۱۳ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۵
کد خبرنگار: 2243
کد خبر: 83542290
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شناسایی تهدیدها در شیلات ضروری است

کرج - ایرنا - رییس موسسه تحقیقات امور شیلاتی گفت: شناسایی تهدیدها در عرصه شیلات و راه‌های کنترل آنها در کشور ضروری است.

محمود بهمنی روز دوشنبه در نشست تخصصی پدافند غیر عامل و آبزیان که در سالن اجتماعات شهید استاد مطهری مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) شهرستان فردیس برگزار شد، افزود: در بخش شیلات و آبزیان دریای خزر ، خلیج فارس و دریای عمان و آبهای داخلی، الگوهای مختلف از تهدیدهای بیولوژیک وجود دارد که برخی از این تهدیدها وارداتی است.

وی به شانه دار دریای خزر اشاره کرد که به عنوان تهدید از طریق آب توازن کشتی ها از دریای سیاه وارد دریای خزر شد و با توجه به شرایط درجه حرارت و شوری بالاتر حوضه جنوبی دریای خزر، افزایش جمعیت این گونه را در پی داشت که موجب کاهش ذخایر ماهی کیلکا شد.

بهمنی افزود: در دهه های گذشته گونه ای سرخس آبی به نام آزولا از چین وارد کشور شد و به عنوان تهدیدی برای تالاب انزلی و آب بندان های شمال کشور به شمار رفت. به طوری که پس از مطالعه ، این گونه برای مصارف دامی مورد استفاده قرار گرفت.

ویدر ادامه گفت: در دهه ۹۰ برای اولین بار گونه‌ای از گیاهان مهاجم آبی به نام "سنبل آبی" در تالاب عینک رشت تشخیص داده شد که متاسفانه در تالاب انزلی نیز شیوع پیدا کرد که البته کارهای مطالعاتی در زمینه شناسایی بیولوژیک و راه های مبارزه با آن به کمک محققان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در حال انجام است.

بهمنی در خصوص کشندو شکوفایی جلبکی بیان داشت: این کشندها در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان بارها رخ داده که ضمن مطالعه و ارزیابی آنها راهکارهای شناسایی و کنترل آن توسط محققان موسسه به انجام رسیده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور بیان داشت: شیوع انواع بیماری های آبزیان از دیگر تهدید های بیولوژیک به شمار می رود که موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در زمینه معرفی آبزیان با سلامت بالا (میگو و ماهی) مطالعاتی را در پژوهشکده میگو و مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور انجام داده است.

بهمنی با بیان اینکهیک رزمایش تمرینی پدافند غیر عامل برای بروز بیماری فرضی ماهیان قزل آلا در شهرستان تنکابن استان مازندران اجرایی شد، گفت: طی این رزمایش در قالب یک تمرین عملیاتی بروز و شیوعیک بیماری فرضی در ماهیان قزل آلا توسط مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کشور در تنکابن مشتمل بر کلیه مراحل اعلام، اطلاع رسانی، کنترل، مقابله و غیره به انجام رسید.

وی ادامه داد: تولید ماهی قزل آلا در کشور در سال گذشته به ۱۷۲ هزار تن رسید. همچنین در این مدت بیش از ۴۷ هزار تن میگو و ۲۷۴ هزار تن ماهی کپور در کشور تولید شد.

در نشست تخصصی پدافند غیرعامل و آبزیان راه های مقابله با تهدیدات در این بخش مورد بررسی قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =