۷۲ حلقه چاه غیر مجاز آب در خرامه و بوانات فارس پُر شدند

شیراز - ایرنا- طی هفته جاری ۷۲ حلقه چاه غیر مجاز آب در شهرستان‌های خرامه و بوانات فارس پُر شدند ، این طرح در راستای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب و جلوگیری از برداشت‌های بی رویه از سفره‌های آب زیر زمینی در این مناطق اجرا شده است.

محمد رضا ارجمند مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان فارس روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در هفته جاری در شهرستان بوانات و ۶۰ حلقه دیگر در شهرستان خرامه پُر شده است.

ارجمند افزود: پرکردن چاه‌های غیر مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز از مهم ترین برنامه‌های طرح تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی در فارس است که بدون توقف ادامه می یابد.طرح تعادل بخشی و پر کردن چاه های غیر مجاز در استان فارس برای ساماندهی استفاده بهینه ازمنابع آب  درحال اجراست و برای شتاب بخشی نیازمند تخصیص اعتبارات و لزوم هماهنگی و همفکری با مسئولان استانی است.

رئیس منابع آب شهرستان خرامه نیز گفت :در راستای حفظ و حفاظت از منابع آب ۶۰ حلقه چاه غیر مجاز طی چند روز متوالی با دستور قضایی در این شهرستان پُر و مسلوب المنفعه گردید.  

محمد جواد مقیم اظهار داشت: این عملیات از سال ۹۳ هر ساله در شهرستان خرامه اجرا شده  و هدف نهایی آن پر کردن تمام چاه های غیر مجاز که شرایط اخذ پروانه ندارند می باشد و طبق آمار، شهرستان خرامه در این مورد عملکرد بسیار مطلوبی داشته است.

 وی افزود: در نتیجه این عملیات از برداشت غیر مجاز به میزان ۳/۷۸ میلیون متر مکعب آب در سال جلوگیری شد، همچنین از سال ۹۳  تاکنون با مسدود نمودن چاه‌های غیر مجاز ۱۴/۵میلیون متر مکعب آب در سفره آب های زیر زمینی صرفه جویی شده است .

محمدرضا احمدی رئیس اداره منابع آب بوانات هم گفت: با توجه به افزایش برداشت‌های بی رویه آب و افت سطح آب سفره‌های زیر زمینی شهرستان بوانات و در ادامه پروژه های طرح احیا و تعادل بخشی در فاز اول با همکاری دادستان و نیروهای انتظامی تعداد ۱۲ حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه و ۲ دستگاه ادوات غیر مجاز توقیف گردید.  

احمدی همچنین گفت : در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان تصمصم گرفته شد که با برداشت‌های غیر مجاز آب برخورد جدی گردد و همچنان در راستای این موضوع کارفرهنگی هم صورت گیرد.  

 وی افزود: این جلسه با همکاری بخشدار سرچهان و کلیه شوراها و دهیاران برگزار شد ضمن اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در  کمک به سفره های آب زیرزمینی از دهیاران و شوراهای فعال که با اداره منابع آب بوانات همکاری خوبی داشتند قدردانی شد.

رئیس اداره منابع آب بوانات اظهار امیدواری کرد که با تداوم این طرح شاهد پدیده خطرناک " نشست زمین " و نابودی ظرفیت آبگیری سفره های زیر زمینی در این شهرستان نباشیم.

شهرستان های خرامه و بوانات در فواصل ۸۲ و ۲۳۱ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارند.

اخبار مرتبط