۱۳ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۳
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83541280
۰ نفر

برچسب‌ها

«اَمِلی» برق هزاران فرانسوی را قطع کرد

تهران - ایرنا - طوفان «اَمِلی» (Amélie) موجب خاموشی گسترده در مناطق جنوب غربی، جنوب شرقی و همچنین مرکزی فرانسه شد.

به نوشته امروز (دوشنبه) روزنامه "لا نوول رپوبلیک"، به دنبال وقوع این طوفان که نخستین طوفان پاییزی در فرانسه است، علاوه بر قطع برق ۱۴۰ هزار خانوار ساکن در این مناطق، یک زن در اطراف شهر نیس مفقود شد.

همچنین بنا به اعلام خدمات امدادی و بخشداری ها، ۶ نفر دیگر در جنوب غربی فرانسه شامل سه نفر در "پیرِنه آتلانتیک"( Pyrénées-Atlantiques) به دلیل سقوط شاخه های درختان و سه نفر دیگر در "ژیروند"(Gironde) از جمله یک دوچرخه سوار در "بوردو" به دلیل سقوط یک ستون و دو نفر دیگر در "آندرنوس"( Andernos) به دلیل افتادن یک درخت بر روی یک محوطه به صورت جزئی دچار جراحت شدند. 

به گفته مرکز هواشناسی فرانسه(Météo France)، سرعت وزش طوفان در مناطق مختلف از ۱۲۱ تا ۱۶۳ کیلومتر در ساعت گزارش شده است.

همچنین به گزارش شبکه رادیویی "یوروپ ۱"، ۱۴ هزار خانوار شب گذشته (یکشنبه) همچنان بدون برق بودند.

بسیاری از تکنسین ها و کارمندان شرکت برق "اَنِدیس"(Enedis) و شرکت های همکار برای تعمیر کابل های برق در سراسر فرانسه اعزام شدند.

شب گذشته(یکشنبه)، طوفان اَملی بویژه در "نوول آکیتین"( Nouvelle-Aquitaine)، پنج هزار و ۵۰۰ خانوار را از نعمت برق محروم کرد. تقریبا یکهزار و ۷۰۰ تکنسین در سراسر فرانسه و کارمندان شرکت اندیس و شرکت های همکار برای رفع مشکل مستقر شده بودند.

 به دلیل وزیدن باد تند و سیلاب‌ها، در مناطق جنوب غربی و جنوب شرقی فرانسه وضعیت "نارنجی" اعلام شده و تعدادی از وزارتخانه ها به دلیل شدت باد و باران در حالت آماده باش قرار گرفتند.

همچنین شرکت راه آهن فرانسه اعلام کرد: برنامه سفر چندین قطار لغو شده یا به تاخیر افتاد و در عین حال دو شاهراه موقتا در این منطقه فرانسه بسته شدند.

دو هفته پیش نیز وقوع طوفان، بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌ها در جنوب فرانسه دست‌کم سه کشته برجای گذاشت و خسارات بسیاری به ساکنان محلی وارد کرد.

به نوشته یورونیوز، شدت طوفان در جنوب‌ غرب فرانسه در مناطق نزدیک به مرز اسپانیا بیش از دیگر مکان‌ها بود.

این حادثه دست‌کم یک ناپدید نیز برجای گذاشت. سقف برخی خانه‌ها و مراکز عمومی فرو ریخت و یک زن که در سیلاب گیر افتاده بود سرانجام بیهوش در تاکستانی پیدا و با بالگرد به بیمارستان شهر مونپلیه منتقل شد.همچنین سیل خودروهای بسیاری را با خود برد، بلوک‌های سیمانیِ نصب شده در جاده‌ها را جابجا کرد و خسارات سنگینی به راه‌های ارتباطی جنوب فرانسه وارد آورد.

طوفان و بارش شدید باران در روز بعد از آن هم ادامه داشت و به همین دلیل هشدارها در فرانسه در سطح نارنجی باقی ماند؛ با این حال در این روز از قدرت طوفان کمی کاسته شد.

حدود دو هزار آتش‌نشان و امدادگر به این مناطق فرستاده شدند. امدادگران توانستند ۱۱۳ نفر را که در سیل و طوفان گیر کرده بودند، نجات دهند و نزدیک به یکهزار نفر نیز از مناطق پرخطر تخلیه شدند.

میزان بارش باران در برخی نقاط فرانسه از جمله در شهر "بزیه" پس از ۶ ساعت بارندگی به ۱۹۸ میلیمتر که رکوردی در ۵۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

به غیر از فرانسه، طوفان بخش‌هایی از شمال ایتالیا و اسپانیا را نیز درنوردید و منجر به مرگ دست‌کم دو نفر در ایتالیا و یک نفر در اسپانیا شد.

در منطقه کاتالونیا در شمال اسپانیا نیز دست‌کم پنج نفر ناپدید شدند.

۱۰۷۱

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha