ریابکوف: روسیه خواستار منطقه عاری از سلاح کشتارجمعی در خاورمیانه است

تهران - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: روسیه خواستار تلاش برای ایجاد منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی در خاورمیانه است.

«سرگئی ریابکوف» روز جمعه در پنجمین کنفرانس عدم اشاعه در هتل لوته مسکو با بیان این مطلب بر موضع مسکو در حمایت از تلاش برای ایجاد منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی در خاورمیانه تاکید کرد.

ریابکوف ادامه داد: ما از کشورهای هسته‌ای (بریتانیا، چین، ایالات متحده و فرانسه) دعوت میکنیم تا با هم جمع شویم و در مورد خطرات ناشی از رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای صحبت کنیم.  

به گفته وی، خطرات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای "تا حد زیادی با وسوسه آشکار برخی محافل برای دستیابی به وضعیت هسته‌ای به گونه‌ای مرتبط است که در واقع" سیاست بیمه "برای خود به دست آورند.

وی گفت: ما از اعضای دائم شورای امنیت می‌خواهیم که برای رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای گرد هم آیند و در مورد این خطرات بحث و گفت‌وگو کنند.

ریابکوف در بخش دیگری گفت: ما با آمریکا و انگلیس در خصوص مسأله خلع سلاح هسته‌ای در خاورمیانه گفت‌وگو میکنیم اما آنها به تعهدات خود در این زمینه عمل نمی‌کنند.

وی افزود: حتی آمریکا به صورت پنهانی برای برگزار نشدن کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: باید همه تلاشهای ممکن را به کار بست تا برجام حفظ شود وهمه باید در این هدف مشارکت داشته باشند؛ روسیه به تلاش خود در این زمینه ادامه می‌دهد و صرف نظر از تحولات حول برجام،به تعهدات خود عمل می ‌کند و همکاری با ایران در فردو را ادامه می‌دهد.
ریابکوف به تماس‌های دایمی روسیه با  تروئیکای غربی شامل انگلیس، آلمان و فرانسه در خصوص برجام اشاره کرد.

کنفرانس بین‌المللی عدم اشاعه ( انرژی هسته ای- خلع سلاح و عدم اشاعه) یکی از بزرگترین کنفرانس‌ها با موضوع هسته‌ای است که به مدت سه روز با حضور ۴۰ کشور و ۲۵۰ شخصیت بین‌المللی در مسکو جریان دارد.

در این کنفرانس که نمایندگانی از سازمان‌های بین‌المللی IAEA،CTBTO، UNODA نیز حضور خواهند داشت موضوعاتی مانند کنترل تسلیحات بین روسیه و آمریکا- جنبه‌های مختلف برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) – تنش‌های خاورمیانه - عدم پیشرفت در خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و سایر موضوعات مرتبط مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

در این پنل «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و «فو کونگ» مدیر کل دپارتمان کنترل تسلیحات و خلع سلاح وزارت خارجه چین و «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران نیز سخنرانی می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =