وام‌های دانشجویی ۶۷ درصد افزایش یافت

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزایش ۱۲ هزارنفر به ظرفیت خوابگاه‌ دانشگاه‌های دولتی سراسر کشور در سال تحصیلی جدید و رشد ۶۷ درصدی میزان وام‌های شهریه و ضروری در مقاطع مختلف را باوجود تنگناهای موجود از مهم‌ترین اقدامات این وزارتخانه در خدمت‌رسانی به دانشجویان اعلام کرد.

«منصور غلامی» در جلسه شورای معاونان وزارتخانه افزود: پرداخت و توزیع اعتبارات کمکی جهت تغذیه ویژه دانشجویی برای جبران بخشی از کسری اعتبارات تغذیه دانشجویان سراسر کشور، پرداخت اعتبار کمکی برای تجهیز و تعمیر ویژه خوابگاه‌های دانشجویی جهت جبران بخشی از کسری اعتبارات خوابگاهی دانشجویان از جمله اقدامات مهم وزارت علوم در افزایش ظرفیت‌های رفاهی و معیشتی دانشجویان است.

وی افزود: در این بخش، همچنین تفاهم‌نامه ای با فروشگاه های زنجیره‌ای اتکا و شرکت طبیعت به منظور ایجاد خط اعتباری و اعمال تخفیف مؤثر در خرید اقلام غذایی رستوران‌های دانشجویی منعقد شد.

تخصیص اعتبار برای ارتقای خوابگاه‌ها و بهسازی آشپزخانه‌های دانشجویی

وزیر علوم ادامه داد: اختصاص حدود پنج هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت وام‌های دانشجویی در طول سال تحصیلی جاری، اختصاص و پرداخت مبلغ ۹۶۰ میلیارد ریال به منظور ارتقا، بهسازی، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی دانشگاه‌ها و اختصاص و پرداخت ۵۲۰ میلیارد ریال برای ارتقا، بهسازی و صنعتی سازی آشپزخانه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها از دیگر اقدامات در راستای افزایش ظرفیت‌های دانشجویی رفاهی و معیشتی است.

به گزارش روز سه شنبه اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، غلامی خاطرنشان کرد: افزایش وام شهریه دانشجویان شهریه‌پرداز دانشگاه‌ها (کارشناسی از ۵.۵ میلیون ریال به هفت میلیون ریال، کارشناسی ارشد از ۱۲.۵ میلیون ریال به ۱۵ میلیون ریال و دکتری از ۲۵ میلیون ریال به ۳۵ میلیون ریال در هر نیم سال تحصیلی)، افزایش وام ضروری ویژه دانشجویان دکتری از ۱۰ میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال، افزایش تنوع در منوی غذای دانشجویان با رویکرد کاهش هزینه و تأکید بر سرو غذاهای سلامت‌محور و متکی بر پروتئین‌های گیاهیاز دیگر اقدامات انجام شده است.

وی یادآور شد: بازنگری آیین‌نامه ساماندهی تأسیس و نظارت بر سراهای دانشجویی غیردولتی به دانشگاه‌ها به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی در اسکان دانشجویان از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است.

۳۵ پروژه چمن مصنوعی در دانشگاه‌های کشور آماده بهره‌برداری است

وزیر علوم "توسعه فضاهای ورزشی" را یکی از راهبردهای وزارت علوم در ارتقا میزان سلامت و نشاط دانشجویان اعلام کرد و گفت: در این زمینه، آماده‌سازی پروژه چمن مصنوعی در ۳۵ دانشگاه، پیش‌بینی بهره‌برداری تعداد ۲۵ پروژه کف‌پوش زمین روباز ورزشی تا پایان سال ۱۳۹۸، کمک به تجهیز و راه‌اندازی تعداد ۷۱ مرکز مشاوره تندرستی در ۷۱ دانشگاه کشور، کمک به تجهیز و راه‌اندازی ۱۰۷ اتاق تندرستی در ۱۰۷ دانشگاه کشور و بازدید از ۷۰ دانشگاه و ارزیابی ۹۸ دانشگاه به‌منظور بهبود کیفیت خدمات ورزشی در آغاز سال تحصیلی جدید برای دانشجویان جدیدالورود از جمله اقدامات است.

غلامی درخصوص اقداماتی که در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان انجام شده است، به اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشگاه‌ها به‌صورت الکترونیکی (تاکنون بیش از ۷۵ هزار دانشجو در این طرح شرکت کرده‌اند) و برگزاری هفته سلامت روان (۱۸ تا ۲۴ مهرماه سال جاری) اشاره کرد.

وی، اورژانس یار ویژه همیاران بهداشت (تاکنون ۱۵۰۰ نفر از دانشجویان فعال در این کانون‌ها مشارکت نموده‌اند) و ارسال ۱۵ موضوع آموزشی به‌صورت بروشور و کتابچه در نسخه چاپی و فایل الکترونیکی برای دانشجویان ورودی جدید به دانشگاه‌های سراسر کشور از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه مشاوره و سلامت دانشجویان بیان کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =