وزارت کشور مسئول صدور مجوز برای صنوف و انجمن‌ها خواهد بود

تهران-ایرنا- رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: پس از بررسی‌های کارشناسی به این جمع بندی رسیدیم که متقاضیان مجوز انجمن، مجوز خانه، صنف و دیگر موارد باید برای انجام مراحل اداری به وزارت کشور مراجعه کنند.

محمد جواد کولیوند، روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به ایراد شورای نگهبان در رابطه با اضافه شدن ۲ ماده به قانون احزاب اشاره کرد و گفت: ایراد شورای نگهبان این بود که قانون احزاب به فعالیت‌های سیاسی مربوط می‌شود بنابراین موضوعات مربوط به مجوز اصناف، خانه‌ها، جمعیت‌ها و انجمن‌ها  نباید به قانون احزاب الحاق و باید در قوانین خاص خود رسیدگی شود.

وی افزود: پس از بررسی و با نظر وزارت کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس، به این جمع بندی رسیدیم که متقاضیان مجوز انجمن، مجوز خانه، صنف و دیگر موارد باید برای انجام مراحل اداری به وزارت کشور مراجعه کنند. بر این اساس، مقرر شد، ۲ ماده اضافه شده به قانون احزاب، حذف شود و یک ماده الحاقی به قانون احزاب اضافه شود تا وزارت کشور مکلف به انجام فرایند اداری مجوزهای ذیربط شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، تحقیق و تفحص از استانداری کرمانشاه را دیگر موضوع بررسی شده در این کمیسیون عنوان کرد و گفت: در این نشست، نمایندگان استان و استاندار توضیحات خود را ارائه کردند و قرار شد تا یک کارگروه، اسناد و مدارک طرفین را بررسی کند و در جلسه بعدی، در صحن کمیسیون به رای گذاشته شود.

کولیوند اضافه کرد: موضوع دیگری که در نشست امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بررسی شد، قانون انتخابات بود که از صحن به کمیسیون برگشته بود.

وی، ایراد شورای نگهبان به «استانی شدن انتخابات» را یادآور شد و گفت: کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با صحن علنی مجلس برای حذف موضوع «استانی شدن انتخابات» به منظور جلب نظر شورای نگهبان رایزنی کرده بود اما صحن با این موضوع مخالفت کرد و آنرا به کمیسیون برگرداند.

این نماینده مجلس افزود: تصمیم داریم به رایزنی با صحن ادامه دهیم تا اگر صحن بپذیرد، بخش‌های مورد ایراد شورای نگهبان را حذف کنیم و بخش‌هایی را که مورد تایید شورای نگهبان است به قانون تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: تصویب قانون مورد نظر کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها می‌تواند در بهبود شفافیت مالی، برخورد با جرائم و مسائل مربوط به شرایط انتخاب کننده و انتخاب شونده موثر باشد.

کولیوند گفت: ما می‌خواهیم مواردی را که شورای نگهبان ایراد نگرفته، قانون کنیم ولی اینکه چقدر موفق شویم در ابهام است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =