زنان در توسعه پایدار روستاها نقش اصیل و بی‌بدیل دارند

اصفهان- ایرنا - استاندار اصفهان گفت: زنان در توسعه پایدار روستاها نقش اصیل و بی‌بدیل دارند و این نقش خود را باید در اقتصاد خانواده و روستا نشان دهند.

عباس رضایی روز یکشنبه در نشست تخصصی نقش زنان روستایی در توسعه پایدار افزود: زنان می‌توانند با فکرهای نو،  ایده پردازی و خلاقیت به اقتصاد خانواده و روستا کمک کنند.

به گفته وی نوآوری، ارائه فکر نو و ایده‌های جدید و خلاق مهمترین انتظار از بانوان برای توسعه پایدار روستایی است.

وی با بیان اینکه برای توسعه روستاها باید فکر و ایده نو منطبق با شرایط روز داشته باشیم و مبتنی بر دانش برنامه‌ریزی و حرکت کنیم، اظهار داشت: دهیار، اعضای شورا و اهالی روستا باید برای توسعه و پیشرفت روستای خود برنامه‌ریزی کنند و پیگیری‌های لازم را برای تحقق این برنامه‌ها انجام دهند و نگاه به بیرون نداشته باشند.

استاندار اصفهان بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در ۶ ماه دوم سالجاری بودجه خوبی در اختیار دهیاری‌های استان قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: توسعه پایدار روستاها و شهرها با نگاه همه جانبه و برنامه‌ریزی دقیق محقق می‌شود.

رضایی خاطرنشان کرد: توسعه یکجانبه و یکطرفه هرگز انجام نمی‌شود و توسعه فرهنگی هم زیر بنای توسعه پایدار است.

وی با انتقاد از کشت بی هدف و بدون برنامه بعضی محصولات کشاورزی در استان اصفهان، گفت: کاشت محصولات کشاورزی باید بر اساس برنامه و در نظر گرفتن شرایط منطقه انجام شود و معتقدم صادرات برخی محصولات از جمله هندوانه که مصرف آب زیادی دارد، خیانت است.

استاندار اصفهان اضافه کرد: اینگونه صادرات را نمی‌توان بعنوان توسعه کشاورزی نام نهاد و ما باید وارد کننده آب باشیم و از خروج قطره‌ای آب از استان جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه زنان بعنوان نیمی از جامعه باید حضور با نشاط و مشارکت فعالی در مسائل اجتماعی داشته باشند گفت: حضور در انتخابات نمود این مشارکت اجتماعی است.

رضایی افزود: انتخابات یکی از جلوه‌های اراده و اختیار انسان محسوب می‌شود و از زنان استان اصفهان هم انتظار مشارکت فعال در این عرصه را داریم.

وی اظهار داشت: خداوند انسان را آزاد آفریده و حق و قدرت انتخاب به ما داده است و استفاده نکردن از این حق الهی در مسیر تعیین سرنوشت، ناسپاسی به نعمات پروردگار محسوب می‌شود.

نشست تخصصی نقش زنان روستایی در توسعه پایدار به همت دفتر امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان و با حضور حدود ۱۰۰ نفر از بانوان عضو شوراها و دهیاران  روستاها و بانوان شاغل در فرمانداری‌های استان بمدت یک روز در سالن آمفی تئاتر تالار شهروند اصفهان برگزار شد. 

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۹۵، در زمان حاضر زنان ۴۹ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

استان اصفهان دارای بیش از یک هزار و ۷۰۰ روستا و آبادی با جمعیت حدود ۶۰۰ هزار نفر است.
حدود ۹۰۰ روستا از میان روستاهای استان دارای بیش از ۲۰ خانوار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =