نماینده سازمان بورس: مردم خریداران سهام سرخآبی‌ها خواهند بود

تهران- ایرنا- مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار و نماینده سازمان بورس در بخش واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس گفت: مردم خریداران سهام ۲ باشگاه خواهند بود و از این منظر باید وضعیت حق پخش آنها هم شفاف و روشن شود.

«علی بیگ‌زاده» روز یکشنبه در سیزدهمین نشست واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در ساختمان سئول از مدیران سازمان بورس، شفافیت را شاه کلید موضوع واگذاری دانست و افزود: این ۲ باشگاه بیشتر از آنکه تجاری و چشم انداز سودآوری داشته باشند، فرهنگی و اجتماعی هستند.

وی افزود: برند ۲ باشگاه دارایی مهم آنهاست و دارایی بزرگ دیگر حق پخش تلویزیونی است.

بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، صدا و سیما و وزارت ورزش و جوانان موظف شده‌اند در سال نخست اجرای برنامه، موضوع حق پخش تلویزیونی را به ویژه برای مسابقات لیگ حل کنند و رایزنی‌های گسترده‌ای نیز وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام دادند تا سازمان صدا و سیما مجاب به پرداخت حق پخش مسابقات شود، اما مسئولان صدا و سیما می‌گویند که به دلیل مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر، درآمد ناچیزی داشته و قادر به پرداخت حق پخش نیستند.

ماجرای واگذاری سرخابی‌ها از آنجا آغاز شد که هیات وزیران دولت دهم در جلسه ششم مهرماه ۱۳۹۰ به‌ استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی و با توجه به تشکیل وزارت ورزش و جوانان و ضرورت حفظ سهم بخش دولتی در ورزش، سهام ۲ باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس و استقلال را از گروه یک بنگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی موضوع ماده ۲ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به گروه ۲ منتقل کرد تا به‌جای واگذاری صد درصد سهام این باشگاه‌ها، ۲۰ درصد از سهام‌شان در اختیار دولت باقی بماند و ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند اما با وجود این مصوبه تلاش‌های دولت دهم برای واگذاری این ۲ باشگاه نتیجه نداد.

سازمان خصوصی‌سازی با روی کار آمدن دولت یازدهم عزم خود را برای واگذاری این باشگاه‌ها جزم کرد و وعده داد که تا ۲۰ فروردین ماه سال ۹۳ و پیش از آغاز بازی‌های جام جهانی واگذاری این ۲ باشگاه انجام شود که اکنون قرار است این اتفاق تا پایان سال ۹۸ رخ دهد.

همچنین در راستای اجرای بند «ه» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۸ به منظور واگذاری ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال  پیش‌تر جلسه‌ای با حضور «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان، ریاست سازمان بورس و فرابورس برگزار و مقرر شد که اعضای هیات مدیره ۲ باشگاه با محوریت معاونت حقوقی، امور مجلس و هماهنگی امور استان‌ها، کارگزار بورس را بعنوان مشاور جهت پذیرش در فرابورس و تعیین قیمت‌گذاری ۵ درصد و برطرف نمودن تمامی موانع اقدام کنند.

در این جلسه از معاون سازمان بورس هم دعوت شد تا نسبت به معرفی چندین کارگزار مطرح به اعضای هیات مدیره ۲ باشگاه و مدیران عامل آن‌ها اقدام و پس از مشورت اعضای هیات مدیره نسبت به عقد قرارداد با آن کارگزار اقدام کنند.

در صورت تبدیل سهام به عام با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان خصوصی‌سازی در راستای اصلاح اساسنامه شرکت در حال انجام است. ضروری است هیات مدیره مصوبه لازم را برای تبدیل سهام به وزارت اعلام  کند تا با تایید مقررات مصوبه مجمع فوق العاده اخذ شود.

هیات مدیره ۲ شرکت ثبت به انعقاد قرارداد نهاد مالی با کارگزاران مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار با هماهنگی معاونت حقوقی ظرف یک هفته اقدام می‌کنند تا کارگزار بعد از بررسی، مدارک و مستندات با تصریح موانع و مشکلات پیشنهاد لازم را ارائه نماید و سپس اقدام لازم را انجام دهد.

قیمت‌گذاری شرکت‌ها، چه برند و چه شرکت در صلاحیت سازمان خصوصی‌سازی است که این امر مستلزم انعقاد قرارداد با مشاور یا کارگزار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha