کشت گلخانه‌ای از برنامه‌های ضروری خراسان جنوبی است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: کشت گلخانه‌ای از برنامه‌های مهم و ضروری استان است که در راستای مدیریت منابع آبی، فضای جدیدی را در حوزه‌های اقتصادی، اشتغال و درآمدزایی ایجاد می‌کند.

محمدصادق معتمدیان شنبه شب در نشست ستاد گلخانه‌های استان خراسان جنوبی که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی برگزار شد با اشاره به خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی در چارچوب مصوبات سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به این استان گفت: یکی از بخش‌هایی که صندوق توسعه ملی بدون سقف، تسهیلات می‌دهد، گلخانه است.

وی از برگزاری همایشی با حضور سرمایه‌گذاران این بخش خبر داد و افزود: از مسئولان صندوق توسعه ملی نیز در این همایش دعوت می‌شود تا ارتباطی بین کشاورزان و سرمایه‌گذاران برقرار شود. 

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: امید است با انگیزه و همت مدیران بتوانیم این طرح بزرگ را عملیاتی کنیم که نیاز به همت، تلاش و وقت‌گذاری است و از همه ظرفیت‌ها باید در استان استفاده شود. 

وی با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی ستاد کشت گلخانه‌ای در حوزه معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت: اگر نیاز باشد شخصا در این جلسات حضور خواهیم داشت و در ابلاغ به فرمانداران نیز تاکید شده که هر دو هفته یک بار این جلسات را برگزار کنند. 

معتمدیان با تاکید بر اینکه موانع سر راه پیشرفت این پروژه باید بررسی و رفع شود ادامه داد: یکی از هدف‌های ستاد کشت گلخانه‌ای روان‌سازی است لذا مدیریت زمان را در انجام برنامه بسیار موثر می‌دانیم. 

وی بیان کرد: مردم آشنایی زیادی با کشت گلخانه‌ای ندارند پس ترویج و آموزش از ضروریات است و انتظار می‌رود در این خصوص از ظرفیت‌های وزارتخانه و استان استفاده شود. 

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به لزوم استفاده از تجربه استان‌های موفق در این زمینه گفت: برای کسب تجربه بازدید کارکنان جهاد کشاورزی و سرمایه‌گذاران از گلخانه‌های موفق سایر استان‌ها برنامه‌ریزی شود.

وی این مهم را در تبادل نظر و انتقال تجربیات موفق این استان‌ها موثر دانست و اظهار داشت: درخصوص برنامه‌ای که تدوین شده نیاز به مطالعه دقیق‌تر داریم و باید از ظرفیت عملی استان نیز استفاده شود. 

معتمدیان گفت: هرچه با مطالعه و تحقیق و بررسی پروژه را تکمیل کنیم در فرایند اجرا موانع کمتر خواهد بود زیرا این پروژه یک ظرفیت خوب و استثنایی است. 

وی با بیان اینکه ظرفیت ایجاد پنج هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد گفت: سهمی که در حال حاضر برای استان مشخص شده، هزار هکتار است و برای تکمیل زیرساخت مجتمع‌ها و شهرک‌ها نیز رقم قابل توجهی در نظر گرفته شده است. 

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تصویب سند سازگاری با کم‌آبی برای خراسان جنوبی در سال جاری گفت: این مهم در راستای مدیریت منابع آبی موجود یک نقشه راه محسوب می‌شود که به عنوان اولین استان برای خراسان جنوبی به تصویب رسید. 

وی ایجاد گلخانه را یکی از تکالیف مشخص شده در این سند ذکر کرد و گفت: وزارت نیرو برای مدیریت منابع آبی استان در این سند تکالیفی دارد لذا عزم دولت برای عملیاتی کردن آن جدی است. 

معتمدیان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری برای کشت گلخانه‌ای اظهار داشت: تامین زیرساخت‌های لازم در قالب این تفاهم‌نامه انجام می‌شود که کمترین هزینه‌ها را در این خصوص خواهیم داشت. 

وی با بیان اینکه سهم کمک استان مشخص است و انجام می‌شود گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی نیز به عنوان طرف دیگر تفاهم‌نامه با اعزام کارشناسان و مدیران فنی عملیات اجرایی را در سطح استان شروع خواهد کرد. 

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: طراحی سازه گلخانه‌ای نیز با توجه به اقلیم خاص استان و وجود تونل‌های بادی باید بومی و از طرفی توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاران درخصوص مصرف آب و صرفه جویی انرژی داشته باشد. 

وی با اشاره به موضوع خارشتر گفت: تفاهم‌نامه‌ای با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) منعقد شد که تا پایان دولت، استان را به هاب (مرکز منطقه‌ای) شتر تبدیل کنند.

معتمدیان افزود: تامین شتر از طریق واردات و تامین علوفه از جمله محورهای این تفاهم است که امیدواریم کاشت ۴۰ هزار هکتار خارشتر در این زمینه برای استان نهادینه شود.

وی گفت: ۲ هزار هکتار امسال نهایی شده که به صورت پایلوت بنیاد برکت کاشت خارشتر را انجام خواهد داد و امید است برای سال آینده مابقی تعهدات اجرایی شود. 

استاندار خراسان جنوبی خواستار حضور مسئولان کشوری در زمینه کشت قارچ شد و گفت: این حضور می‌تواند به بررسی و مطالعه بیشتر کمک کرده و بتوانیم به یک الگو و مدل دست پیدا کنیم.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی هم گفت: برای ایجاد زیرساخت‌های، آب، برق و گاز در شهرک‌های گلخانه‌ای خراسان جنوبی پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می‌شود.

جعفر علی‌پور افزود: چهار میلیارد تومان از این اعتبار برای پنج شرکت گلخانه‌ای سطح استان و ۱.۵ میلیارد تومان نیز بر تعهدات این شرکت برای تامین آب شهرک گلخانه‌ای دشت نقودشکی بیرجند افزوده و پرداخت می‌شود. 

وی تصریح کرد: شرکت شهرک‌های کشاورزی آمادگی دارد هرچه درخواست استان در راستای تفاهم‌نامه کشت گلخانه‌ای است، انجام دهد. 

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی با بیان اینکه آماده‌سازی زیرساخت‌های بخش کشاورزی یکی از برنامه‌های این شرکت است گفت: سهام شرکت به طور کامل دولتی بوده لذا دنبال سود نیستیم و این زیرساخت‌ها به قیمت تمام شده یا کمتر عرضه می‌شود. 

او واگذاری زمین، آب و مجوز را از جمله امتیازات این شهرک‌ها عنوان کرد و گفت: ۳۰ درصد هزینه این امور نقدی و باقی به صورت اقساطی از سرمایه‌گذار اخذ می‌شود. 

علی‌پور کمک به دولت در ایجاد زیرساخت‌ها برای مناطق غیربرخوردار را نیز از سیاست‌های شرکت شهرک‌های کشاورزی اعلام کرد و افزود: برای همه استان‌ها ۷۰ درصد هزینه‌ها توسط استانداری و ۳۰ درصد از سوی این شرکت هزینه زیرساخت تامین می‌شود اما برای خراسان جنوبی این نسبت را معکوس کرده‌ایم. 

وی اظهار داشت: بیش از هشت هزار هکتار کشت گلخانه در خراسان جنوبی امکان سنجی شده که از این میان عملیاتی کردن هزار هکتار انتخاب شده است.

وی با تاکید بر اینکه عمده فعالیت‌های شهرک‌های گلخانه‌ای به سمت تکمیل زنجیره تولید با نگاه صادراتی است گفت: بازارهای همسایه از جمله روسیه یکی از اهداف صادرات محصولات گلخانه‌ای است. 

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی، دادن مجوز رایگان و واگذاری زمین با سند تفکیکی را جزو مزایای سرمایه‌گذاری در شرکت شهرک‌های کشاورزی دانست و گفت: تعهدات در قالب تفاهم‌نامه هزار هکتاری خراسان جنوبی براساس سیاست‌های خودکفایی عملیاتی و اجرایی می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =