موقوفات در حوزه‌های مختلف تقویت‌کننده تمدن اسلامی است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی موتور وقف را موجب حرکت تمدن اسلامی دانست و گفت: با نگاهی به تاریخچه وقف پی می‌بریم که موقوفات در حوزه‌های مختلف تقویت‌کننده تمدن ایران اسلامی محسوب شده و شناسنامه اصلی ایرانیان همین موقوفات و تمدن ایرانی اسلامی است.

سید عباس صالحی روز دوشنبه در همایش ملی یاوران وقف ضمن گرامیداشت یوم الله ۱۳ آبان، با بیان اینکه در تفکر اسلامی وقف صرفا یک عمل استحبابی نیست بلکه موتور محرک در بخش جامعه اسلامی است، گفت: کانون‌هایی مانند مساجد، مدارس و کتابخانه‌ها که موثر در توسعه انسانی هستند تاکنون با پشتوانه وقف به حرکت خود ادامه داده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به مشارکت بانوان در امر وقف، گفت: اگر به طرف جامعه سازی نوین حرکت می‌کنیم باید وقف را همچنان موتور محرکه بدانیم و در جریان عصر مدرن هم به لحاظ آثار مثبت فردی و اجتماعی ادامه دهنده سنت حسنه وقف باشیم.

صالحی درعین حال تاکید کرد: شناسنامه اصلی ما ایرانیان همین موقوفات و تمدن ایرانی اسلامی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و همچنان رشد صعودی دارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین در ادامه با تاکید بر این که «وقف ریشه اصلی همه تمدن هاست»، گفت: با مرور تمدن اسلامی مشاهده می شود پیامبر (ص) وقف اسلامی را تاسیس کرد و یکی از شروط و شاخصه های یاران ایشان، «وقف به عنوان قسمتی از اموال» بود از این رو صحابه رسول الله (ص) همواره با دل و جان و با وجود مشقات و سختی‌ها اموال خود را وقف می‌کردند. نمونه بارز آن امام علی (ع) است که همه اموال خود را وقف کرد.

صالحی تصریح کرد: یکی از اهدافی که باید در حوزه وقف به آن توجه شود، ظرفیت سازی و توانمندسازی موقوفات برای رشد و ارتقای همه حوزه‌ها در کشور است.

به گفته وی دو نوع‌ اموال مشهود و نامشهود وجود دارد که موقوفات موجود از اموال مشهود است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تاکیدکرد: باید اقدامات لازم را برای بسترسازی و ظرفیت سازی موقوفات اموال نامشهود انجام دهیم تا این حوزه توسعه داده شود؛ چرا که وقف موتور محرکه اصلی توسعه و افزایش تمدن انسانی است که امروز نیازهای مردم جهان وابسته به آن است‌.

صالحی اضافه کرد: وقتی به تفکر دینی و تاریخ و مظاهر تمدن اسلامی نگاه می کنیم نقش وقف در جای جای آن مشهود است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در بخش دیگری از سخنان خود، شهرسازی را نیز یکی دیگر از مظاهر تمدن سازی عنوان کرد و گفت: اگر به تاریخ شهرسازی نگاه کنیم خواهیم دید که مبنای آن با نظام وقف ساخته شده و این حرکت شامل قشر خاصی نبوده و همه آحاد جامعه در آن سرمایه گذاری کرده و درگیر وقف بوده اند.
صالحی ادامه داد: نظام مدیریت وقف تنوع پذیری زیادی دارد و انواع آن متفاوت است از این رو به شدت نیازمند الگوی مدیریتی و شرعی و جدید وقف هستیم و باید در این حوزه کارهای زیادی صورت پذیرد.
عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: باید به دنبال کشف نیازها در این حوزه رفت چراکه کشف نیازهای انسانی می‌تواند حرکت موتور تمدن را سریع تر کند.
در ادامه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ریاست سازمان اوقاف و امورخیریه از ۵۰ نفر از واقفان و افرادی که در زمینه وقف فعال هستند تقدیرشد.
همایش ملی یاوران وقف روز دوشنبه با حضور سیدعباس صالحی‌ وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ و حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و دیگر مسئولان فرهنگی و هنری و جمع کثیری از فعالان وقف در موزه ملی ایران برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =