همکاری‌های علمی‌ و فناورانه ایران و ونزوئلا گسترش می‌یابد

تهران- ایرنا- معاون علمی‌و فناوری رییس جمهوری و وزیر علوم و فناوری ونزوئلا در دیدار با یکدیگر درباره گسترش همکاری‌های علمی‌ و فناوری دو کشور به گفت‌وگو پرداخته و در این زمینه تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در این دیدار با بیان این‌که ایران و ونزوئلا روابطی استراتژیک دارند، گفت: اقتصاد ایران همچون ونزوئلا در گذشته وابسته به فروش نفت بود اما برنامه‌ریزی برای رهایی از اقتصاد نفتی در دولت دوازدهم آغاز و مباحث اقتصاد دانش‌بنیان مطرح شد، در صد سال گذشته وابستگی به نفت ما را از داشته‌های اصلی‌مان که همان نیروی انسانی مستعد و خلاق بود، دور کرد و یادمان رفت که آینده کشور با اتکا به این منابع نه نفت ساخته می‌شود.

ایجاد زیست‌بوم علم و فناوری پول نمی‌خواهد

وی افزود: این تغییر نگرش در اقتصاد نیاز به ایجاد زیست‌بوم دارد، زیست‌بومی‌که پول در آن مطرح نیست و در آن ارزش اصلی نیروی انسانی نوآوری و خلاق است، در این صورت اجزای این زیست‌بوم همچون مراکز علمی‌ و پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و صنایع هر یک در تعامل و همکاری رشد و ارتقا را ایجاد می‌کنند.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان آمادگی کامل ایران برای پیاده‌سازی و اجرای این زیست‌بوم در ونزوئلا را اعلام کرد و گفت: پس نیاز این زیست‌بوم پول نیست اگر اینطور بود که دبی ۳۰ سال است به دنبال ایجاد سیلیکون ولی است اما عملا تمام پروژه‌های آنها در این زمینه به بازاری برای کشورهای غربی تبدیل شده‌اند.  

ستاری در بخش بعدی به زیست‌بوم ایجاد شده در بخش داروسازی در ایران اشاره کرد و گفت: زیست‌بومی‌که در این حوزه ایجاد شده نیازی به کمک‌های دولت ندارد و به گونه‌ای است که خروج ارز از کشور در این حوزه تقریبا صفر است، با نوعی بلوغ توانایی ساخت هر نوع دارویی در کشورمان وجود دارد و زمانی که درخواست برای ساخت دارویی در داخل می‌شود دو سال بعد آن را داریم.

ایران آماده همکاری علمی‌و فناورانه با ونزوئلا است

معاون علمی‌و فناوری رییس جمهوری از آمادگی ایران برای ارسال تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارو به ونزوئلا گفت و افزود: این محصولات دانش‌بنیان با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر با کیفیتی هم‌پای محصولات غربی‌ها عرضه می‌شود. همچنین در حوزه های بهداشت و آب نیز فناوری‌های خوبی در ایران وجود دارد که می‌توانیم در این حوزه ها نیز با یکدیگر همکاری‌های خوبی داشته باشیم.  

ستاری به ظرفیت‌های موجود کشور در حوزه نیروی انسانی اشاره و بیان کرد: با فعالیت این نیروی انسانی ایران رتبه نخست منطقه در حوزه‌های علمی‌ همچون فناوری نانو، هوا فضا و فناوری زیستی دارد، همچنین اکنون حدود ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان در حال فعالیت هستند که سهم آنها در اقتصاد هر سال افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه این نسل کارآفرینی که در ایران شکل گرفته است پایه‌های اقتصاد را تشکیل می‌دهند، ادامه داد: پس با این روند اقتصاد آینده ایران از نفت رها می‌شود، همانطور که اکنون این سهم ۱۵ درصد کاهش داشته و برنامه آینده دولت نیز همین است تا نفت از بودجه دولت خارج و هزینه‌های آن تنها صرف فعالیت‌های عمرانی شود.

علم و فناوری ابزار رسیدن به آزادی است

همچنین در این دیدار وزیر علوم و فناوری ونزوئلا بیان کرد: در مدت زمان حضورم در ایران به یک داروخانه رفتم پس از مشاهده داروها بسیار برایم خوشایند بود که روی آنها ساخت ایران خورده است و این داروها برند ایرانی دارند، پس این موضوع نشان می‌دهد با وجود تحریم‌ها و فشارها می‌توان اگر خواست و به پیشرفت و موفقیت رسید.

گابریلا سرویلیا خیمنس ونزوئلا ادامه داد: از سوی خودم و ۳۰ میلیون مردم ونزوئلا از ملت ایران به خاطر این نگاه و مبارزه با چالش‌های اقتصادی تشکر می‌کنم، برای ونزوئلا که کشوری وابسته کامل به نفت است علم و فناوری ابزار رسیدن به آزادی است.

وی از تمایل برای همکاری در سه زمینه علمی‌و فناوری خبر داد و گفت: همکاری در بخش‌هایی همچون آموزش در حوزه‌های فناوری نانو، زیست فناوری و مهندسی و طراحی، انتقال فناوری و خدمات مشترک دیگر می‌تواند زمینه‌های همکاری خوبی برای دو کشور باشد، همچنین تمایل داریم گروه کوچکی را برای آموزش به مرکز ناباروری رویان بفرستیم تا این امر بذری برای آینده کشورمان باشد، آموزش پزشکان ما در ایران گامی‌ برای رسیدن مردم به رفاه است.  

در ادامه این دیدار تفاهم‌نامه‌ای در محورهای «همکاری‌های علمی‌و فناورانه» میان  سورنا ستاری معاون علمی‌و فناوری رییس جمهوری و گابریلا سرویلیا خیمنس وزیر علوم و فناوری ونزوئلا امضا شد تا گامی‌ در راستای تقویت همکاری‌های علمی‌و فناوری میان دو کشور و با هدف ترویج و توسعه این همکاری‌ها منعقد شد.  

دو طرف از این طریق در مواردی همچون تبادل دانشمندان و محققان برای تبادل تجارب و آموزش، برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک، برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی و برپایی نمایشگاه‌های مشترک در زمینه نوآوری و فناوری همکاری می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =