بی‌نظمی مجلس را به پای وزیر خارجه ننویسید

تهران-ایرنا- در حالی که وزیر خارجه دیروز از ساعت ۱۴ در مجلس حاضر بوده، دستور جلسه مجلس از ساعت ۱۴ و ۲۷ دقیقه آغاز می‌شود. آیا وزیر خارجه مقصر این تاخیر است؟

برخی از نمایندگان مجلس از دیروز تا به حال بر سر ترک مجلس شورای اسلامی از سوی وزیر امور خارجه، در جریان بحث بر سر سوال محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی‌شهر از وی، اعتراض کردند و این در حالی است که همه شواهد نشان می‌دهد وزیر امور خارجه هیچ تقصیری در این میان نداشته است. چرا؟
۱. ظریف در ابتدای سخنرانی خود می‌گوید که به محض اطلاع از اینکه جلسه شورای عالی امنیت ملی در ساعت ۳ بعدازظهر روز یکشنبه تشکیل جلسه خواهد داد؛ هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی را در جریان قرار داده اما آن‌ها تعویق سوال از وزیر خارجه را مورد تایید قرار ندادند و گفتند برنامه باید در همان زمان برگزار شود.  
۲. علاوه بر این ظریف سه بار در ابتدای سخنرانی خود، در ابتدای بخش دوم پاسخ به سوال خود و در پایان آن از نمایندگان عذرخواهی می‌کند اما ظاهرا این عذرخواهی توسط کسانی که معتقدند اقدام ظریف توهین به مجلس بوده، دیده نشده است.  
۳. نکته جالب توجه این است که وزیر، اساسا پس از پاسخگویی به سوال، وظیفه‌ای برای ماندن در مجلس شورای اسلامی ندارد چرا که می‌تواند سخنان خود را در دو بخش، تقسیم بندی کند و به نماینده سوال کننده هم در پایان سخنرانی خود اعلام کرده که سخنان او را از رادیو خواهد شنید.  
۴. اما نکته جالب‌تر توجه به زمان‌بندی جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی است. در حالی که وزیر خارجه از ساعت ۱۴ در مجلس شورای اسلامی حضور داشته است، زنگ مجلس در ساعت ۱۴:۱۶ دقیقه می‌خورد و جلسه رسما از ساعت ۱۴:۲۵ دقیقه و پس از قرائت قرآن و دستور جلسه، آغاز می‌شود. در این میان جای این سوال وجود دارد که آیا واقعا ظریف مقصر تاخیر ۱۶ دقیقه‌ای نمایندگان مجلس در آغاز جلسه است؟ (آن هم جلسه‌ای که در همان ابتدای کار ۹۶ غایب داشته است) آیا مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس که دیروز گفته اگر ظریف ۸ دقیقه صبر می‌کرد اتفاقی نمی‌افتاد؛ به همکاران خود تذکر داده که چرا ۱۶ دقیقه دیرتر به مجلس آمدند و جلسه علنی را تشکیل دادند؟ آیا واقعا وزیر خارجه و شورای عالی امنیت ملی که شامل سران سه قوه هستند باید منتظر باشند تا نمایندگان با خیال راحت به نهار و استراحت عصرگاهی خود برسند و هر وقت صلاح دیدند، جلسه عصر خود را تشکیل دهند و بعد از آن هم، به خاطر حضور وزیر در یک جلسه در این سطح، بر سر او فریاد بکشند؟

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha