ایران و اقلیم کردستان عراق درباره تقویت همکاری‌های اقتصادی گفت‌وگو کردند

سلیمانیه - ایرنا - "مهدی شوشتری" سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه، روز شنبه ۱۱ آبان ماه در محل سرکنسولگری، با سامال عبدالرحمن عزیز، مدیرکل گمرگات اقلیم کردستان عراق ملاقات کرد.

در این ملاقات که مدیران گمرک سلیمانیه و باشماق نیز حضور داشتند، در خصوص تقویت همکاریهای گمرکی، تقویت زیرساخت ها و رفع مشکلات در گذرگاههای گمرکی میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان بحث و تبادل نظر شد.
شوشتری در این ملاقات با تاکید بر اهمیت نقش گمرک در ارتقاء تعاملات تجاری و مردمی فیمابین، از نقش مدیران و کارکنان گمرکات ایران و اقلیم تجلیل و خواستار تلاش مضاعف طرفین در حل و فصل مشکلات موجود و ارتقاء امکانات موجود در گمرکات دو طرف به سطح استانداردهای بین المللی شد.
مدیرکل گمرکات اقلیم کردستان عراق نیز ضمن اشاره به اهمیت روابط تجاری اقلیم کردستان با جمهوری اسلامی ایران، سطح همکاری ها و هماهنگی های گمرکی ایران و اقلیم کردستان را مناسب و مطلوب ارزیابی کرد و بر آمادگی اقلیم کردستان برای رفع مشکلات موجود در گذرگاههای مرزی با هدف تسهیل تبادلات تجاری تاکید نمود.

شوشتری پیش تر با آوات جناب نوری، وزیر اقتصاد و دارائی اقلیم کردستان عراق نیز دیدار و گفت  و گو کرده بود. 
در این ملاقات، روابط اقتصادی فیمابین و زمینه های گسترش آن در حوزهای مختلف از جمله سرمایه گذاری مشترک و همکاریهای گمرکی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وزیر اقتصاد و دارائی اقلیم کردستان با اشاره به اشتراکات فراوان میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان، بر اهتمام دولت اقلیم برای گسترش روابط با ایران و آمادگی وزارت اقتصاد و دارائی برای تسهیل و توسعه همکاریها و رفع موانع موجود تاکید نمود.

از سوی دیگر، شوشتری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با ارسال پیامی خطاب به دکتر هوال ابوبکر، استاندار سلیمانیه، انتخاب شهر سلیمانیه به عنوان ”شهر خلاق ادبیات” از سوی سازمان یونسکو را به مسئولان، اهالی فرهنگ، ادب و هنر و همه مردم فرهنگ دوست سلیمانیه تبریک گفت.
در بخشی از این پیام آمده است: بدون شک این انتخاب، افتخار بزرگی برای سلیمانیه به عنوان پایتخت فرهنگی اقلیم کردستان عراق می باشد. سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پایان مجددا بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء روابط با اقلیم کردستان و استان سلیمانیه در همه عرصه ها بویژه حوزه فرهنگ و هنر تاکید کرده است. /

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =