۱۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۸
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83543287
۰ نفر

برچسب‌ها

گواتمالا با ونزوئلا قطع رابطه می‌کند

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری جدید گواتمالا اعلام کرد، زمانی که به طور رسمی آغاز به کار کند، تمامی روابط دیپلماتیک این کشور را با ونزوئلا قطع خواهد کرد.

به گزارش امروز (سه شنبه) تارنمای «ونزوئلا اَنلسیس»، «الخاندرو گیاماتئی» رئیس جمهوری جدید گواتمالا اعلام کرد در زمان آغاز فعالیت دولت خود در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰( ۲۴ دی) روابط گواتمالا را با ونزوئلا تحت رهبری «نیکلاس مادورو» قطع می کند.

این اظهارنظر گیاماتئی در حالی منتشر شده که ماه گذشته از ورود وی به ونزوئلا ممانعت شد.

گزارش شده بود که رئیس جمهوری جدید گواتمالا قرار بود با روادید ایتالیایی وارد ونزوئلا شود.

دولت کاراکاس اواخر مهر ماه مانع ورود رییس جمهوری جدید گواتمالا به ونزوئلا با هدف دیدار با «خوان گوایدو» رهبر مخالفان این کشور شد.

مقامات ونزوئلا در این رابطه اعلام کردند، به این دلیل از ورود رئیس‌ جمهوری جدید گواتمالا به ونزوئلا جلوگیری شد چون هدف وی از این سفر دیدار با خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت بود و از سوی نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا دعوت نشده بود.

رئیس جمهوری راست گرای جدید گواتمالا که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر پیروز شده بود، به طور رسمی اعلام کرد که دولت آتی گواتمالا خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت خواهد شناخت.

دولت السالوادور نیز روز یکشنبه هفته جاری با ادعای غیرقانونی بودن دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، از دیپلمات‌های این کشور خواست ظرف ۴۸ ساعت خاک السالوادور را ترک کنند.

کاراکاس نیز همان روز به تلافی اخراج دیپلمات‌های ونزوئلایی از السالوادور، دیپلمات‌های این کشور را از ونزوئلا اخراج کرده و به آن‌ها ۴۸ ساعت فرصت داد تا کشور را ترک کنند.

مشکلات اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است.

همچنین بحران اقتصادی در این کشور باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت شده است. طی سال‌های گذشته دستکم بیش از سه میلیون نفر از این کشور گریخته اند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع مجدد دولت نیکلاس مادورو، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سووال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، از آن زمان تاکنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی افزوده شده است.

۱۰۷۱

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =