اعلام آمادگی کامل معاونت علمی رئیس‌جمهوری برای حمایت از شتابدهنده‌ها

تهران- ایرنا- سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از آمادگی کامل برای حمایت از شتابدهنده‌ها و ایجاد زمینه حضور بخش خصوصی در این حوزه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری امروز در مراسم انعقاد ۷ قرارداد سرمایه گذاری محصولات فناورانه زیست فناوری در سالن همایش رازی گفت: زیست‌بوم فناوری‌های زیستی با شتابدهنده‌های این حوزه رونق گرفته است.

وی بیان کرد: شتابدهنده‌های زیست‌فناوری به یک الگوی موفق برای دیگر حوزه‌ها بدل شده و نقش‌آفرینی بیش از ۲۰ شتابدهنده زیست‌فناوری، به رونق زیست بوم این حوزه و تبدیل ایده‌های نوآورانه به محصولاتی با ارزش افزوده بالا منجر شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری افزود: بیش از ۱۰۰ شتابدهنده در حوزه‌های گوناگون فناوری، ایده‌های نوآورانه را به محصول می‌رسانند. در حوزه بیوتک به بیش از ۲۰ شتابدهنده فعال در حوزه زیست‌فناوری، تولید پیشرفته ترین داروهای زیستی و نوترکیب را به همراه داشته و زیست‌فناوری کشور را در مسیر تحول آفرینی قرار داده‌است.

ستاری، از موفقیت‌آمیز بودن پیاده‌سازی الگوی شتابدهنده‌ها در زیست‌فناوری گفت و ادامه داد: روزهای نخست مشخص نبود ایده شتابدهنده در حوزه زیست فناوری تا چه اندازه می‌تواند موفق باشد؛ خوشبختانه مدل شتابدهنده در حوزه زیست‌فناوری به یک الگوی موفق در رونق ارتباط میان فناوری و صنعت بدل شد.

وی افزود: شرکت هایی که از شتابدهنده پرسیس ژن خارج شده و به شرکت های بزرگی بدل شدند، اکنون به ارزش های چند ده میلیاردی رسیده اند.

ستاری پیشرفت چشمگیر و نمایان زیست‌فناوری و شرکت‌های دانش بنیان این حوزه را الگویی مناسب از فرهنگ واقعی تولید و نشان‌دهنده ضرورت گذار از نگرش وارداتچی و کارخانه‌داری دانست و گفت: اگر نتوانیم ماشین سازی و طراحی کنیم و نتوانیم بهینه سازی خط تولید، مدیریت و نوآوری انجام دهیم، عملا از داشتن کارخانه هایی که صرفا به تکنسین نیاز دارد فراتر نرفته ایم. صنعت زیست‌فناوری ایران اکنون علاوه بر تولید ماده اولیه، تجهیزات، ماشین‌آلات و فرآیندها را در داخل کشور طراحی و بهینه سازی می‌کند و این یعنی زیست‌بوم نوآوری در حوزه فناوری‌های زیستی، به بلوغ رسیده است. این زیست بوم باید به همین ترتیب برای همه حوزه های فناوری کامل شود.

وی با بیان این‌که خوشبختانه زیست بوم زیست فناوری در کشور رونق گرفته است، گفت: این زیست بوم با نگاه صنعت‌محور شتابدهنده‌های بخش خصوصی، یک الگوی موفق برای دیگر حوزه های فناوری بدل شده است،  شتابدهنده‌های زیست‌فناوری، نوآوری‌ها را به محصول می رسانند و جوان خلاق و دانش‌آموخته، برای تبدیل ایده محصول، راهی روشن فراروی خود می‌بیند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، ماندگاری جوانان خلاق و نخبه حوزه‌های پزشکی، داروسازی و زیست‌فناوری را از دیگر آثار ارزشمند رونق زیست‌بوم فناوری‌های زیستی دانست و گفت: میزان خروج بچه های داروسازی بسیار اندک است چراکه شرکت‌های فعال این حوزه، با آغوش باز از استعدادهای خلاق و جوان کشور استقبال می‌کنند.

رییس ستاد توسعه زیست‌فناوری کشور، از اهمیت حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حمایت و رونق ایده‌های نوآورانه گفت و ادامه داد: بخش خصوصی با شناخت صحیحی که از اهمیت اولویت‌های نوآورانه دارد، ایده‌های کارآمد و ارزش‌آفرین جوان خلاق را در مسیر تولید محصول، خلق ارزش افزوده و توسعه حمایت و هدایت می‌کند.

صیانت از بازار و تولیدکننده دانش‌بنیان داخلی

ستاری بر نقش کلیدی سازمان غذا و دارو در حمایت از ایده‌های نواورانه و ورود محصولات دارویی پیشرفته و ایران‌ساخت به بازار تأکید کرد و گفت: این سازمان جزو حساس ترین و سرنوشت سازترین بخش های کشور است. خوشبختانه از صفر تا صد محصول را بررسی و تایید و روانه بازار می‌کند، نگرش این سازمان در حمایت از تولیدات نوآورانه دارویی و غذایی، باید به دیگر سازمان‌ها نیز تسری پیدا کند، حوزه دارو در مبارزه‌ای دشوار با ساختارهای وارداتچی قرار دارد و حمایت دستگاه‌های تصمیم‌ساز و اثرگذار است که می‌تواند شرکت‌های نوآور داخلی را یاری کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری بر ضرورت صیانت از بازار و تولیدکنندگان دانش‌بنیان داخلی تأکید کرد و گفت: کشورهای پیشرفته و موفق، از بازار خود کامل و تمام قد حمایت می‌کنند،  نباید درهای بازار داخلی به روی فرهنگ وارداتچی گشوده باشد تا تولیدکننده داخلی به راحتی مورد هدف قرار گیرد. فرهنگ خام‌فروشی و منبع‌محوری، سال‌ها بر مدار واردات حرکت کرده است و به تولیدکننده داخلی توجهی ندارد؛ اما این رویکرد با تحول‌آفرینی اقتصاد دانش‌بنیان و فرهنگ نوآورانه‌ای که به همراه خود می‌آورد، دستخوش تحول می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از آمادگی کامل برای حمایت از شتابدهنده‌ها و ایجاد زمینه حضور بخش خصوصی در این حوزه گفت و ابراز امیدواری کرد سرمایه‌گذاران کشور به این باور برسند که سرمایه گذاری روی جوانان خلاق و کارآفرین کشور، سرمایه گذاری صرفا روی یک ایده نیست بلکه یک فرهنگ و اقتصاد جدید می‌آفریند. فرهنگ و تفکری که فرهنگ پول محوری و واردات و تکیه به خام فروشی را به کناری می زند و با استفاده از ابزار کارآمد نوآوری، کشور را به پیشرفت می‌رساند.

وی مهم‌ترین مزیت کشور را برخورداری از سرمایه انسانی جوان و خلاق دانست و گفت: اگر بنا بود با صرف هزینه‌های کلان و خام فروشی، پیشرفت و فناوری حاصل شود، بسیاری از کشورهای برخوردار از منابع غنی نفتی اکنون می‌توانستند در این راه موفق باشند اما پیشرفت فناورانه نیازمند سرمایه ای ارزنده تر یعنی نوآوری‌های نهفته در باور و اندیشه جوانان است. خوشبختانه ایران کشوری غنی از معادن ارزشمند نوآوری جوان هاست و باید به کمک سرمایه‌گذار بخش خصوصی، کشف و بالنده شود.

تولید غذا و داروهای زیستی دام و انسان اولویت حمایتی معاونت علمی و فناوری است

در بخش دیگری از این مراسم، مصطفی  قانعی دبیر ستاد زیست فناوری  با بیان این‌که یک تحول جدی و گام بزرگ در حوزه دارویی ایران رخ داده است، اظهار کرد: یکی از انتقادها این بود که فناوری دانشگاهی ها کاربردی نیست، اما اکنون فناوری ها چندین گام جلوتر قرار دارند و نیازهای صنعت کشور را تأمین می‌کنند.

وی با تأکید بر این‌که برای حمایت از تولیدات دانش‌بنیان این حوزه باید چند گام مهم و اثرمند از جمله حذف فرآیندهای پیچیده تأیید و ورود داروهای مورد تأیید به فهرست وزارت بهداشت صورت بگیرد، افزود: کاری که شرکت‌های دانش‌بنیان در تولیدات حوزه زیست فناوری صورت دادند، بسیار برجسته بوده و نیازمند حمایت از سوی نهادهای تصمیم ساز این حوزه است. سهم حمایت ها نسبت به همتی که فعالان این حوزه کردند بسیار ناچیز بود و تلاش این شتابدهنده و شرکت‌های دانش‌بنیان بود که مدل تازه شتابدهنده در حوزه زیست‌فناوری را جا انداخت و در تولید پیشرفته‌ترین فرآورده‌های دارویی اثرگذار شد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری از گام‌های اثرمند و جدی فعالان دانش‌بنیان کشور در تولید داروهای پیشرفته و نوترکیب گفت و ادامه داد: حضور شتابدهنده‌ها فرآیند رسیدن ایده به محصول را در حوزه زیست‌فناوری تسریع بخشید و به مدلی موفق بدل شد. این مدل باید به عنوان یک الگو بازتاب داده شود تا نشان دهد ایران علیرغم شرایط پیچیده تحریم‌ها و محدودیت‌ها، چگونه به موفقیت در تولید این فرآورده ها دست یافته است.

قانعی با بیان این‌که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، به عرصه حمایت از تأمین نیاز کشور به دارو و غذای دام، طیور و آبزیان و نیز تولید تعدادی از واکسن‌ها وارد شده است، اظهارکرد: کار بسیار بزرگی که در حوزه داروهای انسانی صورت گرفته در عرصه دام، طیور و آبزیان نیز دنبال خواهد شد. در حوزه دام، طیور و آبزیان ظرفیت بالقوه و توانایی‌های خوبی داریم که اقتصاد بزرگ نهفته در این بخش را که سرنوشت ساز هم هست به دست بیاوریم و ضمن کاهش وابستگی‌ها، ارزش و اشتغال‌آفرینی کنیم.

در این مراسم، ۷ محصول فناور خارج شده از شتابدهنده پرسیس‌ژن در حوزه‌ آنتی‌بادی‌های منوکلونال، واکسن‌های طیور محصولات مشتق از پلاسما، فراورده های پروبیوتیک به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صنعت رسید.  

در مجموع  ۱۳ فناوری پیشرفته دارویی ارائه شد که از این میان، تعداد ۷ فناوری در  حضور معاون علمی و  فناوری به قرارداد با سرمایه گذار رسید.

شتابدهنده پرسیس ژن از ایده‌های نوآورانه در حوزه فناوری‌های زیستی حمایت و این ایده‌ها را برای تبدیل شدن به محصول و ورود به بازار فناوری حمایت می‌کند، این شتابدهنده که ۳ سال از عمر آن می‌گذرد تا کنون ۱۹ طرح را مورد حمایت شتابدهی قرار داده که ۴ مورد منجر به ورود به بازار شد و ۲ مورد به مطالعه بالینی رسیده است.

۱۳ شعبه از شتابدهنده پرسیس‌ژن در نقاط مختلف کشور، تجهیز و فراهم شده است که ضمن ایجاد اشتغال برای بیش از  ۴۷۰ نفر شامل ۱۱۰ متخصص دکتری، ۴۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی را به واسطه تولیدات دانش‌بنیان در حوزه فناوری‌های زیستی به همراه داشته است.

فاکتور رشد فیبروبلاستی، پروژه ضد هاری، سرم ضد هپاتیت ب، محصول روگام، دهانشویه پروبیوتیک، کیت الایزا، واکسن  آنفولانزای فوق حاد پرندگان از محصولات فناورانه‌ای بود که در این مراسم به قرارداد با سرمایه‌گذار رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش