بازتاب رونمایی از سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در رسانه‌های غربی

تهران - ایرنا - رسانه های غربی تقارن اعلام دستاوردهای هسته ای ایران با چهلمین سالروز تصرف سفارت آمریکا را مورد توجه فوری قرار دادند.

خبرگزاری فرانسه امروز در خبری فوری و با انتشار تصویری از سانترفیوژهای IR۲m، IR۴ و IR۶ به نقل از مقام های ایرانی اعلام کرد که دو گونه سانتریفیوژ پیشرفته ساخته شده و تولید روزانه اورانیوم به ۵ کیلوگرم افزایش یافته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در توییت هایی چرخش ۶۰ سانتریفیوژ IR۶ ایران را نقض تعهدات برجامی خواند و نوشت: این خبر در چهلمین سالروز تصرف سفارت آمریکا در تهران اعلام شد.

خبرگزاری رویترز نیز با اشاره به مصاحبه رئیس سازمان انرژی اتمی با تلویزیون، اقدام امروز ایران را در راستای کاهش تدریجی تعهدات هسته ای تهران دانست.

عملیات گازدهی ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته نسل جدید IR۶ با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی امروز در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز آغاز شد.

علی اکبر صالحی در مراسم راه اندازی و رونمایی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های IR۶ در سایت هسته‌ای نطنز گفت: تقارن امروز و این افتتاحیه با ۱۳ آبان را به فال نیک می گیریم.

صالحی ضمن قدردانی از ۱۵ هزار پرسنل سازمان انرژی اتمی یادآور شد: امروز سه افتتاحیه به صورت نمادین داریم که یکی از آن‌ها  زنجیره میانی ۳۰ تایی  IR۶  است که پیش از این زنجیره ۲۰ تایی را در ۲۰ فروردین نصب کرده بودیم و یک زنجیره ۱۰ تایی هم داشتیم، بنابراین الان تعداد ماشین‌های IR۶ به ۶۰ ماشین رسیده که هر کدام ۱۰ سو و در مجموع ۶۰۰ سو به ظرفیت موجود اضافه کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: قرار نبود زنجیره ۳۰ تایی را اکنون راه اندازی کنیم، قرار بود بعد از این که کارها را در زنجیره ۲۰ تایی به سرانجام می‌رسانیم سه چهار سال بعد این کار انجام شود، اما در یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که این چالش را حتما به نمایش بگذاریم، که توان و اراده جمهوری اسلامی ایران آن چنان است که اراده کنند به فوریت آن‌ها را عملیاتی می‌کنند و این کاری که همکاران ما انجام دادند را بزرگان این فناوری و نخبگان می‌دانند که چه کار بزرگی انجام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha