۱۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۰:۲۲
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83544726
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کاهش محبوبیت حزب جانسون در کارزار انتخابات سراسری انگلیس

لندن – ایرنا – هم زمان با آغاز کارزار تبلیغاتی انتخابات سراسری انگلیس، نتایج نخستین نظرسنجی صورت گرفته در این کشور که روز چهارشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که محبوبیت حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون کاهش یافته است.

بر اساس این نظر سنجی که به‌صورت مشترک از سوی موسسه افکارسنجی یوگو و شبکه اسکای نیوز صورت گرفته، حزب محافظه کار ۳۶ درصد آراء را در انتخابات سراسری ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) به دست خواهد آورد که این میزان نسبت به نتایج نظر سنجی آخر هفته گذشته دو درصد کاهش یافته است. این حزب با این حال ۱۱ درصد نسبت به حزب کارگر به رهبری 'جرمی کوربین' جلوتر می باشد.

این نظر سنجی همچنین نشانگر آن است که حزب لیبرال دمکرات به رهبری خانم «جو سوینسون» که از مخالفان سر سخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بشمار می رود ۱۷ درصد آراء و حزب برگزیت به رهبری نایجل فاراژ چهره معروف جناح راست، رفیق دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و طرفدار برگزیت، ۱۱ درصد آرء را در انتخابات کسب خواهند کرد.

حزب سبز و حزب ملی اسکاتلند نیز به ترتیب ۵ و ۴ درصد آراء را به خود اختصاص خواهند داد.

از سویی این نظرسنجی از شکاف عمیق افکار عمومی نسبت به سرنوشت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حکایت دارد. ۳۶ درصد شرکت کنندگان در این نظر سنجی طرفدار راهبرد حزب کارگر و ۳۳ درصد دیگر به راهبرد حزب لیبرال دمکرات گرایش دارند.

احزاب کارگر و لیبرال دمکرات در کل مخالف خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپا هستند، با این تفاوت که حزب کارگر به دنبال توافق با اتحادیه اروپا درباره چگونگی اجرای برگزیت و حزب لیبرال دمکرات مخالف جدایی انگلیس از اتحادیه اروپاست.

همچنین ۵۹ درصد حامی طرح دولت جانسون درباره خروج از اتحادیه اروپا و ۲۲ درصد دیگر طرفدار راهبرد حزب برگزیت هستند.

استراتژیست‌های حزب محافظه‌کار بزرگترین خطر انتخابات ۱۲ دسامبر را تجمیج آرای مخالفان برگزیت در سبد احزاب کارگر و لیبرال دمکرات می دانند. این مساله همچنین زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم طبق نظرسنجی صورت گرفته ۴۵ درصد مردم انگلیس مخالف و به همین میزان موافق برگزیت هستند؛ ۱۰ درصد باقی‌مانده نیز  جزو آرای خاکستری به حساب می آیند.

انتخابات عمومی انگلیس که سومین انتخابات پس از رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا بشمار می رود قرار است ۱۲ دسامبر ( ۲۱ آذر ) برگزار شود و حزب پیروز سکان دولت این کشور را به مدت پنج سال در دست خواهد گرفت.

با توجه به نظرسنجی های صورت گرفته تا این لحظه هیچ حزبی نمی تواند اکثریت کرسی های مجلس عوام به دست آورد، و در صورت تحقق این مساله، پیش بینی می شود همانند انتخابات سال ۲۰۱۰ میلادی، مجلس بعدی، به اصطلاح معلق شود و دو یا چند حزب ناچار شوند با هم ائتلاف کنند و دولت بعدی انگلیس را شکل دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha