پدافند غیرعامل، امنیت پایدار ایجاد می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی گفت: با توجه به تهدیدهای طبیعی و انواع تهدیدات نوین در جهان نیاز به یک امنیت پایدار احساس می شود و پدافند غیرعامل عنصری مهم در جهت ایجاد امنیت پایدار است.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری پلیس سردار محمد شرفی پدافند غیرعامل را ظرفیتی مهم در راستای ارتقای توان پیشگیرانه در راستای مدیریت بحران و فرهنگ سازی در این خصوص را امری ضروری و اجتناب ناپذیر برای کشور دانست.

وی ادامه داد: پدافند غیرعامل تنها با تهاجم دیگر کشورها و دفاع از تمامیت مرزی یک سرزمین ارتباط ندارد، بلکه در صورت وقوع حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله آمادگی در زمینه پدافند غیرعامل خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش می دهد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا یکی از راه های مهم در خصوص شناساندن پدافند غیرعامل به مردم را آموزش و آگاهی دانست و نصریح کرد: در این عرصه مراکز علمی و پژوهشی نقشی موثر در آگاهی بخشی به نسل جوان و جامعه دارند.

وی با اشاره به اینکه کشور عزیزمان ایران همیشه در معرض تهدید دشمنان قرار داشته و دارد، گفت: همه ما وظیفه داریم که با توجه به شرایط کنونی، آموزش های لازم و مناسب را در خصوص مقابله با انواع تهدیدهای نرم و سخت دشمن در دستور کار قرار دهیم و تمامی مسئولان باید در سطح جامعه با فرهنگ سازی، زمینه مشارکت مردم در همکاری و اجرای طرح ها و فعالیت های مرتبط با پدافند غیرعامل را به وجود آورند.

سردار شرفی با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل و بیان این که سیستم جنگ، از جنگ سخت به سمت جنگ های نرم و متکی به عملیات روانی در حال گذر است، تصریح کرد: مهم ترین هدفی که در پدافند غیر عامل دنبال می شود، بحث بازدارندگی است و با سلسله اقداماتی که انجام می شود، آسیب پذیری در مقابل تهدیدات احتمالی کاهش می یابد.

وی به نقش محوری پلیس پیشگیری ناجا در به کارگیری و اصول پدافند غیرعامل در ماموریت های محوله و اتخاذ رویکرد پیشگیرانه اشاره و عنوان کرد: پلیس پیشگیری به منظور کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، اماکن، تاسیسات و تجهیزات در مقابل عملیات خصمانه دشمن نقش محوری در برقراری نظم و امنیت دارد به همین منظور رعایت اصول پدافند غیر عامل در اولویت های برنامه کاری این نیرو قرار دارد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به اهداف پدافند غیرعامل در حوزه انتظامی گفت: پدافند غیر عامل پایدار کننده نظام در حوزه نظم و امنیت داخلی است که با انجام اقدامات پیشگیرانه موجب افزایش پایداری ملی، کاهش آسیب پذیری انتظامی و تسهیل در مدیریت بحران می شود.

این مقام انتظامی افزود: پلیس پیشگیری در حوزه پدافند غیرعامل در حوادثی نظیر سیل، زلزله، آتش سوزی، تامین امنیت مردم، مصون سازی جامعه در حوزه اجتماعی، آموزش همگانی، جلب مشارکت مردم در تامین امنیت خانواده ها و مدارس، مساجد و دانشگاه ها به مردم خدمات رسانی می کند.

وی بر ضرورت برنامه ریزی در راستای آموزش اصول پدافند غیرعامل تا آخرین رده، اجرای سناریوهای مختلف جهت کسب آمادگی هر چه بیشتر، توجه جدی به زیرساخت های پدافند غیرعامل و استفاده از ظرفیت های سایر دستگاه ها تاکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =