انگلیس: شهرک‌سازی در کرانه‌ باختری غیرقانونی است

لندن- ایرنا- دولت انگلیس صدور مجوز رژیم صهیونیستی برای ساخت بیش از دو هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی جدید در اراضی اشغالی کرانه باختری را محکوم کرد و آن را اقدامی غیرقانونی خواند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس خاطر نشان کرد: شهرک‌سازی -در این منطقه- طبق قوانین بین‌المللی، غیرقانونی و راه حل تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل را تضعیف می‌کند.

وی تصریح کرد: ‌دولت انگلیس از اسرائیل می‌خواهد تا از اقدامات ناکارآمد دست بکشد.

هفته گذشته "شورای عالی برنامه ریزی اداره مدنی" رژیم صهیونیستی ساخت بالغ بر دو هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی را در کرانه باختری تأیید کرد. این اقدام صهیونیست‌ها از سوی اتحادیه اروپا نیز مورد انتقاد قرار گرفت و این اتحادیه با صدور بیانیه ای، ساخت واحدهای جدید در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را غیرقانونی خواند.

تأیید ساخت غیرقانونی واحدهای مسکونی در حالی صورت می گیرد که دستور ساخت تعداد واحدها در سال ۲۰۱۹ را به هشت هزار و ۳۳۷ واحد می رساند. به گزارش گروه حقوق بشری "صلح اکنون" در سرزمین های اشغالی، این میزان در مقایسه با سال گذشته میلادی ۵۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش شهرک‌سازی‌ها توسط رژیم اشغالگر قدس در این سال، مصادف با شروع روند مذاکرات جدید برای رسیدن به صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و همچنین آغاز کار تیم مذاکراتی ترامپ برای رسیدن به "معامله قرن" بود.

بر اساس گزارش گروه صلح اکنون، در زمان حاضر ۲۵۳ شهرک توسط صهیونیستها در کرانه باختری ایجاد شده است.

سکونت یهودیان در شهرکهای غیرقانونی در کرانه باختری پس از اشغال این منطقه توسط رژیم صهیونیستی در جنگ ۱۹۶۷ رفته رفته آغاز شد و تعداد شهرک نشینان، پنج سال بعد یعنی در سال ۱۹۷۲ میلادی به یکهزار و ۵۰۰ نفر رسید.

استقرار صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی فلسطین پس از آن و در طول سال‌های متمادی ادامه داشت و طبق آخرین گزارش در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۳۰ هزار شهرک نشین صهیونیست در کرانه باختری و قدس شرقی سکونت داده شده اند.

اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی در نقض آشکار قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوبه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ (سوم دی ۹۵) است.

این قطعنامه ضمن غیرقانونی خواندن شهرک سازی در اراضی فلسطینیها از رژیم صهیونیستی می خواهد که عملیات شهرک سازی را متوقف کند.

با وجود قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل برای توقف شهرک سازیها در کرانه باختری، همچنان سیاست اشغالگری صهیونیستها ادامه دارد؛ تا جایی‌ که "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان کمپین انتخابات پارلمانی، وعده الحاق بخشهایی از کرانه باختری را به سرزمینهای اشغالی داده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =