۱۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۶
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83543419
۰ نفر

برچسب‌ها

راه‌اندازی ۸ کارخانه نوآوری در کشور

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه‌اندازی ۸ کارخانه نوآوری در پهنه‌های شهری کشور خبر داد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری امروز در آیین افتتاح رسمی «کارخانه نوآوری آزادی» در تهران که با حضور رئیس‌جمهوری کشورمان برگزار شد، گفت: پهنه‌های شهری فرسوده بستری مناسب برای تبدیل ایده‌های خلاقانه به نوآوری هستند و زایشگاه‌ ایده‌های نوآورانه به‌شمار می‌روند. با تسهیل‌گری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این پهنه‌های شهری در نقاط مختلف کشور میزبان کارخانه‌های نوآوری می‌شود.

کارخانه‌های نوآوری، بازیگران جدید اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی هستند که مفهوم نوینی را از هم‌افزآیی برای فعالان زیست بوم نوآوری با خود همراه می‌آورند. کارخانه‌های نوآوری محل تجمع شرکت‌های نوپا یا همان استارتاپ‌ها هستند و خدمات مورد نیاز و مرتبط با آن‌ها نیز بصورت متمرکز در کنار آن‌ها فراهم می‌شود.

این نام از شکل‌گیری استیشن اف پاریس در جهان مطرح شد که فضای قدیمی ایستگاه راه‌آهن قدیمی پاریس که غیر قابل استفاده بود را با معماری مدرن و جذاب به یک فضای استارتاپی تبدیل کردند. این موضوع به سرعت به تغییر فضاهای قدیمی مثل کارخانه‌هایی که با گسترش شهرها جز محدوده داخلی شهرها قرار گرفته و تعطیل و متروکه شده‌اند به فضاهای استارتاپی و نوآوری در سایر کشورها منجر شد و الان در بسیاری از شهرهای بزرگ مثل برلین و لیسبون نمونه‌هایی از آن را می‌توان دید.

وی بیان کرد: این کارخانه ایران را یکی از کشورهای پیشرو در تبدیل پهنه‌های صنعتی فرسوده به محل‌هایی برای نوآوری و خلاقیت بدل کرده است، این پروژه ملی به عنوان نمونه‌ای موفق از همکاری دولت و بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری روی ایده‌های نوآورانه و تبدیل آن‌ها به کسب و کارهای نوآورانه ایران را به عنوان یکی از قطب‌های تولید فناوری و نوآوری منطقه معرفی کرده است.

ستاری، با اشاره به این‌که پهنه‌های شهری مانند کارخانه‌های نوآوری، بستر بروز خلاقیت‌های نیروی انسانی است؛ عنوان کرد: نیروی انسانی ما را پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تامین می‌کنند. ۱۸۰ شتابدهنده و مرکز نواوری با بیش از ۵۰۰هزار مترمربع فضا زمینه ساز ۶ هزار استارتاپ جدید شده‌اند و ۸ کارخانه نوآوری در نقاط مختلف کشور نیز به رونق زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کمک می‌کند.

وی از فعالیت ۴۵۵۶ شرکت دانش بنیان و ۶هزار استارتاپ در اقتصاد کشور با کمک بخش‌های مختلف این زیست‌بوم گفت و ادامه داد: این کسب‌وکارها، علاوه بر این‌که ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌اند، برای ۳۰۰هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده‌اند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری صنعت دارویی کشور را نمونه موفقی از توسعه زیست‌بوم نوآوری دانست و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی، محصولات خود را با ارزش افزوده بالا به جهان عرضه می‌کنند و حرف‌های جدی برای گفتن دارند. این بخش اکنون به بستری برای جذب و ماندگاری نخبگان جوان و دانش‌آموختگان برتر حوزه فناوری‌های زیستی و دارو بدل شده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، جذب نیروی انسانی تحصیل‌کرده در دانشگاه‌های برتر دنیا را یکی از ویژگی‌های فعالیت کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها عنوان کرد و گفت: ‌ کسانی که در استارتاپ‌های موفق جهان کار کرده‌اند، در فرآیند راه اندازی استارتاپ‌های جدید و رونق گرفتنشان جوانان را یاری می‌کنند. بیش ۱۴۰۰ نفر از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشته و ۹۳ استارتاپ جدید و موفق به راه‌انداخته‌اند.

ستاری با بیان این‌که سازوکار تامین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی وام نیست، افزود: صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه از نوآوری‌ها و ایده‌های خلاقانه حمایت می‌کنند، فرهنگ حمایت از کار و کارآفرین که سالیان سال در کشور ریشه داشته و به واسطه فرهنگ اقتصاد نفتی به دست فراموشی سپرده شده است اکنون به کمک بیش از ۱۵ صندوق سرمایه گذاری جسورانه، با سروشکلی تازه و منطبق با ویژگی کسب و کارهای نوین، احیا شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، فعالیت کارخانه نوآوری آزادی را نخست در توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با استفاده بهینه از پهنه‌های متروک شهری دانست و گفت: علاوه بر کارخانه نوآوری آزادی، یک کارخانه دیگر نیز در شرق پایتخت در آستانه راه‌اندازی و تکمیل است، همچنین ۸ نقطه مناسب از پهنه‌های شهری در کشور شناسایی شده است و به زودی به محلی برای رونق ایده‌های نوآورانه بر بستر کارخانه نوآوری بدل می‌شود.

وی افزود: ۸کارخانه نوآوری به زودی در شهرهایی چون یزد، شیراز و دیگر شهرهای بزرگ افتتاح می‌شود که در تمامی این پروژه‌ها، دولت نقش تسهیلگر را ایفا می‌کند و نقش آفرین اصلی، بخش خصوصی است.

ستاری، پهنه‌های شهری را فرصتی برای سوق دادن جامعه به سمت و سوی نوآوری و کارآفرینی دانست و گفت: پهنه های قدیمی داخل شهر، فرصتی بسیار مناسب برای کسب‌وکارهای نوپا و تحول فرهنگ شهری به دست استارتاپ‌ها است. با تغییر کاربری و تبدیل شدن این پهنه‌ها به محلی برای شکوفایی نوآوری، ضمن ارتقای آگاهی و فرهنگ حل مسائل جامعه از نوآوری، استارتاپ ها به حل مهم‌ترین مسائل شهری کمک می‌کنند.

وی ادامه داد: حضور این پهنه‌ها در فضای شهری موجب تحول می‌شود و وقتی چند جوان خلاق با کوله‌های سرشار از ایده‌های نوآورانه‌شان مشتاقانه پای به چنین فضاهایی می‌گذارند، فضا و حال و هوا را هم متحول می کنند.

ستاری اظهارکرد: تا سال ۱۴۰۰ ، بیش از ۱۰هزار استارتاپ جدید، بیش از یک میلیون متر مربع فضای تازه برای کسب‌کارهای نوپا و همچنین بیش از ۳۰۰ شتابدهنده زمینه‌ساز رونق هرچه بیش‌تر اقتصاد دانش‌بنیان می‌شوند.

کارخانه نوآوری آزادی، با ۱۰ سوله به مساحت ۱۰هزار مترمربع و ۴هزار و پانصد متر ساختمان اداری، به بستری برای ایده‌های نوآورانه بدل شده است. ایجاد اشتغال ۳هزار و ۵۰ نفر و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از ثمرات راه اندازی کارخانه نوآوری آزادی است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =