آمریکا از توافق جنوب یمن استقبال کرد

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در دیدار وزیر مشاور سعودی در امور خارجی، از توافق جنوب یمن استقبال کرد و آن را گامی برای حل سیاسی بحران این کشور نامید.

مورگان اورتاگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه شنبه با اعلام خبر دیدار مایک پمپئو و عادل الجبیر که در واشنگتن انجام شد، افزود: وزیر خارجه آمریکا از شراکت دیرینه عربستان سعودی با آمریکا در طیف گسترده ای از موضوعات دو جانبه و منطقه ‌ای تشکر کرد.

وی ادامه داد: در یمن، پمپئو بابت کمک عربستان سعودی در تسهیل توافق بین دولت (مستعفی) یمن و شورای انتقالی جنوب تبریک گفت. آنها همچنین موافقت کردند که این اقدام، گام مهمی برای حرکت به سمت راه حل جامع سیاسی درگیری یمن بود.

پس از چند ماه کشمکش و درگیری مسلحانه میان نیروهای وفادار به «منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) در جنوب یمن روز سه شنبه با میانجیگری سعودی ها، توافقی میان طرف های یمنی در ریاض به امضا رسید.

امضای این توافق با حضور چهره هایی همچون «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی و «منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن در ریاض برگزار شد.

پیش از امضای توافق، بن سلمان که کشورش ۴.۵ سال قبل در قالب ائتلافی عربی، تجاوز به یمن را آغاز کرد از تلاش های ریاض برای نزدیک کردن نظرات گروه های درگیر در یمن خبر داد و ابراز امیدواری کرد که توافق ریاض منجر به برقراری ثبات در یمن شود.

از مهم ترین بندهای توافق ریاض می توان به استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن در طی ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و تعیین ۱۲ وزیر از شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) در دولت آینده از مجموع ۲۴ وزیر کابینه اشاره کرد.

درگیری های شدید میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی از ۱۹ مرداد سال جاری در استان عدن و برخی استان های جنوبی این کشور صورت گرفت. جدایی طلبان در آن زمان کنترل کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» در شهر بندری عدن و دیگر مراکز راهبردی این شهر را در دست گرفتند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

عربستان و امارات از کشورهای فعال در ائتلاف عربی بوده و از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ (ششم فروردین ۹۴) با ایجاد ائتلافی به بهانه بازگرداندن منصور هادی به قدرت، یمن را هدف حملات خود قرار داده اند. این در حالی است که پس از گذشت بیش از چهار سال و نیم از این جنگ، ائتلاف سعودی هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.

با این حال، «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن سه شنبه شب در واکنش به  امضای توافق صلح ریاض میان طرف های جنوبی این کشور آن را غیر یمنی توصیف کرد.

الحوثی در توئیتی نوشت: ائتلافی که توافق «موفنبیک» را که زیر نظر جامعه جهانی به دست آمد پیش از آغاز جنگ یمن با توجیه ادامه اجرای طرح شواری همکاری خلیج فارس درباره بحران یمن، به شکست کشاند، امروز به صورت رسمی تاکید می کند که توجیهات آن ها برای حمله به یمن مشروعیت ندارد و هیچ فرقی میان ادعایی که دیروز می کردند و ادعایی که امروز می کنند وجود ندارد.

وی افزود: این توافق با اینکه به یمنی ها مربوط نمی شود به خاطر اینکه دو طرف آن از مزدوران ائتلاف سعودی هستند، اما بر عدم مشروعیت متجاوزان به یمن و کشتار و محاصره مردم تاکید می کند.

عضو شورای عالی سیاسی یمن در ادامه نوشت: پس از پایان همه چیز ائتلاف سعودی اقدام به تحمیل امضای این توافق به کسانی کرد که هیچ اراده ای از خود نداشتند و آن را یک دستآورد برای توقف جنگ در یمن قلمداد کرد.

الحوثی تاکید کرد، اگر که این توافق به خاطر مصلحت یمن و نه در پی به وجود آمدن اختلاف ها بود، بدون جنگ و خونریزی انجام می شد.

سوریه، عراق، لبنان و ایران دیگر موضوع دیدار وزیران آمریکایی و سعودی بود که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه اضافه کرد دو طرف درباره پیشرفت های اخیر در سوریه، عراق، لبنان و نیاز به تداوم مقابله با آنچه که رفتار بی ثبات کننده رژیم ایران نامید، هم تبادل نظر کردند.

عادل الجبیر در زمان قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی که در مهرماه سال 97 در کنسولگری این کشور در استانبول به طرز فجیعی به قتل رسید، عهده دار وزارت خارجه عربستان سعودی بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =