۱۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۲:۴۴
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83544197
۰ نفر

برچسب‌ها

الحوثی: توافق ریاض، غیر یمنی است

تهران- ایرنا- «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن سه شنبه شب در واکنش به امضای توافق صلح ریاض میان طرف های جنوبی این کشور، آن را غیر یمنی عنوان کرد.

الحوثی در توئیتی نوشت: ائتلافی که توافق «موفنبیک» را که زیر نظر جامعه جهانی به دست آمد، پیش از آغاز جنگ یمن با توجیه تداوم اجرای طرح شواری همکاری خلیج فارس درباره بحران یمن به شکست کشاند، امروز به صورت رسمی تأکید می کند که توجیهات آن‌ها برای حمله به یمن مشروعیت ندارد و هیچ فرقی میان ادعایی که دیروز می کردند و ادعایی که امروز می کنند، وجود ندارد.

وی افزود: این توافق با اینکه به یمنی ها مربوط نمی شود، به خاطر اینکه دو طرف آن از مزدوران ائتلاف سعودی هستند، اما بر عدم مشروعیت متجاوزان به یمن و کشتار و محاصره مردم تأکید می کند.

عضو شورای عالی سیاسی یمن در ادامه نوشت: پس از پایان همه چیز، ائتلاف سعودی اقدام به تحمیل امضای این توافق به کسانی کرد که هیچ اراده ای از خود نداشتند و آن را یک دستآورد برای توقف جنگ در یمن قلمداد کرد.

الحوثی تأکید کرد: اگر که این توافق به خاطر مصلحت یمن و نه در پی به وجود آمدن اختلاف ها بود، بدون جنگ و خونریزی انجام می شد.

پس از چند ماه کشمکش و درگیری مسلحانه میان نیروهای وفادار به «منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) در جنوب یمن روز سه شنبه با میانجیگری سعودی ها، توافقی میان طرف های یمنی در ریاض به امضا رسید.

امضای این توافق با حضور چهره هایی همچون «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی و «منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن در ریاض برگزار شد.

پیش از امضای توافق، بن سلمان که کشورش چهار سال و نیم قبل در قالب ائتلافی عربی، تجاوز به یمن را آغاز کرد، از تلاش های ریاض برای نزدیک کردن نظرات گروه های درگیر در یمن خبر داد و ابراز امیدواری کرد که توافق ریاض منجر به برقراری ثبات در یمن شود.

از مهم ترین بندهای توافق ریاض، می توان به استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن در طول ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و تعیین ۱۲ وزیر از شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) در دولت آینده از مجموع ۲۴ وزیر کابینه اشاره کرد.

درگیری های شدید میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی از ۱۹ مرداد سال جاری در استان عدن و برخی استان های جنوبی این کشور صورت گرفت. جدایی طلبان در آن زمان کنترل کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» در شهر بندری عدن و دیگر مراکز راهبردی این شهر را در دست گرفتند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

عربستان و امارات از کشورهای فعال در ائتلاف عربی بوده و از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ (ششم فروردین ۹۴) با ایجاد ائتلافی به بهانه بازگرداندن منصور هادی به قدرت، یمن را هدف حملات خود قرار داده اند. این در حالی است که پس از گذشت بیش از چهار سال و نیم از این جنگ، ائتلاف سعودی هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =