ارجاع لایحه اصلاح قانون ارتقای سلامت اداری به مجمع تشخیص مصلحت نظام

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصرار بر تصمیم قبلی خود لایحه اصلاح قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد اعاده شده از شورای نگهبان را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز-یکشنبه-مجلس شورای اسلامی با ۱۴۵ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه بر نظر مجلس شورای اسلامی درباره لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد اصرار کردند.

 این لایحه برای بار دوم از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده بود و پس از لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(سی اف تی) که به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده بود، این لایحه نیز به مجمع تشخیص ارجاع شد.

شورای نگهبان در این زمینه تاکید کرده است که  اطلاق حکم ماده ۲۸ این لایحه نسبت به دستگاه هایی که در قانون اساسی دارای وظایف خاص هستند، با اصول ۵۷، ۶۰، ۱۵۶، ۱۷۰، ۱۷۳ قانون اساسی مغایرت دارد؛ در تبصره این ماده، تصویب آیین نامه توسط سران سه قوه مغایر اصول ۱۳۸ و ۱۵۸ قانون اساسی است.

بنابر ماده ۲۸ این لایحه اصلاح و تمدید مدت اجرای آزماشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد؛ شورای دستگاههای نظارتی موضوع ماده (۲۲۱) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه، موظف است اقداماتی از جمله؛ الف ـ تهیه شاخص های اندازه گیری میزان سلامت اداری در دستگاههای موضوع بندهای (الف)، (ج) و (د) ماده (۲) این قانون و اعلام عمومی آنها؛ ب ـ اندازه گیری میزان سلامت اداری به صورت کلی و موردی و اعلام نتیجه بررسی به مسئولان و مردم حداکثر تا پایان شهریور ماه سال بعد؛   ج ـ بررسی اقدامات دستگاههای مشمول قانون از راه تهیه گزارش درباره عملکرد و اجرای برنامه های پیشگیرانه و مقابله با فساد، اعلام قوت ها و ضعف ها و ارائه پیشنهاد به دستگاههای مسئول را انجام دهد.

همچنین بنابر تبصره این ماده؛ آیین نامه اجرائی این ماده ظرف سه ماه از ابلاغ این قانون توسط شورا تهیه و به تصویب سران قوا می رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =