافق ایران، روسیه، آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد، درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است که به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود.

بر اساس برجام، طرف‌های این توافق به خصوص آمریکا پذیرفته‌اند تا با لغو تحریم‌ها، گام‌های عملی برای بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی و تجارت با جهان بردارند و در مقابل، ایران هم هرگز به سمت دستیابی به سلاح اتمی نرود.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ و دولت جدید آمریکا، این تعهد از سوی واشنگتن به صورت یکجانبه فسخ و یک‌سال قبل از آن رسما خارج شد.

چهاردهم آبان و پس از ناکام ماندن اروپا در اقناع ایران برای توقف روند کاهش تعهدات، رئیس‌جمهوری اعلام کرد به سازمان انرژی اتمی دستور داده تا از ۱۵ آبان «گام چهارم کاهش تعهدات برجامی» را بردارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =