۱۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۷
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83539259
۰ نفر

برچسب‌ها

زنگ‌ خطر راستگرایی در آلمان به‌ صدا در آمد

تهران- ایرنا- شورای شهر درسدن در شرق آلمان با تصویب قطعنامه‌ای در محکومیت اقدمات ضد دموکراتیک و افزایش دیدگاه‌ها و خشونت‌های افراطی راستگرایانه، «وضع اضطراری نازی» در این شهر اعلام کرد.

به گزارش روز شنبه شبکه خبری فاکس نیوز، ‌در قطعنامه مصوب اعضای شورای شهر درسدن مرکز ایالت زاکسن آلمان بر تشدید رویکرد و رفتارهای گروه های راست افراطی، تأکید شده است.

در این قطعنامه همچنین مسأله کمک به قربانیان خشونت های راستگرایانه و تقویت دموکراسی، مورد توجه قرار گرفته است.

این قطعنامه با ۳۸ رأی موافق در برابر ۲۹ رأی مخالف تصویب شد و حزب حاکم دموکرات مسیحی آلمان به رهبری «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور، از جمله احزابی بود که این قطعنامه را رد کرد.

این حزب، قطعنامه مصوب را یک نمادگرایی سیاسی دانست و الفاظ به کار گرفته شده در آن را اشتباه لسانی برشمرد.

در این قطعنامه، از مقام های شهری و سازمان های انجمن های مدنی خواسته شده تا فرهنگ دموکراسی را تقویت کنند و بر دلایل و تبعات یهودستیزی و نژادپرستی تمرکز داشته باشند.

شهر درسدن با رشد جنبش های راستگرایانه در آلمان ارتباط دیرینه ای دارد. در اوایل سال های ۱۹۹۰، گروه های نئونازی شروع به برگزاری تجمعاتی در این شهر کردند.

درسدن، مأمن گروه ضد مهاجرتی «پگیدا» و حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» است؛ حزبی که بیش از ۱۷ درصد از آرای انتخابات سال جاری شورای شهر درسدن را از آن خود کرد.

برلین بتازگی بر شدت تمهیدات سخت‌گیرانه خود علیه گروه های راست افراطی افزوده است؛ ‌به طوری که کابینه آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته قوانینی برای مقابله با خشونت سیاسی جناح راست به‌ تصویب رساند که شامل اجرای مقرراتی سخت‌تر در زمینه مالکیت سلاح و نظارت بیشتر بر انتشار مطالب نفرت‌انگیز در اینترنت می‌شود.

این تصمیم جدید دولت آلمان در واکنش به افزایش جرم و جنایت گروه های راست که از نفرت نشأت می گیرد، اتخاذ شد.

بر اساس اعلام دولت آلمان، حدود ۹۰ درصد از یکهزار و ۸۰۰ حادثه ثبت شده علیه یهودیان در سال گذشته، از سوی حامیان دیدگاه های راست افراطی روی داده است.

آلمان دو سال پیش قوانینی را تصویب کرد که زمینه جریمه نقدی رسانه های اجتماعی به ارزش ۵۰ میلیون یورو به دلیل حذف نکردن مطالب مروّج نفرت را فراهم کرد. ۹۱۰۹

این قوانین جدید، فیس بوک را برآن داشت هزاران پست مروّج نفرت را که در این رسانه منتشر شده حذف کند.

آژانس اطلاعات داخلی آلمان تخمین زده است که حدود ۲۴ هزار و ۱۰۰ افراطی راستگرا در این کشور زندگی می کنند که تقریباً نیمی از آنها به طور بالقوه خشونت‌گرا هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =