دیپلماسی دولت بر حوزه فضایی تاثیر مثبت دارد

تهران- ایرنا- مشاور رئیس پژوهشگاه هوافضا در امور بین‌الملل و تجاری سازی گفت: سیستم دیپلماسی دولت بر بخش فضایی نیز تاثیر مثبت گذاشته است، منتهی باید موضوع فناوری فضایی جزو اولویت‌های دیپلماسی کشور باشد.

احمد طالب زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه دولت هماهنگ کننده تمامی بخش‌ها است، عنوان کرد: در حال حاضر چند سالی است که کشور درگیر مباحثی مثل برجام است و اولویت روی برجام گذاشته شده است. اما انتظار درستی که از برجام می رفت توسط کشورهای مورد مذاکره انجام نشد و خروجی آن انتظارات را برآورده نکرد و سرعت فعالیت‌های بخش فضا نیز در دل برجام کاهش یافت.

وی ادامه داد: کشورهایی که به دنبال تحریم ایران هستند می‌توانند فعالیت‌های فضایی را به فعالیت‌های دفاعی و نظامی مربوط کنند؛ در حالی که از یکدیگر کاملا جدا است.

مشاور رئیس پژوهشگاه هوافضا اظهار داشت: ایران در دنیا فعالیت‌های صلح آمیز فضایی دارد که حق تمامی کشورها است. اقدامات ما در پژوهشگاه هوافضا، سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی تماما صلح آمیز و منطبق با فعالیت‌های بین‌المللی و مستند بر کنوانسیون‌های جهانی است.

طالب زاده اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر آمریکا ایران را در فعالیت‌های فضایی تحریم کرده به ماهیت آن توجهی نداشته و تماما از روی دشمنی بوده است. در چنین وضعیتی نیاز است فعالیت ها بیشتر تشریح شود تا تمامی دنیا با اقدامات ما آشنا شوند زیرا تمام این فعالیت‌ها یک پشتوانه صلح آمیز و منطبق با قوانین بین‌المللی دارد.

 نباید اجازه دهیم تحریم توسعه یابد

تحریم یک واقعیت در حوزه فناوری و به خصوص فناوری فضایی است. قدرت ها در دنیا با یکدیگر پروژه مشترک انجام می‌دهند تا منافع یکدیگر را در فضا حفظ کنند.

وی ادامه داد: در حوزه هوا کشورها مالکیت دارند و مرزبندی دقیقی صورت گرفته است، اما در فضا بر اساس مصوب سازمان ملل حاکمیتی وجود ندارد و فضا متعلق به همه‌ ملت‌ها و کشورها است و در انحصار هیچ‌کس نیست که این موضوع مزایا و معایبی دارد.

معاون اسبق روابط خارجی و امور حقوقی سازمان فضایی آسیا اقیانوسیه درباره معایب آن گفت: کشورهایی که سرمایه و تکنولوژی دارند از فضا استفاده می‌کنند، اما کشورهایی که این شرایط را ندارند به طور طبیعی محروم می‌شوند. در حال حاضر به دلیل آنکه صنعت فضایی پر هزینه است، کشورها به سمت همکاری منطقه‌ای و بین‌الملی حرکت می‌کنند تا هزینه‌های خود را پایین آورند.

طالب زاده اضافه کرد: زمانی که ماهواره‌ای پرتاب می‌شود و به دور کره زمین می‌چرخد، تنها از یک کشور تصویر برداری می‌کند، اما اگر آن را چند کشور به صورت مشارکتی بسازند، از چند کشور تصویر برداری می‌کند. بنابراین اتحادی بین منظومه‌های ماهواره‌ای بین کشورها شکل گرفته است که به صورت مشترک بخش خصوصی با دولتی از فضا نهایت استفاده را می‌کنند.

به گفته وی کشورهایی که به این همکاری‌های مشترک ورود نکردند از این امکانات محروم می‌مانند. کشوری مثل آمریکا یا کشورهای بزرگ اروپایی پروژه های مشترک انجام داده‌اند و منافع آن‌ها در برنامه‌های مشترک است.

مشاور رئیس پژوهشگاه هوافضا عنوان کرد: کشور ما برای مقابله با تحریم‌ها پروژه‌ها را با هزینه بالا در گرفتاری‌های اقتصادی انجام می‌دهد که مقرون به صرفه نیست. با این حال ساخت ماهواره به تنهایی اقتدار را در پی دارد، اما هزینه در حوزه توسعه پایدار باید از تعادل برخوردار باشد. بنابراین اگر بخواهیم در دنیا صاحب اقتدار و اندیشه باشیم، باید بسیار هزینه کنیم.

طالب زاده ادامه داد: هزینه در این بخش مستلزم جابه جایی از بخش‌های دیگر است که این موضوع تعادل در توسعه پایدار را بر هم می زند. نیاز است در حوزه فضایی تعامل بین‌المللی داشته باشیم؛ زیرا در فضا مرزی تعریف نشده بنابراین باید برای حفظ منافع ملی همکاری‌های خود را گسترش دهیم.

معاون اسبق روابط خارجی و امور حقوقی سازمان فضایی آسیا اقیانوسیه اظهار داشت: در حال حاضر که آمریکا کشور ما را تحریم کرده است، نباید اجازه دهیم محدوده تحریم وسیع شود و باید آن را مهار کنیم و ادامه همکاری خود را با کشورهای آسیایی و اروپایی و کشورهای منطقه انجام دهیم تا هزینه ها کاهش پیدا کند و ماهیت خود را حفظ کنیم.

 پروژه مشترک هزینه‌ها را کاهش می‌دهد

طالب زاده در خصوص همکاری‌های بین‌المللی ایران در حوزه فضایی، توضیح داد: از ۹ سال پیش در حوزه فضایی سازمان مشترکی تحت عنوان سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه با حضور ۹ کشور تاسیس شده است و مقر و دفتر مرکزی آن در پکن چین است و ایران جزو بنیان‌گذاران این سازمان بود و پروژه های مشترکی با کشورهای عضو سازمان تعریف شده و موقعیت بسیار خوبی است.

وی ادامه داد: زمانی که پروژه ای با کشورهای دیگر انجام شود، هزینه ها کاهش پیدا می‌کند و بخشی از توان فنی را به سایر کشورها صادر و با کشورهای بزرگ مثل چین و ترکیه تبادل دانش فنی انجام می‌دهیم. در این مدت پروژه‌های مشترک اعم از طراحی و ساخت ماهواره و اکثر بخش های فضایی مثل دانشگاه ها و سازمان فضایی ایران درگیر همکاری در این سازمان بین‌المللی هستند.

 کارشناسان فنی از صدور قطعنامه علیه کشور جلوگیری می‌کنند

طالب زاده عنوان کرد: مسئول روابط و سیاست خارجی و توسعه آن از لحاظ قانونی وزارت امور خارجه است و این وزارت خانه نقش هماهنگ کننده را دارد. به عنوان مثال برای تعریف پروژه بین‌المللی در حوزه فضایی وزارت امور خارجه آن را طراحی می‌کند و کارهای فنی و تخصصی را نهاد مربوطه انجام می‌دهد و طرح‌های بسیاری نیز تعریف شده است.

معاون اسبق روابط خارجی و امور حقوقی سازمان فضایی آسیا اقیانوسیه در ادامه توضیح داد: یکی از بخش‌هایی که کشور ما در آن حضور پر رنگی دارد، بخش فضایی سازمان ملل است. این بخش سه کمیته اعم از صلح آمیز از فضا، فنی و علمی و حقوقی دارد که کارشناسان کشور با حمایت وزارت خارجه در این جلسات شرکت می‌کنند.

 وی ادامه داد: در شرایط حاضر بسیاری از کشورها سعی دارند فعالیت کشور ما را محدود و قطعنامه علیه ما صادر کنند که حضور تیم های فنی از بخش فضایی کشور در این کمیته‌ها باعث می‌شود در بخش فضایی هیچ گونه قطعنامه‌ای صادر نشود و بسیاری از چالش ها و دسیسه‌ها را خنثی می‌کنند.

طالب زاده با بیان اینکه موقعیت دیپلماسی و روابط بین‌الملل در بخش فضا وضعیت مناسبی دارد، تصریح کرد: کارشناسان فنی وارد حوزه های سیاسی نمی‌شوند و کارشناسان زمانی که به صورت فنی و فارغ از گرایش های سیاسی کشورهای خود مذاکره می‌کنند، سریعتر به نتیجه می‌رسند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =