ظریف برای حضور در شورای عالی امنیت ملی، مجلس را ترک کرد

تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه عصر امروز برای حضور در جلسه شورای عالی امنیت ملی مجلس را ترک کرد و پاسخ به سوال نمایندگان به جلسات بعدی مجلس موکول شد.

محمد جواد ابطحی در جلسه نوبت عصر امروز –یکشنبه- مجلس شورای اسلامی در طرح سوال خود از وزیر امور خارجه مبنی بر علت اظهارات وزیر امور خارجه درباره پولشویی به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان در ایران و انفعال برابر وقت کشی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلستان، گفت:  این سوال برای سال گذشته بود که به جهت روشنگری مواضع دولت دوازدهم در این حوزه آن را هم اکنون مطرح می‌کنم؛ زمانی در موزه ملی قطر از ظریف سوال شد که آمریکایی‌ها دنبال توافق جدید با ایران هستند که وی گفت ایران هراسی توافق و ملاقات ندارد، لازم است همه به تعهدات خود پایبند بمانند و دوام هر توافق منوط به دست آوردن چیزی از آن توافق است و اکنون این صحبت‌ها را کنار صحبت‌های اعضای هیأت دولت درباره لزوم پیوستن به FATF می‌گذاریم که مردم را می‌ترسانند که اگر به این نهاد نپیوندیم، منتقدان باید پاسخگوی تبعات آن باشند.

وی افزود: سوال من درباره این بود که رقمی که برای پولشویی مطرح شد بازتاب‌های بدی در رسانه‌های معاند داشت و رادیو و تلویزیون‌های منافقان و دشمنان نظام را خوشحال کرد و این اظهارات در آستانه بررسی پیوستن به FATF فشار مضاعفی بود که با عجله این لوایح پذیرفته شود.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس با اشاره به اقدامات وزارت خارجه بعد از عدم اجرای تعهدات برجام از سوی اروپایی‌ها، یادآور شد: هجده ماه از خروج آمریکا از برجام گذشته و اروپایی ها تنها شرطی شدن برجام و اینستکس را توجیه می‌کنند و به دنبال شرطی شدن اقتصاد نیز هستند؛ ما اکنون سیاست‌های گام به گام آمریکا برای فروپاشی اقتصاد داخل را با سیاست‌های گام به گام خود در حال ادامه دادن هستیم.

پس از اظهارات ابطحی وزیر امور خارجه برای بار دوم در جایگاه حضور یافت و پس از پاسخگویی به سوال ابطحی، ضمن عذرخواهی از نماینده سوال کننده و دیگر نمایندگان مجلس، جلسه علنی را به دلیل تلاقی زمان برگزاری آن با جلسه شورای عالی امنیت ملی ترک کرد.
در همین حین ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در اعتراض به ترک جلسه از سوی ظریف، این اقدام را خلاف قانون اساسی و خلاف آیین نامه  عنوان و اظهار کرد:  آقای ظریف درباره پولشویی، اینستکس و انفعال اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی صحبت نکرد و استدلال می‌آورد که به مخالفان FATF پول داده شده است؛ پس چرا ما نباید بگوییم که به موافقان آن پول داده شده است؛ خنده‌های آقای ظریف با کری و جانسون است و اخم‌های او برای نمایندگان مجلس، لذا به علت ترک جلسه از سوی وی که خلاف آیین‌نامه بوده، بنده نیز صحبت‌های خود را تکمیل نمی‌کنم.

ابطحی افزود: آقای ظریف مجلس را ترک کرد و این اقدام وی توهین به مجلس و خلاف آیین نامه داخلی مجلس است، آقای ظریف حق ترک جلسه را ندارد.

مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس که ریاست جلسه علنی نوبت عصر را بر عهده داشت، در پاسخ وی گفت: حرف‌تان را بزنید، در مورد آیین نامه در هیات رئیسه صحبت می کنیم. اشکال ندارد جلسه بعد که آقای ظریف برای پاسخ به سوال آقای ذوالنور به مجلس آمدند اظهارات شما را هم می‌شنوند.

وی همچنین گفت: کاری که ظریف انجام داد کار اشتباهی بود. اگر  ۸ دقیقه دیگر در مجلس می‌ماندند اشکالی پیش نمی‌آمد، اقدام وی قابل قبول نیست.

قرار بود سوال ملی مجتبی ذوالنوری از وزیر خارجه نیز در جلسه علنی امروز مطرح شود که تلاقی حضور همزمان ظریف در جلسه علنی نوبت عصر با جلسه شورای عالی امنیت ملی به نوبت دیگری موکول شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha