امتیاز برابر داوران برای آثار مهرگان،‌ علت تاخیر در معرفی برگزیدگان

تهران- ایرنا- دبیر جایزه مهرگان گفت: پایان مهرماه زمان معرفی برگزیدگان جایزه مهرگان اعلام شده بود اما به دلیل امتیاز برابر تعدادی از آثار و به حد نصاب نرسیدن آرا آن‌ها، مقرر شد داوران ظرف دو هفته آینده پس از بررسی مجدد کتاب‌ها رأی نهایی خود را اعلام کنند.

علیرضا زرگر روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: پس از انتشار فراخوان نوزدهمین و بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب حدود یکهزار و ۹۵۸ اثر به دبیرخانه جایزه رسید که پس از ارسال آثار، کار داوری توسط داوران مرحله مقدماتی جایزه آغاز و مقرر شد پس از ارسال آثار تایید شده در مرحله مقدماتی به داوران مرحله نهایی فهرست ۲۱ رمان و ۲۱ مجموعه داستان نامزد دریافت نوزدهمین و بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب تا پایان مهرماه اعلام شود.

وی افزود: در نشست نهایی انتخاب آثار بیستمین دوره جایزه مهرگان ادب که طی هفته اخیر صورت گرفت پس از ۱۴ ساعت بحث و گفتگوی اقناعی داوران در نشستی یک روزه مجموع نظریات کارشناسانه در مورد ۶۶ رمان و ۵۳ مجموعه داستان از میان آثار رسیده که طی جلسات متعدد داوران واجد بیشترین رای بودند، مورد بررسی قرار گرفت.

زرگر با بیان اینکه هر کدام از داوران در طی این جلسات حداقل ۷۰ اثر و چند تن از آنان بیشتر از ۱۰۰ اثر خوانده و داوری کرده‌اند که کاری بسیار سخت و زمان‌بر است، افزود: انتشار نظریه‌ها و مباحث داوری در جوایز ادبی بی‌شک می‌تواند منبع قابل استنادی برای پژوهش در حوزه نقد ادبی باشد و به عنوان یک تجربه عملی و کارگاهی در حوزه نقد ادبی در دانشگاه‌ها مطرح شود و همچنین در کلاس‌های داستان‌نویسی مورد استفاده مدرسان و شاگردان علاقه‌مند قرار گیرد.
وی ادامه داد: در نشست نهایی اقناعی داوران آثاری که تا این مرحله با بیشترین رأی همراه بود مورد نقد و بررسی قرار گرفت و در نهایت آثاری که رأی اکثریت داوران را کسب کرده بود به فهرست نامزدهای جایزه راه یافت؛ اما این فهرست به دلیل امتیاز برابر تعدادی از آثار و به حد نصاب نرسیدن آرا آن‌ها تکمیل نشد و مقرر شد داوران ظرف دو هفته آینده با توجه به نقطه نظرات مطرح شده در نشست و بررسی مجدد کتاب‌ها رأی نهایی خود را اعلام کنند. 
وی اظهارداشت: همچنین هیات داوران جایزه مهرگان ادب در بخش جایزه مهرگان طلایی که از ۹ نفر داور دیگر تشکیل شده است از میان رمان های برگزیده جایزه در طول دو دهه برگزاری آن، ابتدا فهرست کوتاهی از رمان‌های منتخب را اعلام می‌کنند و سپس یک رمان از میان آن‌ها به عنوان رمان برنده جایزه مهرگان طلایی (برگزیده برگزیده‌ها) معرفی و مراسم مهرگان طلایی پس از اعلام برگزیده دوره بیستم جایزه مهرگان ادب به صورت جداگانه برگزار خواهد شد.

زرگر افزود: همچنین گفت وگوی داوران در بخش مهرگان علم نیز در حال برگزاری است و پس از نشست اقناعی داوران مهرگان علم فهرست ۱۴ عنوان کتاب زیست محیطی نامزد دریافت این جایزه نیز تا پایان آبان ماه اعلام خواهد شد.

جایزه مهرگان ادب

مهرگان، قدیمی‌ترین جایزه مستقل و خصوصی ایران، همزمان با سومین دهه فعالیت خود نخستین دوره جایزه مهرگان ادب خارج از ایران را برای انتخاب بهترین «رمان» و بهترین «مجموعه داستان کوتاه» چاپ شده در خارج از ایران برگزار کند.
این جایزه به آثاری که چاپ اول آن‌ها به زبان فارسی در سال‌های ٢٠١٧ و ٢٠١٨ میلادی به صورت نسخه چاپی یا الکترونیک منتشر شده است تعلق می‌گیرد.
جایزه ادبی مهرگان یا جایزه مهرگان ادب که سابقه برگزاری آن به سال ۱۳۷۸ بازمی گردد، تنها جایزه غیردولتی است که علاوه بر بخش های داستان و رمان، در حوزه محیط زیست و علم نیز جایزه اهدا می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =