۱۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۸
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83545903
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تظاهرات در لبنان به شکل‌های جدید

بیروت - ایرنا - سومین هفته از تظاهرات اعتراض آمیز لبنانی‌ها با روند تازه ای همراه است که شامل تظاهرات دانش آموزان و دانشجویان و تحصن برابر برخی موسسات دولتی و منازل کسانی که معترضان آنان را مفسدان اقتصادی می دانند.

تحصن برابر شرکت برق، شرکت مخابراتی اوجیرو و نیز مقابل منزل "فواد سنیوره" نخست وزیر پیشین لبنان (2005-2009) و سردادن شعارهایی در محکومیت سیاست‌های او از جمله مصادیق شکل تازه تظاهرات اعتراض آمیز لبنانی ها است.

حضور دانش آموزان و دانشجویان در تظاهرات در شهرهای مختلف از طرابلس در شمال تا صور و صیدا در جنوب، شکل تازه ای از تظاهرات است که از صبح روز چهارشنبه آغاز شده است و از آنجا که در بسیاری از مناطق این تظاهرات در ساعت‌های درسی برگزار می شود، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را به دنبال داشته است. در این تظاهرات علاوه بر دانش آموزان و دانشجویان، برخی از خانواده‌های آنان و استادان دانشگاه‌ها نیز حضور دارند.

این در حالی است که اعتراض به ضعف عملکرد دولت در تامین نیازهای اساسی و خدماتی مردم و مشکلات متعدد ناشی از قطع مداوم آب و برق و انباشت زباله ها از جمله مواردی است که در کنار مشکلات اقتصادی و معیشتی لبنانی ها را به خیابان ها کشانده است.
در همین ارتباط خبرگزاری رسمی لبنان امروز جمعه اعلام کرد، دانشجویان لبنانی برای اعتصاب سراسری دانشگاه‌ها در روز سه شنبه آینده فراخوان داده اند.

بر اساس این فراخوان قرار است تحصن های اعتراض آمیز برابر دانشگاه‌ها برگزار شود و سپس معترضان ساعت شش عصر روز سه شنبه برابر وزارت آموزش وپرورش تجمع کنند.

همچنین روز گذشته تعدادی از معترضان با در دست داشتن شمع مقابل شرکت برق در بیروت تجمع کردند و قرار است تحصن مشابه مقابل بندر بیروت نیز برگزار شود.

در این میان برخی منابع لبنانی از تکاپوی اعتراض آمیز دانشجویان تحت عنوان "انتفاضه دانشجویان" یاد می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =