ترامپ در ایالت‌های اصلی آمریکا از بایدن جا ماند

تهران – ایرنا – روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها در میان رای دهندگان ثبت نام شده ۶ ایالتی که حزب جمهوریخواه در انتخابات ۲۰۱۶ در آن اکثریت داشته، با حدود ۲ امتیاز از جو بایدن رقیب دمکرات خود عقب افتاده است.

این روزنامه آمریکایی بر اساس نظرسنجی‌های تازه افزود: اما ترامپ به رغم میزان محبوبیت پائین و دورنمای استیضاحش، در ایالت‌های میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، فلوریدا، آریزونا و کارولینای شمالی با ۲ امتیاز از الیزابت وارن رقیب دمکرات خود جلو زده است که همان میزانی است که سه سال پیش با آن بر هیلاری کلینتون رقیب دمکرات خود در همین ایالت‌ها پیروز شد. 

این در حالیست که جایگاه سیاسی ترامپ در نظرسنجی‌های ملی، به شدت در معرض خطر قرار گرفته و میزان محبوبیت وی از مدت‌ها پیش در محدوده ۴۰ درصد بوده است و با تقریبا ۹ امتیاز پس از بایدن قرار دارد.

هر چند رقابت‌های سال ۲۰۱۶ نشان داد که قضیه در ۶ ایالت مهم ایالات متحده حتی در صورتی که در انتخابات با ۲ امتیاز از رقیب خود عقب بیفتد، کاملا فرق می‌کند. دمکرات‌ها شاید برای برنده شدن در نبرد برای اشغال کاخ سفید، نیازمند پیروزی در دستکم سه ایالت از این ایالت‌ها داشته باشند، البته به شرطی که آرای آنها در دیگر ایالت‌ها مانند ۲۰۱۶ باشد در حالی که هیچ تضمینی برای دستیابی آنان به این نتیجه وجود ندارد.

همچنین نتیجه نظرسنجی مشترک دو رسانه مشهور آمریکایی شامل شبکه خبری ان‌بی‌سی و روزنامه وال استریت ژورنال که یکشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که نیمی از رای‌دهندگان آمریکایی تصمیم قطعی دارند که به ترامپ رای ندهند. رئیس جمهوری آمریکا برای پیروز شدن در انتخابات سال ۲۰۲۰ راه سختی در پیش دارد و شانس او به شدت کاهش یافته است.

ان‌بی‌سی یکشنبه شب در تارنمای خود افزود: تقریبا نیمی از رای‌دهندگانی که ثبت‌نام کرده‌اند، صرف نظر از اینکه نامزد حزب دمکرات برای ریاست جمهوری چه کسی باشد، تصمیم گرفته‌اند که به ترامپ رای ندهند.

براساس این نظرسنجی، ۴۶ درصد از رای‌دهندگان گفته‌اند که قطعا به نامزدی غیر از ترامپ رای خواهند داد. این در حالی است که تنها ۳۴ درصد از آنان مطمئن هستند که به رئیس جمهوری کنونی آمریکا رای می‌دهند.

همچنین ۱۷ درصد نیز گفته‌اند رای دادن یا ندادن آن‌ها به ترامپ بستگی به این دارد که نامزد دمکرات در این انتخابات چه کسی باشد.

با این حساب، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ترامپ برای پیروز شدن در انتخابات رای کسانی را جلب کند که انتخابشان متکی به این است که نامزد دمکرات‌ها چه کسی باشد.

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۱۱ ایالت که در آن‌ها نه جمهوریخواهان و نه دمکرات‌ها در اکثریت نیستند، نقش تعیین‌کننده‌ای در نتایج نهایی انتخابات دارند و نامزدهای دو حزب همیشه برنامه‌های ویژه‌ای برای جلب آرای این ایالت‌ها دارند.

اما به نظر می‌رسد وضعیت ترامپ در این ایالت‌ها نیز چندان خوب نیست؛ براساس نظرسنجی ان‌بی‌سی و وال استریت ژورنال، در این ایالت‌ها که فلوریدا، پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین نیز جزو آن‌ها هستند، ۴۶ درصد از رای‌دهندگان گفته‌اند که قطعا به ترامپ رای نمی‌دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =