جشنواره تئاتر خرمشهر مجالی برای بروز استعدادهای ناب است

آبادان - ایرنا - معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره تئاتر فتح خرمشهر را مجالی برای بروز استعدادهای ناب و درخشان دانست و گفت: این جشنواره فرصتی برای جمع آوری متونی است که در زمینه مقاومت نگاشته شده‌اند.

محمد مجتبی حسینی چهارشنبه در آیین افتتاحیه بیست و دومین جشنواره تئاتر ملی فتح خرمشهر این جشنواره را فرصت مغتنمی برای فراهم آوردن متونی که در خصوص مقاومت، دفاع مقدس و سال هایی که ایران از کیان خویش دفاع کرد نگاشته شده و مجالی برای بروز استعدادهای ناب و درخشان که با این موضوع توانسته اند به آفرینش هنری بپردازند، دانست.

وی در خصوص برنامه های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرمندان تئاتر خصوصا تئاتر دفاع مقدس، گفت: طبیعتا برنامه های حمایتی وزارت ارشاد اسلامی از تئاتر برنامه های مشخص و منسجمی است و طی سال ها شکل گرفته، یکی از برنامه هایی که برای معرفی این جنبه از تئاتر طرح ریزی شده جشنواره فتح خرمشهر و رویدادهایی از این دست می باشد، برای این جشنواره در همین دوره فعلی قریب ۶۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که ظرف مدت برگزاری جشنواره ۳۳ تئاتر بر روی صحنه خواهند رفت که ظرفیت فوق العاده ای است.
 معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رونمایی از کتاب برگزیده نمایشنامه ها  با عنوان« یادگار رهایی»، گفت: مجموعه اقداماتی که در این جشنواره بعنوان رویداد مرکزی درباره آثار مربوط به دفاع مقدس بوجود آمده و مابقی جنبه ها و آثاری که در حول این محور در طول سال به عرصه و بروز می رسد، نشان دهنده توجه هنرمندان به این موضوع است؛ موضوعی که نه تنها مربوط به روزگار ما بلکه متعلق به تاریخ است چرا که اگر ما تاریخمان را مرور کنیم رشادت های این چنینی کم نداشته ایم و مشاهده می کنیم که هنوز و هم چنان در محضر تاریخ زنده و پرشکوه هستند، طبیعتا ما نیز باید با آفرینش های هنری، تهیه متون و آثار ارزشمند این فرصت را برای آیندگان و شناختن روزگارمان فراهم کنیم.

حسینی بین المللی بودن جشنواره را صرف حضور چند گروه خارجی ندانست و اذعان داشت: تعریف بین المللی، تعریف دیگری است اینکه چند گروه خارجی در جشنواره ای شرکت کنند به معنای بین المللی بودن آن رویداد نیست. جشنواره تئاتر فتح خرمشهر در بعضی دوره ها دارای میهمان های خارجی بوده اما بین المللی به معنای استانداردش نبوده است.

معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:  جشنواره باید استانداردها و نظام ویژه ای پیدا کند که وقتی وارد عرصه بین المللی می شود و میهمان هایی از کشورهای دیگر در آن حضور پیدا می کنند، عمق ارزشمندی این رویداد را بتوانند دریافت کنند.

وی بیان داشت:فکر می کنم جشنواره امسال تئاتر فتح خرمشهر که تمام شاخص های کمی و کیفی اش از توسعه قابل توجهی حکایت دارد، فرصت مناسبی است تا بتواند طی یک برنامه ریزی دقیق و منسجم به مرزی برسد که بتواند بعنوان یکی از مهم ترین رویدادهای ملی و فرا ملی مطرح شود و منطقه را متوجه این جریان ارزشمند هنری کند.

بیست و دومین جشنواره تئائر ملی فتح خرمشهر سه شنبه شب با برگزاری آئینی آغاز شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =