۱۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۷:۳۵
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 83541695
۰ نفر

برچسب‌ها

پرندگان مهاجر در ۱۳ سایت رسمی کردستان سرشماری می‌شوند

سنندج - ایرنا - کردستان یکی از استان‌های میزبان پرندگان مهاجر است که سرشماری این پرندگان در ۱۳ سایت رسمی به مساحت ۱۳ هزار هکتار در این استان انجام می‌شود.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هر سال از سیبری، کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شمالی پرندگانی وارد ایران می‌شوند.

شهاب محمدی با اشاره به اینکه کردستان هم یکی از استان‌های میزبان گونه‌هایی از این پرندگان است، اضافه کرد: در ۱۳ سایت رسمی شامل تالاب زریبار و ۱۲ سد استان سرشماری پرندگان مهاجر انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مساحت این ۱۳ سایت رسمی ۱۳ هزار هکتار است، افزود: عملیات سرشماری طی برنامه‌ای هماهنگ در سراسر کشور و همگام با دیگر کشورهای دنیا انجام می‌شود.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان یادآور شد: دفتر بین‌المللی تالاب‌ها روزهای ۲۲ و ۲۳ دی ماه را برای اجرای عملیات سرشماری زمستانی در تمام کشورها مشخص کرده است.

محمدی تاکید کرد: از آنجا که امکان سرشماری تمام پرندگان آبزی و کنار آبزی در ۲ روز برای اکثر استان‌های کشور و به تبع کردستان امکان‌پذیر نیست این برنامه در دوره زمانی یک ماهه و از ۱۱ دی تا ۱۱ بهمن اجرا می‌شود.

کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =