سنندج میزبان شانزدهمین یادواره خالق مولود نامه است

سنندج - ایرنا - رئیس حوزه هنری کردستان گفت: همزمان با آغاز هفته وحدت شانزدهمین یادواره عارف نامی کُرد، خالق مولودنامه سید بهاءالدین شمس قریشی با عنوان بزرگترین آیین مولودی خوانی کشور در سنندج برگزار می‌شود.

امین مرادی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یادواره خالق مولودنامه مرحوم سید بهاء الدین شمس قریشی محوری‌ترین برنامه هفته وحدت در استان کردستان است که از سال ۸۴ تاکنون هرسال توسط حوزه هنری برگزار می‌شود.

وی کردستان را مهد عرفان و مردمان آن را از عاشقان و ارادتمندان پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) اعلام کرد و افزود: اولین دوره این یادواره در سال ۸۴ و با حضور ۲۰۰ نفر برگزار شد که با پوشش خوب رسانه ای و اطلاع رسانی به مردم شور و اشتیاق حضور در این مراسم هر سال افزایش یافت و امروز این آیین به عنوان بزرگترین مراسم مولودی خوانی در کشور ثبت شده است.

رئیس حوزه هنری کردستان اضافه کرد: در شانزدهمین دوره این یادواره که ۱۹ آبان همزمان با ۱۲ ربیع الاول آغاز هفته وحدت در مسجد جامع سنندج برگزار می‌شود، مولودنامه مرحوم سید بهاءالدین شمس قریشی با حضور گروه‌های برتر مولودی خوان قرائت شده و گروههای مولودی خوان به اجرای دف نوازی و مولودی خوانی می پردازند.

وی با اشاره به فرمایش رهبرمعظم انقلاب(مدظله العالی) که وجود مقدس نبی و رسول اعظم(ص) مهمترین نقطه ایجاد وحدت است، یادآور شد: این برنامه در راستای تحقق منویات رهبری، تقویت وحدت وهمگرایی و اهداف والای انقلاب برگزار می‌شود.

مرحوم سید بهاء الدین شمس قریشی ازعارفان نامی کُرد است که در سال ۱۲۹۳ هجری قمری مصادف با ۱۲۵۰ هجری شمسی در روستای "سه ردی" از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه متولد شد.
وی ازهمان کودکی با حضور در مکتب اساتید در پاوه، بیاره و سنندج تلمذ کرد و سپس در سنندج به عنوان امام جماعت مسجد "هه ژاره" به امر آموزش و تربیت طلاب علوم دینی مشغول شد.
شمس قریشی تالیفات متعددی به فارسی و کُردی جمله معراجنامه، مولودنامه، شمس العقائد و دیوان شعر سروده است.

وی در سال ۱۳۶۵ هجری قمری مصادف با ۱۳۲۲ هجری شمسی درسن ۷۲ سالگی در سنندج به لقاءالله پیوسته و در آرامستان آن زمان سنندج تایله به خاک سپرده شد، آرامگاه آن مرحوم در محوطه سالن ورزشی شهید کاظمی سنندج در خیابان طالقانی (فیض آباد) واقع شده است.

 شانزدهمین یادواره خالق مولودنامه ۱۹ آبان همزمان با ۱۲ ربیع الاول آغاز هفته وحدت در مسجد جامع سنندج برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =