کشف شواهدی از دوران پارینه‌سنگی در ایلام

تهران- ایرنا- سرپرست ایرانی هیات کاوش غار مرگرگه لان از توابع استان ایلام گفت: بازنگری لایه‌نگاری این غار که توسط هیات مشترک ایران و دانمارک صورت گرفت نشان داد که این غار حاوی شواهدی از دوران پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی است.

حجت دارابی با اعلام این خبر گفت: غار مرگرگه لان که در دره هلیلان از توابع استان ایلام قرار دارد، ابتدا در سال ۱۳۵۳ شمسی توسط پدر مورتنسن، باستان شناس مشهور دانمارکی، مورد شناسایی و کاوش قرار گرفت که طی آن شواهدی از دوران پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی به دست آمد. اما از ماهیت توالی استقراری و نیز سیر تطور مصنوعات سنگی آن اطلاعات بسیار ناچیزی در دست بود.

وی تصریح کرد: همچنین هیچگونه تاریخ‌گذاری کربن ۱۴ از این غار، به مانند دیگر محوطه های دوره فراپارینه سنگی در زاگرس مرکزی، پیش از این در دسترس نبود.
دارابی گفت: به همین منظور و با هدف بازنگری شواهد باستان شناسی موجود در این غار، یک هیئت مشترک باستان شناسی از دانشگاه های کپنهاگ دانمارک و رازی کرمانشاه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اقدام به کاوش در این محوطه کرد.
او با اشاره به اینکه توبیاس ریشتر سرپرست خارجی این هیئت است گفت: این کاوش بخشی از پروژه مشترک پژوهشی بین دانشگاه های یادشده و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به دنبال دستیابی به سرنخ های جدید در ارتباط با دوره فراپارینه سنگی و دوره نوسنگی در زاگرس مرکزی است.
این باستان شناس خاطرنشان کرد: طی این لایه نگاری مشخص شد که مرگرگه لان حاوی شواهدی از دوران پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی بوده است.
وی افزود: در این راستا می توان به وجود دست افزارهای شاخصی مانند تیزه موستری، تیزه ارجنه و ریزابزارهای هندسی اشاره کرد که به ترتیب شاخصه دوره های مذکور به شمار می روند.
 دارابی گفت: همچنین لایه های فوقانی این غار دربرگیرنده قطعات محدود سفال از دوران مفرغ جدید، اشکانی و ساسانی و اسلامی است.
سرپرست ایرانی هیات باستان شناسی خاطرنشان کرد: نهشته های غار به دلیل حفریات غیرمجاز در سالیان گذشته متاسفانه به شدت تخریب شده و این موضوع اهمیت بازنگری آن را دو چندان می کرد که خوشبختانه این امر طی این کاوش حاصل شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی گفت: در راستای تاریخ‌گذاری و مطالعه ماهیت نهشته های دهانه غار، علاوه بر برداشت نمونه های کربن ۱۴، نمونه های مایکرومورفولوژی و OSL نیز برداشته شده است.
دارابی افزود: همچنین در کنار کاوش، از بستر تالاب ها و چشمه های مجاور غار نمونه های رسوبات با همکاری متخصصان دیرین اقلیم شناسی از دانشگاه تهران برداشته شده تا بتوان ارتباط بین تغییرات اقلیمی و فرهنگی را در اواخر پلیستوسن مورد مطالعه قرار داد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: در نتیجه این پژوهش بتوان به شواهدی تازه به ویژه درباره مسایل گاهنگاری، فناوری و معیشتی دوره فراپارینه سنگی و نیز تاثیر پدیده اقلیمی موسوم به دریاس جوان بر جوامع این دوره در زاگرس مرکزی دست یافت که این امر گام بسیار مهمی در باستان شناسی منطقه به شمار می رود.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =