ثروتمندان با آمدن برگزیت، لندن را ترک می‌کنند

تهران- ایرنا- درحالی که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس می گوید برگزیت یک توافق فوق العاده است رسانه‌ها گزارش دادند که در صورت اجرایی شدن این توافق سرمایه‌دارها و ثروتمندان انگلستان را ترک می‌کنند. گاردین گزارش داده که وکلای مختلفی گفته‌اند که ثروتمندان زیادی با آنان مشورت کرده‌اند تا در صورت این اتفاق، ‌مکان بهتری برای سرمایه‌های خود پیدا کنند.

در گزیده ای از گزارش روزنامه همدلی آمده است: مجلس عوام انگلیس، دو هفته قبل با طرح بوریس جانسون برای برگزاری انتخابات زودهنگام در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آذرماه) موافقت کرد. این موضوع چهارمین تلاش جانسون برای برگزاری انتخابات پیش از موعد بود که با موافقت مجلس روبرو شد. برخی معتقدند هدف جانسون از این انتخابات عملی کردن برگزیت است. به نقل از خبرگزاری ایرنا، بوریس جانسون نخست وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس در حالی به کسب اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان در انتخابات سراسری زودهنگام این کشور امید بست که از طرفی حزب حاکم محافظه کار محبوبیت چندانی نزد افکار عمومی ندارد، دو از طرف دیگرخروج انگلیس از اتحادیه اروپا در وضعیتی به شدت بحرانی قرار دارد.

از دیگر سو واشنگتن به عنوان نزدیک ترین متحد لندن، از توافق برگزیت دل خوشی ندارد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به صراحت اعلام کرده است که با توافق جدید برگزیت، امکان تجارت این کشور با آمریکا غیرممکن و لازم است جانسون راهبرد جدی‌ تری را برای اجرای برگزیت دنبال کند. دونالد ترامپ چند روز پیش در مصاحبه‌ای جنجالی با شبکه رادیویی ال‌بی‌سی انگلیس گفته بود: ما خواهان تجارت با انگلیس هستیم و آنها هم می خواهند با ما تجارت کنند. اما راستش را بخواهید با این توافق نمی‌توان تجارت کرد.
با این حال جانسون در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز، احتمال تشکیل ائتلاف با هریک از احزاب سیاسی برای خروج از اتحادیه اروپا را رد کرد و آن را غیرمنطقی خواند. او اظهارات ترامپ درباره توافق برگزیت را نیز اشتباه خواند و گفت: قصد ندارم به رئیس جمهوری آمریکا توهین شود اما در این رابطه او در اشتباه است. هرکس توافق برگزیت را مطالعه کند مشاهده می کند که توافق فوق‌العاده ای است.


به نقل از خبرگزاری میزان در این باره، موافقت پارلمان انگلیس با برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری در ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر)، ابرهای ابهام و بی ثباتی چشم انداز آینده سیاسی انگلیس را کنار نزده است. با وجود موافقت وست مینستر(مجلس انگلیس) با برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری، چشم انداز آینده سیاسی انگلیس و شخص بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور همچنان نامشخص باقی مانده است.

روزنامه تایمز انگلیس به نقل از یک منبع آگاه نوشت: جانسون از تهدید خروج با یا بدون توافق از اتحادیه اروپا دست برداشته و بر تصویب توافق برگزیت در پارلمان متمرکز شده است.
جانسون که در برنامه انتخاباتی خود برای ریاست حزب محافظه کار و جانشینی ترزا می، نخست وزیر پیشین انگلیس و در مناسبت‌های مختلف پس از آن به خروج بدون توافق تاکید و پارلمان را به این اقدام تهدید کرده بود، پس از اعلام موافقت اتحادیه اروپا با تمدید مهلت خروج و رای موافق پارلمان به برگزاری انتخابات زودهنگام، از این تهدید خود دست کشید.

در همین رابطه مرتضی مکی، کارشناس مسائل اروپا درباره آخرین تحولات انگیس گفت: بوریس جانسون، سومین نخست‌وزیر این کشور نیز نتوانست آنچنان که انتظار می‌رود برنامه‌هایش را برای برگزیت پیش ببرد چراکه مجبور به ارائه لایحه برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
وی ادامه داد: اتحادیه اروپا با تعویق سه ماهه خروج انگلیس از این اتحادیه تا اول ژانویه ۲۰۲۰ موافق کرد تا شرایط برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ۱۲ دسامبر فراهم شود، یعنی پنج هفته دیگر این انتخابات برگزار و براساس آن پارلمان انگلیس چهارشنبه آینده به دستور ملکه منحل خواهد شد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha