۱۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۷
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 83543144
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

الجزیره : گروه "الصرخی" در حمله به کنسولگری ایران در کربلا نقش محوری داشت

تهران – ایرنا – تارنمای شبکه تلویزیونی « الجزیره » قطر در شماره امروز (سه شنبه) به نقل از "محمد الفتلاوی" یکی از شاهدان عینی اجتماع دیروز (دوشنبه) تظاهرکنندگان در اطراف کنسولگری ایران در کربلا تاکید کرد که گروه وابسته به محمود الحسنی الصرخی در این اقدام نقش محوری بر عهده داشت .

بر اساس این گزارش، الفتلاوی گفت: یک روحانی وابسته به الصرخی به میدان « التربیه »محل دائمی تجمع های اعتراض آمیز آمده و از تظاهرکنندگان خواست تا برای به آتش کشیدن کنسولگری ایران رهسپار شوند اما اکثر جوانان حاضر در میدان که رویکرد مسالمت آمیز در پیش گرفته بودند، با این درخواست وی مخالفت کردند.
الجزیره به نقل از الفتلاوی افزود: شراره ناشی از این اقدام تحریک آمیز به تظاهرکنندگان اجتماع کننده در نزدیکی یک ساختمان دولتی محلی انتقال یافت و تقریبا ۳۰۰ نفر از آنان که خشمگین تر بودند، رهسپار ساختمان کنسولگری ایران در کربلا شده و در صدد به آتش کشیدن آن برآمدند.

به گزارش ایرنا، یکشنبه شب نیز گروهی از افراد در اقدامی مشابه در مقابل کنسولگری ایران تجمع کرده بودند که ساعتی بعد وقتی قصد ورود به داخل ساختمان را داشتند با مداخله نیروهای امنیتی عراق، پراکنده شدند. 

وزارت خارجه عراق و بسیاری از گروهها و شخصیت های این کشور، روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ها یا انتشار پست هایی در صفحات مجازی خود تجمع و شعاردهی یکشنبه شب عده ای از افراد در برابر ساختمان کنسولگری ایران در کربلا را محکوم کردند. 

در اطلاعیه وزارت خارجه عراق آمده بود که بغداد، مراکز و دفاتر دیپلماتیک را خط قرمز خود می داند و از آنها محافظت خواهد کرد. 

سید محمود الحسن ‌الصرخی کیست؟

سید محمود الحسنی الصرخی که طرفدارانش او را «آیت الله العظمی» می دانند، یک فرد ضد ایرانی است. او سرکرده یک فرقه منحرف و وابسته به بیگانگان است.

وی شخصی است که در روز چهارشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۳ کمی پس از پیدایش گروه تروریستی داعش در موصل و پیشروی آنها تا نزدیکی های کربلا و نجف، بلوایی در کربلا علیه نخست وزیر و نهادهای اداری این شهر بر سر یک موضوع شخصی یعنی سیلی خوردن دخترش در مدرسه از سوی معلم به راه انداخت تا آن جا که در کربلا حکومت نظامی برقرار شد که حتی خود داعش نیز نتوانسته بود، اوضاع  در کربلا را تا مرز حکومت نظامی پیش ببرد.

علی الشمری یکی از نویسندگان عراقی درباره الصرخی گفته  است که وی در دهه ۱۹۹۰ هنگام نصب ماهواره در خانه خود بازداشت و  مبلغ ۳۰۰ هزار دینار جریمه شد.

وی مدتی که در بازداشت به سر می برد، شروع به نوشتن درباره مسایل فلسفی کرد و یکی از افسران نیروهای امنیتی وقت پس از آشنایی با الصرخی و افکار و آثار او، وی را به دستگاه اطلاعاتی عراق در دوره صدام تحویل داد و این دستگاه امنیتی نیز از وی استقبال و سپس به عنوان نیروی خود به کار گرفت.

صرخی علیرغم نداشتن هیچ گونه جایگاه علمی خود را از شاگردان آیت ‌الله شهید محمد باقر صدر و آیت الله سیستانی معرفی کرد و از سال ۲۰۰۳میلادی در ۴۰ سالگی با ادعای «مرجعیت» در عراق فعالیت خود را آغاز کرد.

آیت الله سید کاظم حائری یکی از مراجع تقلید عراق در پاسخ به یک استفتا در مورد او اعلام کرد: «سید محمود الحسنی الصرخی مجتهد نیست و ما به وی اعتمادی نداریم».

در پی جنجال های متعدد و آشوب آفرینی های فراوان محمود الصرخی و طرفدارانش در عراق به ویژه در کربلا ، «شیخ علی الصکبان» رئیس قبیله آل صرخه با صدور بیانیه ای از الصرخی برائت جسته و اعلام کردند به نیابت از تمام افراد عشیره بار دیگر با آیت الله سید علی سیستانی تجدید پیمان می کنند.

در بخشی از این بیانیه ی مهم آمده است: « تاکید می کنیم که در سال ۱۹۹۹ محمود الصرخی را به علت فسق و بی بند و باری برای همیشه از قبیله طرد کردیم. محمود الصرخی یک بعثی است و در زمان  «سبعاوی ابراهیم الحسن تکریتی» جنایتکار برای وی گزارش های حزبی می نوشت و به آن افتخار می‌کرد و حتی عکس یادگاری با سبعاوی را در منزلش قرار داده بود.»

 این فرقه  انحرافی در کنار دیگر فرقه های انحرافی همچون یمانی در ایام اربعین با راه اندازی موکب در مسیر کربلا  فرقه انحرافی خود را تبلیغ می کنند.

هواداران گروه تندرو و منحرف الصرخی به همراه گروه هایی از بازماندگان حزب «البعث» و هواداران گروه «الیمانی» که از سوی سفارت های آمریکا و عربستان پشتیبانی می شوند، کنسولگری ایران را در بصره به آتش کشیدند.

الصرخی به مخالفت با آیت الله سیستانی شهرت یافته و با فتوای جهاد آیت الله سیستانی برای جنگ با داعش نیز مخالفت کرده است.

با توجه به اوج گرفتن روابط مهم و راهبردی ایران و عراق و منافع اقتصادی، سیاسی و امنیتی حاصل از این روابط ، دشمنان خارجی و مزدوران داخلی  به هر بهانه ای متوسل شده تا به نام مردم عراق روابط دو ملت را تیره کنند. حساب معترضان واقعی و مردم عزیز عراق از آشوبگران ، نوبعثی ها ، جوانان تحریک شده پان عربیست و فرقه های یمانی و صرخی کاملاً جدا است.

۱۴۸۷

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha