سفر وزیر دفاع فرانسه به مالی برای بررسی امنیت نظامیان فرانسوی

تهران - ایرنا - شبکه یورو نیوز روز یکشنبه گزارش داد، وزیر دفاع فرانسه به دنبال مرگ یک نظامی فرانسوی به دست تروریست های داعش در کشور مالی برای مذاکره با رهبران این کشور آفریقایی به باماکو سفر می کند.

این شبکه به نقل از یک بیانیه کاخ الیزه اعلام کرد بعد از آنکه صبح دیروز/شنبه / یک سرباز فرانسوی بر اثر از انفجار یک بمب کنار جاده ای در نزدیکی خودروی نظامی حامل سربازان فرانسوی جان خود را از دست داد، (خانم) "فلورنس پارلی" وزیر دفاع این کشور به مالی می رود تا با مقامات آن کشور در باره وخامت اوضاع امنیتی در مالی مذاکره کند.

براساس این بیانیه، سرجوخه "رونان پوانتو" ۲۴ ساله از نیروهای اولین هنگ مستقر در "والنس" پس از برخورد خودروی زرهی حامل وی با یک بمب کنار جاده‌ای در شهر "منکا" جان خود را از دست داد.

این نظامی فرانسوی یک روز پس از آن کشته شد که افراد مسلح جمعه شب با حمله به مواضع نظامیان کشور مالی در منطقه "اِندِلیمانه" ۵۴ نظامی از جمله یک غیر نظامی را کشته و ۱۱ تن دیگر را زخمی و در عین حال خسارت زیادی به تجهیرات نظامی آنها وارد کردند.

بعد از این حادثه بود که "فردریک باربری" سخنگوی ارتش فرانسه گفت که کشته شدن یک نظامی این کشور به حمله‌ای که جمعه شب در مالی رخ داد، ارتباطی ندارد.

اما گروه تروریستی داعش امروز با صدور بیانیه ای مسئولیت حملات تروریستی در مالی را به عهده گرفت.

اگرچه چهار سال قبل نیز یک نظامی دیگر در حادثه مشابه در این کشور جان خود را از دست داده بود، با این وجود کاخ الیزه امروز این دو حمله را با هم مرتبط دانست و اعلام کرد که "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه از خدمات این سرباز تقدیر کرده و از وزیر دفاع خواسته است هرچه سریع تر به باماکو برود و در باره امنیت نیروهایش در این کشور مذاکره کند.

دولت فرانسه هدف از حضور نیروهای این کشور در مالی را تحکیم حاکمیت ملی در کشور مالی و نیز مبارزه با تروریسم عنوان کرده است.

تروریست ها در مهر ماه نیز با حمله به کاروان صلحبانان سازمان ملل در مالی به وسیله بمب کنار جاده ای، چند تن از آنها را کشتند.

در اواخر مهر نیز در حمله دیگری به نظامیان مالی  ۲۵ تن از آنها را به قتل رساندند، اما مسئولیت آن حمله را یک گروه افراطی وابسته به "القاعده" در "مغرب اسلامی" موسوم به "آکیم" بر عهده گرفته بود.

معمولا شاخه القاعده در مغرب اسلامی مسئولیت این قبیل عملیات را بر عهده می گیرد. این گروه همچنین مسئولیت حمله‌ به پایگاه نیروهای وابسته به سازمان ملل در "تیمبوکتو" در غرب مالی در ۵ فوریه سال جاری را بر عهده گرفته بود.

شمال مالی در سال ۲۰۱۲ به طور موقت به دست شبه‌نظامیان افراطی افتاد. تنها با کمک فرانسه بود که مالی توانست این افراد وابسته به القاعده را به عقب براند. در حال حاضر مانند گذشته همچنان گروه‌های افراطی در منطقه فعال هستند و هر ازگاهی دست به عملیات می‌زنند.

صلح‌بانان سازمان ملل متحد از حمایت سربازان آلمانی برخوردار هستند.

مجلس آلمان در ماه ژانویه گذشته تصمیم گرفت که این مأموریت را گسترش داده و تعداد سربازان مستقر در مالی را به ۶۵۰ نفر برساند.

با وجود خطرناک بودن شمال مالی که مستعمره سابق فرانسه است، قرار است ارتشیان آلمانی در همین منطقه مستقر شوند و در آنجا از واحدهای هلندی حمایت کنند.

پنج کشور از جمله فرانسه، هلند و آلمان نیروی پنج هزار نفری را برای مقابله با شبه‌نظامیان در مالی ایجاد کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha