کمیسر عالی آژانس امداد و کاریابی پناهجویان فلسطین استعفا کرد

تهران- ایرنا- کمیسر عالی آژانس امداد و کاریابی پناهجویان فلسطین وابسته به سازمان ملل در میانه اتهام‌های مطرح شده درباره سوء مدیریت در این نهاد، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

استفان دوژاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه (به وقت نیویورک) اعلام کرد که «پیر کراهنبول» کمیسر عالی آژانس امداد و کاریابی پناهجویان فلسطین (آنروا) استعفا کرده است و «کریستین ساندرز» جایگزین وی می‌شود.

این استعفا در حالی است که سازمان ملل ساعاتی پیش از آن یافته‌های اولیه تحقیقات پیرامون سوء استفاده از بودجه آنروا توسط کارکنان ارشد آن را منتشر کرد که پیشتر رسانه‌ها به آن پرداخته بودند.

سازمان ملل اما در بیانیه‌ای گفت که این سوء استفاده شامل «کلاهبرداری یا اختصاص نامناسب بودجه» نبوده «بلکه سوء مدیریت بوده که باید به آن رسیدگی شود».

آنروا در سال ۱۹۴۹ با تصمیم سازمان ملل متحد و به منظور کمک به پناهجویان فلسطینی در پنج نقطه شامل اردن، سوریه، لبنان، کرانه باختری و نوار غزه تأسیس شد و اکنون به پنج میلیون و ۴۰۰ هزار پناهجو خدمات‌رسانی می‌کند.

این آژانس از دو سال گذشته که آمریکا کمک خود به آن را قطع کرد، با بحران مالی جدی مواجه شده است.

واشنگتن در سال ۲۰۱۸ کمک مالی ۳۶۰ میلیون دلاری خود را به آنروا متوقف کرد به این ترتیب که فقط در ابتدای سال گذشته ۶۰ میلیون دلار در اختیار آنروا قرار داده است.

این در حالی است که آنروا بودجه لازم برای سال ۲۰۱۹ را حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =