استیضاح ترامپ به نتیجه نمی‌رسد

تهران- ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه استیضاح ترامپ حاصل کشمکش‌هایی است که خود او کلید زده است، گفت: جمهوریخواهان اکثریت کرسی‌ها را در سنا در اختیار دارند و قاضی کل دیوان عالی آمریکا هم از سوی رئیس‌جمهوری تعیین می‌شود بنابراین به نظر نمی رسد استیضاح ترامپ به نتیجه برسد.

«علی بیگدلی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به تصویب روند بررسی استیضاح دونالد ترامپ و انجام تحقیقات در این باره در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: جنبه‌های خصومت‌آمیز و برخوردهای شخصی بر روند استیضاح ترامپ در چارچوب تضاد مجلس نمایندگان و کاخ سفید سایه انداخته و این مسئله موجب شده است تا دموکرات‌ها که هم‌اکنون اکثریت مجلس نمایندگان را برعهده دارند، برای زمین زدن ترامپ فعالیت‌هایشان را تشدید کنند. در واقع، استیضاح ترامپ حاصل کشمکش‌هایی است که خود او کلید زده است.

وی با اشاره به برخوردهای تند و توهین‌آمیز ترامپ با سران حزب دموکرات و مسئولان عالی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: ترامپ مسئولان مجلس نمایندگان از جمله نانسی پلوسی رئیس این مجلس را بارها مورد تمسخر و توهین قرار داده و از سوی دیگر، با ایجاد محدودیت و ممانعت برای وی موجب شده تا فضای خصومت‌آمیزی میان کنگره و کاخ سفید ایجاد شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد:  به یاد دارید هواپیمای رئیس و تعدادی از نمایندگانِ مجلس نمایندگان که برای انجام سفر آماده پرواز بود، به دستور ترامپ و کاخ‌ سفید متوقف شد و نهایتاً سفر پلوسی لغو شد. این توهین‌ها و رویکردها موجب شده تا دموکرات‌ها به دنبال بهانه‌ای برای برخورد با وی باشند که این بهانه در ماجرای تماس تلفنی روسای جمهور آمریکا و اوکراین برای آنها به دست آمده است.  

بیگدلی با اشاره به روند برکناری رئیس‌جمهور در قانون اساسی آمریکا تصریح کرد: روند استیضاح رئیس‌جمهور در قانون اساسی آمریکا به این شکل است که بندهای استیضاح پس از انجام تحقیقات، اگر در مجلس نمایندگان به تصویب نهایی رسید، باید در مجلس سنا به ریاست قاضی کل دیوان عالی آمریکا مورد بررسی قرار گیرد. اگر دو، سوم نمایندگان مجلس سنا رای به محکومیت دهند، رئیس‌جمهور از قدرت برکنار می‌شود.  

وی افزود: تاکنون بررسی مسئله استیضاح روسای‌جمهور پیشین آمریکا منجر به محکومیت از سوی سنا نشده است. به عنوان مثال، بیل کلینتون و اندرو جانسون در سنا تبرئه شدند. البته ریچارد نیکسون قبل از آنکه مجلس نمایندگان، رای به استیضاح وی دهد، استعفا کرد.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با ببان اینکه آغاز روند بررسی استیضاح ترامپ هر چند در مجلس نمایندگان با رای بالایی به تصویب رسید اما به نتیجه نمی‌رسد، خاطرنشان کرد: جمهوریخواهان در مجلس سنا همچنان اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارند و از سوی دیگر، قاضی کل دیوان عالی آمریکا از سوی رئیس‌جمهور تعیین می‌شود و همین مسئله موجب می‌شود برکناری ترامپ را منتفی شده قلمداد کنیم.  

بیگدلی با تاکید بر اینکه آنچه در مجلس نمایندگان در حال اتفاق افتادن است ژست سیاسی و تلاش برای لطمه زدن به اعتبار و آبروی ترامپ است، ابراز داشت: هرچند که انجام این تحقیقات می‌تواند به اعتبار ترامپ لطمه بزند اما من فکر نمی‌کنم در کاهش رای او و پایگاه رای‌اش تاثیری داشته باشد چراکه تقریبا رای انتخاباتی ایالت‌ها مشخص و ثابت است فارغ از آنکه چه کسی از سوی دو حزب اصلی آمریکا مطرح شده و یا رئیس‌جمهور از سمتش برکنار شود.  

وی اضافه کرد: ترامپ تلاش کرد با اعلام خبر کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر داعش بر تلاش دموکرات‌ها سایه انداخته و با انجام حملات به رهبران حزب دموکرات تلاش‌های آنها را تضعیف می‌کند. با این وجود من فکر نمی‌کنم استیضاح ترامپ به کاهش محبوبیت وی منجر شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha