مطهری: انقلاب اسلامی متعلق به همه اقشار است

تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران متعلق به همه اقشار جامعه است و البته همچون انقلاب صدر اسلام محدود به سرزمین خاصی نیست بلکه می‌خواهد راه سعادت بشر را اعلام کند و این پیام را به دنیا برساند.

«علی مطهری» روز دوشنبه در نشستی دانشجویی با عنوان «انقلاب اسلامی و تعامل با دنیا» که به مناسبت یوم الله ۱۳ آبان و روز مبارزه با استکبار توسط بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی در تالار مولوی دانشکده ادبیات این دانشگاه برگزار شد، افزود: در انقلاب اسلامی مساله صدور انقلاب از ابتدا مطرح بود که نباید انقلاب محدود شود بلکه باید صادر شود و  این پیام را به دنیا برسانیم، معتقدیم تنها راه سعادت بشر اسلام است، اما چگونه باید این پیام را منتقل کنیم.

وی اظهار داشت: این حقانیت اسلام بود که اسلام را از شبه جزیره عربستان فراتر برد.  
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه خود مردم ایران طی چند روز مسلمان نشدند، اضافه کرد: مسلمانان حکومت فاسد ساسانی را ساقط کردند و ایرانی ها را آزاد گذاشتند، آتشکده ها برقرار بود و ایرانی ها طی مدت ۲۰۰ سال به اسلام روی آوردند.

مطهری درباره صدور انقلاب اسلامی به دنیا هم گفت: آثار انقلاب را در دنیا می بینید این مقداری که از اسلام در اروپا مطرح است قبلا نبود، اکنون همه جا تابلوی غذای حلال و مسجد می بینید یا از ۵ تا ۶ زن در اروپا، یک نفر باحجاب است.
وی به تاثیر ایران در خاورمیانه و جهان اشاره کرد و اظهارداشت: اینها همه به معنای صدور انقلاب است.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در قرآن چنین آمده که مسلمانان نباید از دشمن غافل باشند تظاهر دشمن به دوستی آنها را غافل نکند. روابط مسلمان و غیرمسلمان باید محتاطانه باشد اما این به معنی قطع روابط نیست.  
عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: قرآن اصرار دارد مسلمانان به عنوان یک جامعه مستقل باشند تا قوی شوند، مسلمانان با هم نزاع و اختلاف نکنند تا سست نشوند.

مطهری خاطرنشان کرد: برخی دین را یک امر وجدانی و فردی می دانند اما دین به ویژه دین اسلام یک امر سلیقه ای نیست بلکه امری ایدئولوژی و برای سعادت جامعه است، درمورد دین نمی توان اعمال زور کرد اما محدودیت هایی برای جامعه اسلامی با دنیا ایجاد می کند به عنوان مثال در مورد ازدواج، اگر مردی بخواهد با یک زن غیرمسلمان ازدواج کند، آن زن باید مسلمان شود تا آن فرد تحت تاثیر آن غیرمسلمان قرار نگیرد.
وی با بیان اینکه روابط با کشورها بستگی به مصالح دنیای اسلام دارد، اظهار داشت: اسلام نگفته با کشورهای غیرمسلمان روابط نداشته باشید اما این ارتباط بستگی به مصالح دنیای اسلام دارد و طبق آن باید تصمیم گرفته شود.

نایب رئیس مجلس همچنین درمورد تسخیر سفارت آمریکا گفت: این اقدام را از ابتدا کار درستی نمی‌دانستم، اگر تسخیر سفارت را عکس‌العمل طبیعی مردم و خارج از قدرت دولت وقت بدانیم طولانی شدن گروگان گیری به صلاح کشور نبود و آثار مخربی برای کشور داشت.

مطهری یادآور شد: این اقدام چهره بدی از ایران نشان داد و ۴۴۴ روز علیه ما تبلیغ شد و چهره‌ای مثل داعش امروز از انقلاب در دنیا نشان داده شد.

وی افزود: صدام از فرصت انزوای ایران برای حمله استفاده کرد، وقتی صدام به ایران حمله کرد و وارد پنج استان ما شد، هیچ کشوری از ما حمایت نکرد؛ بلکه همه منتظر سقوط ایران بودند. صدام هم از این فرصت و انزوای ایران برای حمله استفاده کرد البته اگر دو سه روز سفارت تسخیر می‌شد و بعد آن را رها می‌کردند مشکلی نبود و شاید هم لازم بود، اما طولانی شدن آن به ضرر انقلاب بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه برخی تحریم‌های فعلی علیه ایران ناشی از تسخیر سفارت آمریکا است، اضافه کرد: چه ضرورتی بود که این کار باید انجام می‌شد؟ من معتقدم که اگر شهید مطهری بود اجازه این کار را نمی‌داد و حتما با آن مخالفت می‌کرد. همچنان که امام هم در ابتدا که خبر تسخیر سفارت را به ایشان دادند گفت خارجشان کنید اما بعد مرحوم حاج احمد آقا و آقای موسوی خوئینی‌ها پیش امام راحل رفتند و با ایشان صحبت کردند و گفتند این کار آثار بدی دارد و شور انقلاب می‌خوابد و امام بالاخره موافقت کرد.

مطهری در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه آیا با جاسوسی در سفارت آمریکا موافق بوده است، اضافه کرد: همه کشورها این کار را می‌کنند؛ مگر شوروی این کار را نمی‌کرد؟ حالا آنها گسترده‌تر این کار را انجام می‌دادند اما چرا ماجرای گروگان گیری اینقدر به طول انجامید.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که اگر تسخیر سفارت آمریکا را قبول ندارید چرا ۱۳ آبان را تبریک می‌گویید، گفت: من این روز را تبریک گفتم؛ زیرا ۱۳ آبان روز دانش آموز و روز مبارزه با استکبار است که بهانه‌ای برای مبارزه با استکبار است که خب این جای تبریک دارد.

مطهری ادامه داد: من معتقدم اگر شهید مطهری بود امام را منصرف می‌کرد. در این باره ظن قریب به یقین دارم. ایشان همان دو ماه که زنده بود در مواردی امام خمینی (ره) را از برخی کارها منصرف کرد. مثلا امام می‌خواست آقای لاهوتی را به عنوان رئیس کمیته منصوب کند که شهید مطهری با آن مخالفت کرد. این در حالی بود که حکم آقای لاهوتی در راه صدا و سیما بود که قرائت شود اما پس از مخالفت شهید مطهری امام دستور داد حکم را برگرداندند و پاره کردند و شهید مطهری، مرحوم مهدوی کنی را برای کمیته پیشنهاد کرد و در نهایت حکم ایشان به خط شهید مطهری و با امضای امام خمینی صادر شد.

فرزند شهید مطهری خاطرنشان کرد: در اسفند سال ۵۷ یا فروردین ۵۸ نیز گروهک به اصطلاح فدائیان خلق از دیوار سفارت بالا رفتند و آن را گرفتند. شهید مطهری با این کار مخالفت کرد و به آقای مهدوی کنی گفت آنها را بیرون بریزید می‌خواهند برای کشور مشکل درست کنند. ایشان اگر در جریان تسخیر سفارت آمریکا هم بود با این کار مخالفت می‌کرد.

مطهری در پاسخ به سوال دیگری درباره تسخیر کنندگان سفارت آمریکا نیز گفت: این افراد اکثرا اصلاح طلب بودند. مثلا انجمن اسلامی دانشگاه علم و صنعت با این کار مخالف بود و این کار را انجمن اسلامی دانشگاه‌های پلی تکنیک و تهران انجام دادند که بسیاری از آنها گرایش چپ داشتند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدام مجلس در برابر طرح‌های مصوب کنگره آمریکا گفت: آنها مقوله‌ای به نام قطعنامه دارند که شبیه بیانیه‌های ایران و مصوبه نیست. آنها تعداد زیادی قطعنامه علیه ایران داشتند. همانطور که ما هم تعداد زیادی بیانیه علیه آمریکا داشتیم که از تریبون مجلس قرائت شده و در این زمینه اختلاف زیادی نداریم ولی ممکن است مصوبات آنها درباره ایران یکی از مصوبات ما درباره آمریکا باشد به هر حال دست آمریکا بازتر است و اقدامات ما باید حساب شده باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درمورد مذاکره با آمریکا گفت: رابطه و مذاکره با آمریکا دو مقوله جداگانه هستند، رابطه با آمریکا چیز مهمی نیست و از ابتدا هم قرار نبود، قطع شود. بعد از تسخیر سفارت آنها رابطه را قطع کردند اما مذاکره بستگی به شرایط دارد که صلاح است یا نه و باید این موضوع را سنجید.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شروع مذاکرات با دستور رهبر معظم انقلاب بود. آن زمان سلطان قابوس پادشاه عمان نامه‌ای آورد که حق غنی سازی ایران را به رسمیت می‌شناسیم و ایشان هم دستور داد مذاکرات انجام شود، البته بعدا ضمن مذاکرات ممکن است ایشان نظراتی داشتند ولی اصل مذاکره با دستور رهبری شروع شد و کل برجام هم با نظر ایشان صورت گرفت.

مطهری تصریح کرد: طبیعتا مذاکرات در یک شرایطی جایز است و در شرایطی جایز نیست مثلا امروز وقت مناسبی برای مذاکرات نیست. ما در موضع بالا نیستیم و ممکن است عزت ما آسیب ببیند. باید قبول کنیم که با توجه به قدرت اقتصادی ما و آمریکا با تدبیر عمل کنیم.

وی در واکنش به انتقاد برخی دانشجویان نسبت به اظهارات وی مبنی بر انجام مذاکرات با دستور رهبر معظم انقلاب گفت: چهار سال پیش ایشان فرمودند بروید مذاکره کنید. همان زمان ایشان تعبیر نرمش قهرمانانه را به کار بردند. رابطه با آمریکا به معنی قبول سیاست‌های این کشور نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اگر رابطه با آمریکا به این شرط باشد که از مواضع خود عقب نشینی نکنیم امر مثبتی است مثلا در صورتی که ما از مواضع خود در موضوع فلسطین و مسائل دنیای اسلام عقب نشینی نکنیم رابطه با آمریکا می‌تواند مفید هم باشد. امروز عربستان و اسرائیل نگران رابطه ایران و آمریکا هستند و دائما در این مسیر کارشکنی می‌کنند.

مطهری با بیان اینکه مذاکره خیلی اوقات موثر بوده است، گفت: پیامبر اسلام (ص) هم با ابوسفیان مذاکره کرد و حتی به او امتیاز دادند. نمی‌توان گفت که مذاکره هیچ وقت موفق نبوده است. مثلا برجام کاملا موفق بوده است.

وی افزود: همچنان که امروز می‌بینید پمپئو و مقامات آمریکا سعی می‌کنند دنیا را آگاه کنند که از سال ۲۰۲۰ ایران می‌تواند خرید و فروش سلاح و از سال ۲۰۲۵ می‌تواند غنی سازی انجام دهد، این موارد آثار خوب برجام است.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: نکته دیگر این است که ما پرونده نظامی داشتیم که در جریان برجام بسته شد یا قطعنامه‌ای صادر شد که ۶ قطعنامه قبلی سازمان ملل را از بین برد. اگر کل نظام مصمم به اجرای برجام بودند آثار برجام را می‌دیدید ولی بخشی از نظام از ابتدا مصمم به عدم اجرای برجام بود.

مطهری همچنین در پاسخ به این سوال که چرا می‌گویید اکنون ایران در موضع ضعف قرار دارد، گفت:‌ البته مردم و نیروی انسانی نقطه قوت ما هستند ولی ما تحت فشار هستیم و تحریم‌هایی به ما تحمیل شده که در ۴۰ سال گذشته سابقه نداشته است، بانک‌ها با ما همراهی نمی‌کنند و آمریکا وقتی دستور می‌دهد که بانک‌ها به ایران خدمات ندهند همه گوش می‌کنند. این نشان می‌دهد در موضع قوی نیستیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره لوایح مرتبط با FATF هم اظهارداشت: ما دو قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را به عنوان قانون داخلی در مجلس تصویب کردیم و حال بحث دو کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و پالرمو مطرح است.

مطهری ادامه داد: برخی مخالفت‌هایی با این لوایح می‌شود اما مگر آمریکا که عضو FATF است کمک به داعش نمی‌کند؟ آنها یواشکی پولشان را به داعش می‌رسانند. همچنانکه ما هم از طریق بانک به حزب الله و حماس کمک نمی‌رسانیم. مصلحت کشور این است که این دو لایحه هر چه زودتر تصویب شود.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوالی درباره توییت خود درباره دختر آبی نیز گفت: چرا باید چنین موضوع کم اهمیتی که آن دختر خواسته با لباس پسرانه وارد استادیوم شود، پیچیده شود؟ حتی دختر، متدین و علاقه بسیار به فوتبال داشته و آنجا که می خواستند او را بازرسی بدنی کنند، گفته من دختر هستم، این موضوع نه چندان مهم را به دادگاه انقلاب ارجاع دادید که دو روز بازداشت باشد.
مطهری ادامه داد: این دختر ۶ ماه در دادگاه انقلاب در رفت و آمد بود، چرا چنین مساله کوچکی که با چند جمله نصیحت قابل حل است به دادگاه انقلاب و اقدام علیه امنیت ملی ارجاع می شود که واقعا ضرورتی نداشته، عده ای مغالطه کردند و صدا و سیما همین کار را کرد.
وی تصریح کرد: اگر این دختر مشکل روانی داشت چرا پرونده را مختومه نکردید این مسایل که با سادگی قابل حل است به این شکل در می آید.

مطهری در پاسخ به سوال دیگری درباره عملکرد مجلس نهم گفت: مجلس نهم در مواردی از حقوق ملت به خوبی دفاع نکرد. نمونه آن در سال ۸۸ بود در ماجرای  سال ۸۸ دو طرف باید محاکمه می‌شدند و به آنها اجازه دفاع می‌دادیم.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =