۱۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۶
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83545782
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فرانسه بر حل و فصل فوری اوضاع لبنان تاکید کرد

بیروت - ایرنا - وزارت امور خارجه فرانسه ضمن اعلام اعزام هیاتی به لبنان، تاکید کرد: نمی توان در قبال تحولات جاری لبنان تماشاچی بود بلکه باید این وضعیت هرچه زودتر حل و فصل شود.

منابع دیپلماتیک لبنان این موضع فرانسه را ورود فوری و قاطعانه آن به بحران کنونی دولت این کشور برشمردند و هدف آن را تاکید بر لزوم حل وفصل هرچه سریع تر اوضاع کنونی عنوان کردند.

این در حالی است که سفارت فرانسه در بیروت در تکاپوی فراهم کردن مقدمات دیدارهای هیات فرانسوی در بیروت است که شامل دیدار با رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان و برخی شصخیت های تاثیرگذار و سرشناس لبنان می شود.

بر این اساس روزنامه "الجمهوریه" لبنان نوشت: امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به زودی یک هیات به ریاست "کریستف وارنو" مدیر امور شمال آفریقا و خاورمیانه وزارت خارجه را راهی لبنان خواهد کرد، بر این اساس که اعلام کند پاریس نمی تواند در قبال آنچه در لبنان در جریان است، تماشاچی باشد بلکه باید در نزدیک کردن دیدگاه‌های گروه‌های مختلف لبنانی نقش داشته و رایزنی های کنونی را تسهیل کند تا نهادهای قانونی این کشور نقش طبیعی و معمول خود را بازیابند.

این در حالی است که صحنه سیاسی لبنان نیز در چند روز اخیر شاهد دیدارهای مقام‌های مختلف به منظور رایزنی در خصوص تشکیل دولت آینده بوده است دیدار "سعد حریری" نخست وزیر دولت پیشبرد امور با "جبران باسیل" وزیر خارجه و نیز دیدار روز گذشته حریری با "میشل عون" رئیس جمهوری لبنان نیز در همین چارچوب انجام شد. همچنین حریری روز گذشته با حاج حسین خلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب الله لبنان دیدار کرد.

در این میان نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اصرار دارد که حریری نباید از نامزدی برای نخست وزیری صرف نظر کند و یا شخصا در تماس مستقیم با او است و یا علی حسن خلیل وزیر اقتصاد با حریری در ارتباط است و در چند روز اخیر بیش از پنج بار با وی ملاقات کرده است.

بری در این خصوص تاکید کرده است : من با حریری هستم و در رایزنی های مربوط به تشکیل دولت نیز از او نام خواهم برد؛ این موضع نه بر اساس منافع شخصی بلکه بر اساس منافع کشوم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =